Հանրապետության մի շարք լեռնային բնակավայրերում տեղացել է առաջին ձյունը. ջերմաստիճանը կնվազի 4-6 աստիճանով
Արագածոտնի մարզ, գյուղ Գեղարոտ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լոռի-Տավուշ հատվածում տեղումների քանակը կազմել է 21-30մմ, Շիրակում՝ 23-34մմ, Գեղարքունիքում ՝22-33մմ, Կոտայքում՝ 36-42մմ, Արագածոտնում՝ 28-42մմ, Արարատում և Արմավիրում՝ 18-36մմ, Վայոց ձորում՝ 13-20մմ, Սյունիքում՝ 5-12մմ։ Արագածոտնի մարզի Ամբերդ հատվածում թափվել է 88մմ անձրև, որը կազմում է ամսական նորմայի կրկնակի քանակը, իսկ Երևանում՝ 26-28մմ , որը հավասար է ողջ ամսվա տեղումների քանակի նորմային։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են «Հիդրոօթերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն»-ից՝ ներկայացնելով վիճակագրություն վերջին օրերի տեղումներից:
Այսօրվա դրությամբ տեղումների քանակը հանրապետության տարածքում կազմում է ամսական նորմայի 150-250 տոկոսը։
Անցած գիշեր հանրապետության մի շարք լեռնային բնակավայրերում տեղացել է առաջին ձյունը։
Հոկտեմբերի 18-ի ցերեկվանից սկսած ցիկլոնը կկորցնի իր ուժը և առաջիկա 5 օրերին մեր տարածաշրջանում կպտտվի թուլացած վիճակում։ Առաջիկա 5 օրերին հանրապետության առանձին շրջաններում սպասվում են կարճատև տեղումներ, լեռնային գոտիներում՝ ձյան տեսքով։
Օդի ջերմաստիճանը հատկապես գիշերային ժամերին հոկտեմբերի 19-21-ին աստիճանաբար կնվազի ևս 4-6 աստիճանով։
Հորդառատ տեղումներով պայմանավորված` հոկտեմբերի 17-18-ին hանրապետության գետերում դիտվել է ջրի ելքերի մեծացում, առանձին գետերում՝ զգալի, մասնավորապես հանրապետության հյուսիսային և հյուսիսարևելյան շրջանների գետերում հոկտեմբերի 18-ի առավոտյան դիտված ելքերը կրկնակի նույնիսկ ավել անգամներ գերազանցել են հոկտեմբերի 17-ի առավոտյան դիտված ջրի ելքերին։
Դեբեդ-Այրում հիդրոլոգիական դիտակետում հոկտեմբերի 18-ի առավոտյան ջրի ելքը կազմել է 43.3 մ3/վ, իսկ 17-ի առավոտյան եղել էր 21.9 մ3/վ, Փամբակ-Թումանյան դիտակետում ջրի ելքը 8.27 մ3/վ-ից դարձել է 21.0 մ3/վ, Աղստև-Իջևան դիտակետում 6.82 մ3/վ-ից բարձրացել է մինչև 25.3 մ3/վ։
Քանի որ գիշերային ժամերին գետավազանների բարձրադիր հատվածներում տեղումները դիտվել են ձյան տեսքով, սա նպաստել է, որ գետերում ջրի անբարենպաստ ելքեր չձևավորվեն։
Պայմանավորված օդի ջերմաստիճանի նվազմամբ և հորդառատ տեղումների դադարով՝ հանրապետության գետերում առաջիկա օրերին սպասվում է ջրի ելքերի նվազում։

В ряде горных населенных пунктов Армении выпал первый снег. Температура упадет на 4-6 градусов
Количество осадков на участке Лори-Тавуш составило 21-30 мм, в Шираке - 23-34 мм, в Гегаркунике - 22-33 мм, в Котайке - 36-42 мм, в Арагацотне - 28-42 мм, в Арарате и Армавире - 18-. 36 мм, в Вайоц Дзоре - 13-20 мм, в Сюнике - 5-12 мм. В Амбердском районе Арагацотнской области выпало 88 мм осадков, что вдвое превышает месячную норму, а в Ереване - 26-28 мм, что соответствует норме за весь месяц.
Как передает Арменпресс, об этом сообщил Центр гидрометеорологии и мониторинга, представив статистику осадков за последние дни.
На сегодняшний день количество осадков на территории республики составляет 150-250% месячной нормы.
Накануне вечером в ряде горных населенных пунктов республики выпал первый снег.
С утра 18 октября циклон потеряет свою силу и в ослабленном состоянии будет вращаться в нашем регионе в течение следующих 5 дней. В ближайшие 5 дней в некоторых регионах страны ожидаются кратковременные осадки в виде снега в горных районах.
19-21 октября температура воздуха постепенно снизится еще на 4-6 градусов, особенно в ночное время.
В связи с обильными дождями 17-18 октября на реках республики наблюдалось повышение уровня воды, на некоторых реках значительное, особенно в реках северных и северо-восточных районов республики утром 18 октября воды было в два и более раз больше, чем наблюдалось утром 17 октября на ее выходе.
На гидрологическом пункте Дебед-Айрум выход воды утром 18 октября составил 43,3 м3/с, утром 17-го - 21,9 м3/с, на пункте Памбак-Туманян выход воды увеличилась с 8,27 м3/с до 21,0 м3/с. На наблюдательном пункте Агстев-Иджеван он увеличился с 6,82 м3/с до 25,3 м3/с.
Поскольку в ночные часы в более возвышенных частях бассейнов рек выпадали осадки в виде снега, это способствовало предотвращению образования неблагоприятных выходов воды из рек.
В связи со снижением температуры воздуха и прекращением сильных дождей в ближайшие дни ожидается снижение выходов воды из рек республики.