Առնվազն 60 մարդ է զոհվել Լիբանանում իսրայելական հարվածներից. առողջապահության նախարարություն
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լիբանանի արևելքում գտնվող Բեքաայի հովտում իսրայելական հարվածների հետևանքով առնվազն 60 մարդ է զոհվել, այդ թվում՝ 2 երեխա։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է Լիբանանի առողջապահության նախարարությունը։
Ըստ գերատեսչության՝ ևս 58 մարդ վիրավորվել է։ Որոնողափրկարարական աշխատանքները դեռ շարունակվում են։
BBC-ն իր հերթին հաղորդում է, որ Բեքաայի հովտում գտնվող Բաալբեկ քաղաքի ղեկավար Բաչի Խոդրն այդ հարվածներն անվանել է «ամենադաժանը» սեպտեմբերի վերջին իսրայելական ինտենսիվ հարվածների մեկնարկից ի վեր։
Հոկտեմբերի 28-ին Իսրայելը հարվածել էր նաև լիբանանյան ծովափնյա Տյուրոս քաղաքին, որի հետևանքով առնվազն 7 մարդ է զոհվել, 17-ը՝ վիրավորվել։ Հարվածներից առաջ Իսրայելը քաղաքի մի մասի բնակիչներին տարհանման հրահանգ էր տվել։
Իսրայելի պաշտպանության բանակն իր հերթին հայտարարել է, որ հոկտեմբերի 28-ին լիբանանյան «Հեզբոլլահ» խմբավորումն Իսրայելի վրա է արձակել շուրջ 150 արկ։
Իսրայելի և «Հեզբոլլահ»-ի միջև սահմանային բախումներ են սկսվել 2023 թ. հոկտեմբերի 8-ից՝ Գազայի հատվածից ՀԱՄԱՍ-ի զինյալների՝ Իսրայել ներթափանցումից հետո, որը սկիզբ դրեց պաղեստինյան անկլավում ռազմական գործողությունների։ Իսրայելը սեպտեմբերի վերջին սկսել է ավիահարվածներ հասցնել Լիբանանում «Հեզբոլլահ»-ի օբյեկտներին, իսկ հոկտեմբերի 1-ից սահմանափակ ցամաքային գործողություն է սկսել Լիբանանում՝ նշելով, որ ցանկանում է անվտանգ պայմաններ ստեղծել Իսրայելի հյուսիսից տեղահանված տասնյակ հազարավոր բնակիչների վերադարձի համար։
Լիբանանի առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ վերջին մեկ տարում Իսրայելի հարվածների հետևանքով ավելի քան 2600 մարդ է զոհվել, ավելի քան 12 400-ը՝ վիրավորվել, որոնց մեծ մասը՝ վերջին ամսվա ընթացքում։ Բացի այդ, հակամարտության ընթացքում տեղահանվել է շուրջ 1,3 միլիոն մարդ։

Lebanon says 60 killed in Israel strikes on eastern valley
YEREVAN, OCTOBER 29, ARMENPRESS. At least 60 people have been killed in Israeli attacks on Lebanon's eastern Bekaa Valley, BBC reported citing the Lebanese health ministry.
Two children were among those killed in strikes which targeted 12 areas in the Baalbek region, officials said.
And 58 people were wounded, the ministry said, adding rescue efforts were still under way in the valley, which is a Hezbollah stronghold.
Israel has carried out thousands of air strikes across Lebanon over the past five weeks, targeting what it has says are Hezbollah's operatives, infrastructure and weapons.
Baalbek governor Bachie Khodr called the attacks the "most violent" in the area since Israel escalated the conflict against Hezbollah last month.
Unverified video posted on social media showed damage to buildings and forests ablaze, as rescuers searched for the injured.
Earlier on Monday, Israeli air strikes on the coastal city of Tyre left seven dead and 17 injured, Lebanon's health ministry said. Israel issued a warning for people to leave the centre of the city.
Hezbollah said it clashed with Israeli troops near Lebanon's southern border on Monday and fired rockets at a naval base inside Israel near Haifa.
Cross-border hostilities between Israel and Hezbollah broke out after the armed Lebanese group started firing rockets in and around northern Israel in support of Palestinians on 8 October 2023, the day after its ally Hamas’s deadly attack on southern Israel.
The Lebanese health ministry says more than 2,600 people have been killed and more than 12,400 wounded in Lebanon since then.