Զելենսկին հանդիպել է սկանդինավյան երկրների վարչապետների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին Դանիայի, Նորվեգիայի, Շվեդիայի և Ֆինլանդիայի վարչապետների հետ քննարկել է Կիևին տրամադրվող ռազմական օգնության հարցը։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Lenta.ru»-ն։
«Ուշադրության կենտրոնում է եղել Ուկրաինային աջակցություն ցուցաբերելու շարունակականությունը, մասնավորապես պաշտպանության ոլորտում առանցքային կարիքները»,- հայտնել է Զելենսկին։
Սկանդինավյան երկրների վարչապետների հետ հանդիպումը կայացել է Ուկրաինա-Հյուսիսային Եվրոպա գագաթնաժողովից հետո։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև Ուկրաինայում զենքի արտադրության ֆինանսավորումը, ինչպես նաև հակաօդային պաշտպանության համակարգերի լրացուցիչ մատակարարումները։

Президент Украины встретился с премьер-министрами скандинавских стран
Президент Украины Владимир Зеленский обсудил военную помощь Киеву с премьер-министрами Дании, Норвегии, Швеции и Финляндии. Как передает Арменпресс со ссылкой на lenta.ru, сообщение политик опубликовал в своем Telegram-канале.
«В фокусе внимания продолжение поддержки Украины, в частности ключевые потребности в оборонной сфере», — подчеркнул украинский президент.
Зеленский встретился с премьерами скандинавских стран по итогам саммита «Украина — Северная Европа». На встречах обсуждались финансирование производства оружия на Украине, а также дополнительные поставки систем противовоздушной обороны (ПВО).