Լիբանանի վարչապետն առաջիկա օրերին Իսրայելի և «Հեզբոլլահ»-ի միջև հրադադարի հույս ունի
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիբանանի վարչապետ Նաջիբ Միքաթին հայտարարել է, որ լավատեսորեն է տրամադրված լիբանանյան «Հեզբոլլահ» շարժման և Իսրայելի միջև առաջիկա ժամերի կամ օրերի ընթացքում հրադադարի նկատմամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա հայտնել է լիբանանյան Al Jadeed հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում։
«Մենք անում ենք մեզնից կախված ամեն ինչ և լավատես ենք, որ առաջիկա մի քանի ժամվա կամ օրվա ընթացքում մենք կհասնենք հրադադարի», - ասել է Միքաթին:
Լիբանանի վարչապետը նման հայտարարություն է արել Լիբանանի հարցով ԱՄՆ նախագահի հատուկ պատվիրակ Էմոս Հոխշտեյնի հետ զրույցից հետո։
Միքաթին հայտնել է, որ Հոխշտեյնն իր հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ ասել է, որ հնարավոր է՝ համաձայնություն ձեռք բերվի մինչև այս ամսվա վերջը կամ մինչև նոյեմբերի 5-ը, երբ ԱՄՆ-ում անցկացվելու են նախագահական ընտրություններ։
CNN-ը հաղորդում է, որ Հոխշտեյնը և մերձավորարևելյան հարցերով ԱՄՆ նախագահի խորհրդական Բրեթ Մաքգուրքը հոկտեմբերի 31-ին կժամանեն Իսրայել՝ քննարկելու «Հեզբոլլահ»-ի և ՀԱՄԱՍ-ի հետ հակամարտությունները, Իրանի հետ դիմակայությունը, Գազայի հատվածում իսրայելցի պատանդների ճակատագիրը և տարածաշրջանային այլ հարցեր։
Ավելի վաղ իսրայելական Kan հեռուստաալիքը հաղորդել էր հրադադարի հնարավոր համաձայնագրի նախագծի մասին, որի համաձայն Իսրայելն առաջարկվող 60-օրյա հրադադարի առաջին շաբաթվա ընթացքում դուրս կբերի իր ուժերը Լիբանանից։ Բացի այդ, նախատեսվում է, որ լիբանանյան բանակը զորքեր կտեղակայի սահմանի երկայնքով և կբռնագրավի «Հեզբոլլահ»-ի զենքը Լիբանանի հարավում:
Իր հերթին The Jerusalem Post-ը, վկայակոչելով իր աղբյուրին, հայտնել է, որ ԻՊԲ-ն չի լքի հարավային Լիբանանը, քանի դեռ ձեռք չի բերվել արդյունավետ և իրատեսական հրադադար։
«Հեզբոլլահ»-ի նոր առաջնորդ Նայիմ Քասեմն էլ հայտարարել է, որ խմբավորումը կշարունակի պատերազմել Իսրայելի դեմ այնքան ժամանակ, քանի դեռ չեն առաջարկվել հրադադարի պայմաններ, որոնք խմբավորումն ընդունելի կհամարի։

Премьер-министр Ливана надеется на прекращение огня между Израилем и “Хезболлой” в ближайшие дни
Премьер-министр Ливана Наджиб Микати заявил, что он “оптимистично настроен” в отношении прекращения огня между ливанским движением “Хезболла” и Израилем в ближайшие часы или дни. Как сообщает Арменпресс, об этом он заявил в интервью ливанскому телеканалу Al Jadeed.
“Мы делаем все, что в наших силах, и с оптимизмом смотрим на то, что в ближайшие несколько часов или дней мы добьемся прекращения огня”, - сказал Микати.
Это заявление премьер-министр Ливана сделал после беседы со специальным представителем президента США по Ливану Амосом Хохштейном.
Микати сообщил, что Хохштейн сказал ему в ходе телефонного разговора, что достичь соглашения можно до конца этого месяца или к 5 ноября, когда в США пройдут президентские выборы.
CNN сообщает, что Хохштейн и Бретт Макгерк, советник президента США по делам Ближнего Востока, прибудут в Израиль 31 октября, чтобы обсудить конфликт с “Хезболлой” и ХАМАС, конфронтацию с Ираном, судьбу израильских заложников в секторе Газа и другие региональные проблемы.
Ранее израильский телеканал Kan сообщил о проекте возможного соглашения о прекращении огня, согласно которому Израиль выведет свои войска из Ливана в течение первой недели предлагаемого 60-дневного прекращения огня. Кроме того, ожидается, что ливанская армия разместит войска вдоль границы и конфискует оружие “Хезболлы” на юге Ливана.
Хотя The Jerusalem Post со ссылкой на свой источник сообщил, что ЦАХАЛ не покинет Южный Ливан до тех пор, пока не будет достигнуто эффективное и реалистичное прекращение огня.
Новый лидер “Хезболлы” Наим Касем также заявил, что группировка продолжит вести войну против Израиля до тех пор, пока не будут предложены условия прекращения огня, которые группировка сочтет приемлемыми.