ԲՏԱ նախարարն այցելել է «Բազումք» տիեզերական հետազոտությունների լաբորատորիա՝ համագործակցության հնարավորությունները քննարկելու նպատակով
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը հոկտեմբերի 15-ին այցելել է «Բազումք» տիեզերական հետազոտությունների լաբորատորիա՝ ծանոթանալու վերջինիս գործունեությանը, ընթացիկ ծրագրերին և ապագա պլաններին, քննարկելու համագործակցության հնարավորությունները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունից, Մխիթար Հայրապետյանը «Բազումք»-ի համահիմնադիրներ Հայկ Մարտիրոսյանի և Ավետիք Գրիգորյանի հետ շրջել է լաբորատորիայի տարածքով, ծանոթացել արբանյակային կապի վերգետնյա կայանքին, եղել թռիչքի կառավարման սենյակում, փոքր արբանյակների մշակման լաբորատորիայում, ծանոթացել իրականացվող աշխատանքներին։
Մխիթար Հայրապետյանին է ներկայացվել լաբորատորիայի պատմությունը, գործունեությունը, ընթացիկ ծրագրերն ու հեռահար նպատակները։ Անդրադարձ է կատարվել լաբորատորիայի առաջին առաքելության՝ «Հայասաթ-1»-ին և հետագա առաքելությունների հետ կապված երկարաժամկետ պլաններին: Քննարկվել է Հայաստանի համար արբանյակների միջոցով Երկրի հեռազննման կարևորությունը:
Նախարարին ներկայացվել է նաև նոր տիեզերական տեխնոլոգիաներով զբաղվող DeepSat ստարտափը՝ կենտրոնացած VLEO (գերցածր Երկրային ուղեծիր) տեխնոլոգիաների վրա: Ստարտափի համահիմնադիրներ Դավիթ Բաղդասարյանը, Ներսես Օհանյանը և Հայկ Մարտիրոսյանը հանգամանալից ներկայացրել են DeepSat-ի գործունեությունը, տեսլականն ու լուծումները: Այս համատեքստում ընկերությունից նշել են Հայաստանի տիեզերական ռազմավարության մեջ VLEO-ն ընդգծելու կարևորության մասին:
Մխիթար Հայրապետյանը կարևորել է «Բազումք»-ի գործունեությունը Հայաստանի համար, պետություն-մասնավոր համագործակցությունը՝ ուղղված տեխնոլոգիաների ու նորարարության զարգացմանն ու առաջընթացին։ Նախարարը նշել է, որ տիեզերական գործունեության զարգացումը Հայաստանի համար կարևոր ուղղություններից է:
Ձեռք է բերվել նաև պայմանավորվածություն համագործակցելու տիեզերական ոլորտի ռազմավարության վերաբերյալ համապատասխան փաստաթուղթ ունենալու ուղղությամբ:

YEREVAN, OCTOBER 16, ARMENPRESS. On October 15, the Minister of High-Tech Industry of the Republic of Armenia Mkhitar Hayrapetyan visited the "Bazoomq" space research laboratory to learn about its activities, current programs, and future plans, as well as to discuss cooperation opportunities.
Accompanied by the co-founders of "Bazoomq," Hayk Martirosyan and Avetik Grigoryan, Hayrapetyan toured the laboratory's territory, familiarized himself with the ground installation for satellite communication, visited the flight control room, and explored the small satellite development laboratory.
Mkhitar Hayrapetyan was presented with the history, activities, current projects, and long-term goals of the laboratory. The discussion included the laboratory's first mission, "Hayasat-1," and the long-term plans related to future missions. The importance of satellite-based Earth observation for Armenia was also addressed.
The minister was also introduced to the DeepSat startup, which focuses on new space technologies, particularly VLEO (Very Low Earth Orbit) technologies. The co-founders of the startup, Davit Baghdasaryan, Nerses Ohanyan, and Hayk Martirosyan, provided a detailed presentation of DeepSat's activities, vision, and solutions.
Mkhitar Hayrapetyan emphasized the importance of "Bazoomq" activities for Armenia and the role of public-private cooperation in the development and advancement of technologies and innovation. The minister noted that the development of space activities is one of the key priorities for Armenia. An agreement was also reached to collaborate on creating a strategic document for the space sector.