Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը «COP16» համաժողովի շրջանակներում զրույց-քննարկումներ է ունեցել պատվիրակությունների բարձր ղեկավարների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կոլումբիայի Կալի քաղաքում անցկացվող Կենսաբազմազանության մասի կոնվենցիայի Կողմերի 16-րդ համաժողովի շրջանակներում նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպումներ է ունեցել Էկվադորի նախագահ Դանիել Նոբոայի, Սուրինամի նախագահ Չան Սանտոխիի, Գվինեա-Բիսաուի նախագահ Ումարո Սիսոկո Էմբալոյի, Հայիթիի անցումային նախագահական խորհրդի նախագահ Էդգար Լեբլանկ Ֆիլսի և պատվիրակությունների բարձր ղեկավարների հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմից, քննարկումների ընթացքում անդրադարձ է կատարվել կլիմայի փոփոխությունների և կենսաբազմազանության կրճատման մարտահրավերներին դիմակայելու ուղիների և հնարավորությունների վերաբերյալ հարցերին: Մտքեր են փոխանակվել գլոբալ և տարածաշրջանային տարբեր հիմնահարցերի, անվտանգային, բնակլիմայական և այլ բնույթի իրողությունների, խնդիրների և դրանց հաղթահարման նպատակով միասնական օրակարգերի ձևավորման հեռանկարների վերաբերյալ:
Ըստ աղբյուրի՝ համաժողովին մասնակից պատվիրակությունների բարձր ղեկավարներն ընդգծել են արդի փոփոխությունների, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների արագընթաց զարգացման, բնակլիմայական և մարդածին աղետների առկայության պայմաններում բնապահպանության խնդիրների շուրջ բոլոր երկրների ջանքերը մեկտեղելու անհրաժեշտության հրամայականը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև արդի իրողությունների համատեքստում մարդու և քաղաքացու հիմնարար իրավունքների պաշտպանության, ժողովրդավարության կայուն զարգացումն ապահովող արդյունավետ մեխանիզմների և տեսական հիմնադրույթների մշակման սկզբունքներին:

Президент Армении на полях COP16 провел встречи с главами ряда государств и высокими руководителями делегаций
На полях 16-й Конференции сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии (COP16) президент Армении Ваагн Хачатурян провел встречи с президентом Эквадора Даниэлем Нобоа, президентом Суринама Чаном Сантохи, президентом Гвинеи-Бисау Умару Сисоку Эмбало, председателем переходного президентского совета Гаити Эдгаром Лебланом Фильсом и высокими руководителями делегаций.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении,
В ходе обсуждений были затронуты вопросы о путях и возможностях решения проблем изменения климата и сокращения биоразнообразия. Состоялся обмен мыслями по различным глобальным и региональным вопросам, проблемам безопасности, климата и другим реалиям, перспективам формирования совместных программ по их преодолению.
Руководители принимающих участие в конференции делегаций подчеркнули необходимость объединения усилий всех стран вокруг вопросов охраны окружающей среды в условиях современных изменений, стремительного развития информационных технологий, наличия климатических и техногенных катастроф.
Также были затронуты принципы защиты основных прав человека и гражданина, разработки эффективных механизмов и теоретических основ, обеспечивающих устойчивое развитие демократии в контексте современных реалий.