Իսրայելը հարվածել է Բեյրութի արվարձաններին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իսրայելը վաղ առավոտյան ավիահարվածներ է հասցրել Բեյրութի հարավային արվարձաններին, որից առաջ բնակիչներին տարհանման հրահանգ էր տրվել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Իսրայելի պաշտպանության բանակը հայտարարել է, որ թիրախավորում է «Հեզբոլլահ»-ի օբյեկտները։
Այս հարվածներից առաջ ԱՄՆ-ն հերթական ջանքերն էր նախաձեռնել Գազայի հատվածում և Լիբանանում հրադադարի հաստատման համար։ Այնուամենայնիվ, ըստ Reuters-ի, Լիբանանի պաշտոնյաների և վերլուծաբանների մոտ հրադադարի հաստատման հույսերը նվազել են այն բանից հետո, երբ հոկտեմբերի 31-ին հաղորդվեց, որ Իսրայելում գտնվող Լիբանանի հարցով ԱՄՆ նախագահի հատուկ պատվիրակ Էմոս Հոխշտեյնը չի մեկնի Բեյրութ։
Լիբանանում հակամարտությունը սրվել է վերջին հինգ շաբաթների ընթացքում, երբ Իսրայելը սկսեց հարվածներ հասցնել «Հեզբոլլահ»-ի օբյեկտներին։ Վերջին մեկ տարվա ընթացքում, Գազայի հատվածում ընթացող ռազմական գործողություններին զուգահեռ, փոխադարձ գնդակոծություններ էին տեղի ունենում նաև Իսրայելի և «Հեզբոլլահ»-ի միջև։ Լիբանանի առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ վերջին մեկ տարվա ընթացքում իսրայելական հարվածներից երկրում զոհվել է ավելի քան 2800 մարդ, որոնց մեծ մասը՝ վերջին ավելի քան մեկ ամսվա ընթացքում։
Ավելի վաղ Լիբանանի վարչապետ Նաջիբ Միքաթին հույս էր հայտնել, որ առաջիկա օրերին կհայտարարվի հրադադարի մասին։

Israel strikes Beirut's southern suburbs
YEREVAN, NOVEMBER 1, ARMENPRESS. Israel pounded Beirut's southern suburbs with a series of powerful airstrikes early on Friday morning after issuing evacuation orders to residents, in the first such strikes in days targeting the dense urban area, Reuters reported citing witnesses.
The Israeli military said it was targeting Hezbollah facilities and assets, an assertion that it has repeated over the course of dozens of strikes over more than a month in the neighborhood where the Iran-backed group holds sway.
The strikes followed a renewed but as yet of fruitless bout of U.S.-led diplomacy aimed at getting a ceasfire in Gaza and Lebanon to stop over a year of fighting between Israel and Iran-backed groups Hamas and Hezbollah.
U.S. Secretary of State Antony Blinken said on Thursday that Israel and Lebanon were moving toward understandings on what is required for implementing a long-violated U.N. resolution, 1701, that would be the basis for ending the current conflict.
But time is running thin to get a resolution before U.S. elections on Nov. 5 and Lebanese officials and analysts were pessimistic after reports U.S. envoy Amos Hochstein would not be heading to Beirut from Israel, where he was on Thursday, according to Reuters.
The conflict in Lebanon has dramatically escalated over the past five weeks, with most of the 2,800 deaths reported by the Lebanese health ministry for the past 12 months occurring in that period.
Lebanon's prime minister had expressed hope on Wednesday that a ceasefire deal with Israel would be announced within days as Israel's public broadcaster published what it said was a draft agreement providing for an initial 60-day truce.