Նիշա Բիսվալի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Միջազգային զարգացման ֆինանսական կորպորացիայի գործադիր տնօրենի տեղակալ Նիշա Բիսվալի գլխավորած պատվիրակությունը հոկտեմբերի 23-ին այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
Հյուրերին դիմավորել և Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր է ուղեկցել թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Էդիտա Գզոյանը՝ ներկայացնելով հուշահամալիրի ստեղծման պատմությունը: ՀՑԹԻ տնօրենն անդրադարձ է կատարել անցյալ դարավերջին Ադրբեջանի Սումգայիթ, Կիրովաբադ (Գանձակ), Բաքու քաղաքներում ադրբեջանական կառավարության կազմակերպած կոտորածներին զոհ գնացած հայերի հիշատակին Ծիծեռնակաբերդի տարածքում տեղադրված երեք խաչքարերի, Արցախյան գոյամարտի տարիներին Հուշապատի դիմացի հատվածում հուղարկավորված հինգ ազատամարտիկների պատմություններին՝ շեշտելով կապը տեղի ունեցածի և Հայոց ցեղասպանության միջև:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Ցեղասպանության թանգարանի լրատվության բաժնի տարածած հաղորդագրությունից, տիկին Նիշա Բիսվալը ծաղկեպսակ է դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, այնուհետև հյուրերը ծաղիկներ են դրել անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգել Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը:
Էդիտա Գզոյանը հյուրերին ուղեկցել է Հուշապատի մոտ, որի հետնամասում հատուկ խորշերի մեջ ամփոփված են 19-րդ դարավերջին և 20-րդ դարասկզբին թուրքական կառավարության իրագործած հայերի զանգվածային կոտորածների և ցեղասպանության դեմ իրենց բողոքի ձայնը բարձրացրած օտարազգի մի շարք հասարակական, քաղաքական գործիչների, մտավորականների և միսիոներների գերեզմաններից վերցված հողով լի փոքր սափորները: Հենրի Մորգենթաուի և Կլարա Բարտոնի հայանպաստ գործունեության մասին պատմելով՝ նա շեշտել է, որ նրանց կատարած աշխատանքի շնորհիվ ամերիկյան հասարակությունը քաջածանոթ էր Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցող հայերի կոտորածներին, և որ ԱՄՆ-ի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը նաև հարգանքի տուրք էր այդ մարդկանց հիշատակին:

Делегация во главе с Нишей Бисвал посетила Мемориальный комплекс Геноцида армян
23 октября делегация во главе с заместителем исполнительного директора Американской корпорации по финансированию международного развития Нишей Бисвал посетила Мемориал Геноцида армян.
Директор музея-института Эдита Гзоян встретила гостей и сопровождала их. Она рассказала историю создания Мемориального комплекса, о трех хачкарах, установленных в Цицернакаберде в память об армянах, погибших в резне, организованной правительством Азербайджана в городах Сумгаит, Кировабад (Гандзак), Баку в конце прошлого века и истории пяти воинов за свободу, погибших во время Арцахской войны и похороненных у Стены Памяти, подчеркнув связь между этими событиями и Геноцидом армян.
Как передает Арменпресс, со ссылкой на пресс-релиз Музея Геноцида армян, Ниша Бисвал и члены делагации возложили венок у стены Мемориала и цветы к Вечному огню и почтили минутой молчания память невинных жертв Геноцида армян.
Эдита Гзоян сопроводила гостей к Стене Памяти, в специальных нишах которой помещены небольшие урны с землей, взятой с могил зарубежных общественных деятелей, политиков, интеллектуалов и миссионеров, поднявших голос протеста против массовых убийств армян и Геноцида, осуществленнонного турецким правительством в конце XIX - начале XX веков. Говоря о проармянской деятельности Генри Моргентау и Клары Бертон, она подчеркнула, что благодаря их работе американская общественность была хорошо осведомлена о массовых убийствах армян в Османской империи, и что признание США Геноцида армян было также данью памяти этим людям.