ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար դիմել է ԼՂ-ից բռնի տեղահանված 5600 անձ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստանալու համար այս պահի դրությամբ դիմել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված շուրջ 5600 անձ, որոնցից քաղաքացիություն է շնորհվել 3611-ին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց Ներքին գործերի փոխնախարար Արփինե Սարգսյանն ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2025 թվականի պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծի նախնական քննարկումներում:
Անդրադառնալով ԼՂ-ից բռնի տեղահանված հայրենակիցների հաշվառման գործընթացին՝ Սարգսյանը հայտնեց, որ ներկա դրությամբ ժամանակավոր պաշտպանության վկայականներ են ստացել 113 հազար 635 անձ, հաշվառվել է 99 հազար 91 անձ: «Քաղաքացիության համար այս պահի դրությամբ դիմել է շուրջ 5600 անձ, որոնցից այս պահի դրությամբ քաղաքացիություն է շնորհվել 3611-ին»,-ասաց նա՝ հավելելով, որ այդ թիվն աճի միտում ունի՝ հաշվի առնելով կառավարության կողմից վարվող քաղաքականությունը:
Սարգսյանը նաև հայտնեց, որ 2024 թվականի 9 ամիսների ընթացքում ՀՀ նախագահի հրամանագրով ՀՀ քաղաքացիություն է շնորհվել 14 հազար 876 անձի, նվազումը 7.1 տոկոս է: Կազմվել է քաղաքացիությունը դադարեցնելու վերաբերյալ 2859 գործ, աճը 4.9 տոկոս է»,–ասաց փոխնախարարը:

YEREVAN, OCTOBER 28, ARMENPRESS. 5,600 forcibly displaced persons of Nagorno-Karabakh have so far applied for Armenian citizenship, and 3,611 of them have already been granted the request, Deputy Minister of Interior Arpine Sargsyan told lawmakers on Monday.
Speaking about the registration process of the forcibly displaced persons of Nagorno-Karabakh, Sargsyan said 113,635 persons have so far received temporary protection certificates, 99,091 persons have been registered.
“As of this moment, approximately 5,600 persons have applied for citizenship, from whom 3,611 have been granted citizenship,” she said, adding that the number tends to grow given the government’s policy.
She said that in the nine months of 2024, 14,876 persons have been granted citizenship by Presidential decree (7,1% YoY decrease). 2,859 cases on suspending citizenship were registered (4,9% growth).