«Հեզբոլլահ»-ը հայտարարել է Իսրայելի հետ պատերազմի նոր փուլի մեկնարկի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լիբանանյան «Հեզբոլլահ» ​​խմբավորումը հայտարարել է, որ սկսում է Իսրայելի դեմ պատերազմի նոր փուլ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Հեզբոլլահ»-ը հայտարարություն է տարածել՝ նաև հաղորդելով վերջին շաբաթներին Իսրայելի կրած կորուստների մասին։
«Հրամանատարության հրահանգների հիման վրա՝ Իսլամական դիմադրության օպերատիվ շտաբը հայտարարում է թշնամի Իսրայելի հետ դիմակայության սրման նոր փուլի անցնելու մասին», - հաղորդագրությունից հատված է մեջբերում «Ինտերֆաքս» գործակալությունը։
Նշվում է, որ առճակատման նոր փուլը «կբացահայտվի առաջիկա օրերին իրադարձությունների զարգացմանը զուգահեռ»։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ Իսլամական դիմադրությունը շարունակում է դիմակայել Լիբանանի դեմ իսրայելական ագրեսիային՝ Լիբանանի հարավում առաջնագծի երկայնքով հակառակորդի բանակին պատճառելով անձնակազմի և տեխնիկայի մեծ կորուստներ։
«Իսլամական դիմադրության մարտիկների դիտարկումների համաձայն՝ հակառակորդի կորուստները հասել են իսրայելցի սպաների և զինվորների շրջանում մոտ 55 զոհի և ավելի քան 500 վիրավորի, բացի այդ ոչնչացվել են 20 «Մերկավա տանկ», 4 ռազմական բուլդոզեր, զրահափոխադրիչ և զորքերի տեղափոխման համար զրահատեխնիկա, ինչպես նաև երկու «Հերմես-450» անօդաչու թռչող սարք», - ասվում է «Հեզբոլլահ»-ի հայտարարության մեջ:
Շարժումը պարզաբանել է, որ այս տվյալները չեն ներառում իսրայելական կորուստները լիբանանաիսրայելական սահմանի երկայնքով և իսրայելական տարածքի խորքում գտնվող ռազմակայաններում և զորանոցներում։
Իսրայելը սեպտեմբերի 23-ից ավիահարվածներ է հասցնում Լիբանանին, իսկ հոկտեմբերի 1-ից այնտեղ ցամաքային գործողություն է սկսել։ Ըստ Լիբանանի առողջապահական իշխանությունների՝ վերջին մեկ տարվա ընթացքում Իսրայելի և «Հեզբոլլահ»-ի միջև բախումների զոհ է դարձել գրեթե 2400 մարդ, վիրավորվել՝ 10 900-ը, որոնց մեծ մասը՝ սեպտեմբերի վերջից Իսրայելի մեկնարկած հարվածների ընթացքում։ 1,2 միլիոն մարդ տեղահանվել է։
«Հեզբոլլահ»-ն իր հերթին ամենօրյա ռեժիմով հրթիռակոծում է Իսրայելի տարածքը։
Իսրայելի և լիբանանյան «Հեզբոլլահ»-ի միջև բախումներ են ընթանում Գազայի հատվածում Իսրայելի և պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման միջև ռազմական գործողություններին զուգահեռ։

“Хезболла” объявила о начале нового этапа войны с Израилем
Ливанская радикальная группировка “Хезболла” объявила, что начинает новый этап войны против Израиля. Как передает Арменпресс, “Хезболла” распространила по этому поводу заявление, сообщив также о потерях, понесенных Израилем за последние недели.
“Основываясь на директивах командования, оперативный штаб Исламского сопротивления объявляет о переходе к новой фазе эскалации противостояния с израильским врагом”, - Интерфакс приводит отрывок из заявления.
Отмечается, что новый этап противостояния будет “раскрыт в ходе развития событий в ближайшие дни”.
В заявлении говорится, что Исламское сопротивление продолжает бороться с израильской агрессией против Ливана, нанося тяжелые потери личному составу и технике армии противника вдоль линии фронта на юге Ливана.
“Согласно наблюдениям бойцов Исламского сопротивления, потери противника достигли приблизительно 55 погибших и более 500 раненых среди израильских офицеров и солдат, в дополнение к уничтожению 20 танков “Меркава”, четырех военных бульдозеров, бронетранспортера и бронетранспортерной машины для перевозки войск, а также к уничтожению двух беспилотных летательных аппаратов "Гермес-450”, - говорится в заявлении “Хезболлы”.
Движение уточнило, что эти цифры не включают потери Израиля вдоль ливано-израильской границы, а также на военных базах и казармах в глубине израильской территории.
Израиль наносит авиаудары по Ливану с 23 сентября, с 1 октября начал вести наземную операцию. По данным органов здравоохранения Ливана, за последний год в столкновениях между Израилем и “Хезболлой” погибло почти 2400 человек, 10 900 получили ранения, большинство из которых были ранены в результате ударов, нанесенных Израилем с конца сентября. 1,2 миллиона человек были перемещены.
В свою очередь, “Хезболла” ежедневно запускает ракеты по территории Израиля.
Бои между Израилем и ливанской “Хезболлой” идут параллельно с военными операциями между Израилем и палестинским движением ХАМАС в секторе Газа.