SADA-ն բիզնեսներին օգնում է պատրաստ լինել AI-ի հետագա զարգացումներին. Մայլս Ուորդ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ SADA, An Insight company-ն, որն ամպային խորհրդատվության և պրոֆեսիոնալ ծառայությունների շուկայի համաշխարհային առաջատար է և տրամադրում է Google Cloud-ի վրա հիմնված լուծումներ, Երևանում անցկացվող WCIT2024/DigiTec-ին մասնակցող հայտնի ընկերությունների շարքում էր:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում SADA-ի գլխավոր տեխնիկական տնօրեն Մայլս Ուորդը WCIT2024/DigiTec-ի շրջանակներում ներկայացրեց ընկերության գործունեության մանրամասները, պատմեց, թե ինչպես է ընկերությունը ներդնում արհեստական բանականությունը բիզնեսի մեջ, թե ինչ մարտահրավերներ կան այդ գործում: Զրուցեցինք նաև WCIT 2024-ին ընկերության մասնակցության և SADA-ի հայաստանյան գրասենյակի գլոբալ մատակարարման ծառայությունների մասին: Նա հավելեց, որ ընկերությունն իր հաճախորդների հետ միասին ստեղծել է արհեստական բանականության հարյուրավոր հավելվածներ, իսկ եթե հաճախորդները չունեն զարգացման արդյունավետ հարթակ, տվյալների պլատֆորմ կամ անվտանգության համակարգ, ապա SADA-ն օգնում է նրանց նախապատրաստվել արհեստական բանականության ոլորտի հետագա զարգացումներին:
-Մայլս, շնորհակալություն այս հնարավորության համար։ Ուրախ ենք ողջունել Ձեզ Հայաստանում:
-Շատ շնորհակալ եմ:
-Ինչպե՞ս կգնահատեք Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային համաժողովում (WCIT 24) և DigiTec-ում տիրող մթնոլորտը:
-Էներգետիկան շատ մեծ է այստեղ։ Կան շատ ստեղծագործ մարդիկ, ովքեր քրտնաջան աշխատում են նորարարություններ ստեղծել: Բոլորն իմ նման հետաքրքրված են։ Ես իսկապես սիրում եմ այսպիսի միջոցառումներ, քանի որ մենք բոլորս կարող ենք տեսնել, թե մեզանից յուրաքանչյուրն ինչի վրա է աշխատում։
-Արհեստական բանականությունը (AI) շարունակում է վերափոխել արդյունաբերությունը, և Ձեր պանելային քննարկումը նվիրված է բիզնեսի մեջ արհեստական բանականության ներդրմանը: Ո՞րն եք համարում ամենամեծ մարտահրավերը, բիզնեսների համար AI ներդնելիս:
-Կարծում եմ, որ շատ բիզնեսներ արդեն երկար ժամանակ փորձում են բարձրացնել իրենց տվյալների օգտագործման արդյունավետությունը: Արհեստական բանականությունը տվյալները դարձնում է շատ ավելի հզոր, օգտակար և, հետևաբար՝ արժեքավոր: Հնարավոր է, որ այդ առումով որոշ ընկերություններ մի փոքր հետ են ընկել, քանի որ չունեն բոլոր անհրաժեշտ վահանակները (dashboard), որոնք կցանկանային ունենալ: Նրանց տվյալների բազայում այնքան էլ հեշտ չէ գտնել ճիշտ տեղեկատվությունը: Դա շատ կարևոր էր նախորդ տարի։ Այժմ դա իսկապես ավելի կարևոր է, քանի որ նրանց բոլոր օգտատերերն ու աշխատակիցները կարող են շատ ավելի արդյունավետ դառնալ, եթե արհեստական բանականությունը մուտքի հասանելիություն ունենա այդ կարևոր տվյալներին:
-Որպես Google Cloud-ի գեներատիվ AI լուծումների առաջատար գործընկեր՝ SADA-ի փորձը ներառում է ենթակառուցվածքների արդիականացումը, ամպային անվտանգությունը, տվյալների վերլուծությունը և այլ ոլորտներ: Ինչպե՞ս եք օգնում Ձեր հաճախորդներին ինտեգրել Ամպային արհեստական բանականության ծառայություններն ավելի արդյունավետ գործառնությունների համար:
-Ճիշտ այնպես, ինչպես խոսեցինք տվյալների մասին, SADA-ի տրամադրած բոլոր տարբեր ծառայություններն ընկերություններին նախապատրաստում են արհեստական բանականության համար: Եթե դուք չունեք զարգացման արդյունավետ հարթակ, AI-ը կիրառելը դժվար կլինի: Եթե դուք չունեք տվյալների արդյունավետ հարթակ, AI-ով աշխատելը բարդ կլինի: Եթե դուք չունեք արդյունավետ անվտանգության համակարգ, ֆինանսական գործառնություններ, հուսալիություն ապահովելու համար անհրաժեշտ բոլոր գործիքներն, ապա AI-ի հետ բարդություններ կառաջանան: SADA-ն ստեղծում է նախադրյալները, առաջին անհրաժեշտ քայլերը և պատրաստ է օգնել, երբ դուք արդեն պատրաստ կլինեք արհեստական բանականության հետագա զարգացումներին: Մեր հաճախորդների հետ միասին ստեղծել ենք AI-ի հարյուրավոր ծրագրեր, և պարզվում է, որ սա շատ ավելի հեշտ է անել, երբ առկա է լինում կայուն հիմք:
-Ի՞նչ կասեք AI-ի օգտագործման էթիկական կողմի մասին: Ինչպե՞ս պետք է գործի բիզնեսը, երբ խոսքը վերաբերում է նորարարության և արհեստական բանականության հավասարակշռմանը՝ էթիկական նկատառումների և տվյալների գաղտնիության հետ:
-Կարծում եմ, որ գաղտնիությունը շատ կարևոր է: Մտածեք, թե որքա՞ն բարդ են այս տեխնոլոգիաները և որքա՞ն աշխատանք է պահանջվում տեխնիկական համակարգերն ինչ-որ մի օգտակար բանի մեջ զետեղելու համար: Պատկերացրեք մի մեքենա. դուք կարող եք մեկ ընկերությունից գնել այդ մեքենայի անվադողերն, իսկ մեկ այլ ընկերությունից գնել մեքենայի ղեկը, սակայն դրանք միգուցե այնքան էլ միմյանց համապատասխան չլինեն: Google Cloud-ն ունի լուծումների մի ամբողջ շարք․ բոլոր տարբեր համակարգերը մշակվել են համատեղ աշխատելու համար: SADA-ն ծանոթ է լուծումների ամբողջ շարքին, այնպես որ դուք ստիպված չեք լինի պատկերացնել կամ պարզել, թե ինչպես դրանք միասին աշխատեցնել: Մեր փորձագիտական թիմերն օպտիմիզացնում են այս ամենն՝ օգնելու ընկերություններին պահպանել իրենց տվյալների գաղտնիությունը: Մեր համակարգերը հերմետիկ են, դա տեխնիկական տերմին է, որը թույլ է տալիս ապահովել բիզնեսի անվտանգությունը: Եթե Google-ը խնդիրներ ունենար տվյալների հետ, դա լուրջ ռիսկ կլիներ համաշխարհային ապրանքանիշի համար: Բոլորը գիտեն, որ Google-ը գործ ունի աշխարհի բոլոր տվյալների հետ, կազմակերպում և օգտակար է դարձնում դրանք: Եթե դուք չունես լավագույն գաղտնիության վերահսկողությունն աշխարհում, ինչպե՞ս կարող են բիզնեսներն ունենալ այդ վստահությունը: Մենք շատ հպարտ ենք Google-ի հետ համագործակցությամբ։ Ես ինձ շատ ավելի վստահ եմ զգում՝ իմ հաճախորդներին գաղտնիության խոստումներ տալով՝ շնորհիվ այն բանի, թե որքան հարուստ են Google-ի գործիքները:
-Անդրադառնանք SADA-ի հայաստանյան գրասենյակին։ Որո՞նք են հայաստանյան գրասենյակի հնարավորությունները և ի՞նչ կարող է այն առաջարկել հայաստանյան և տարածաշրջանային տեխնոլոգիական ընկերություններին:
-Մենք այնպես կառուցեցինք Հայաստանի թիմը, որպեսզի SADA Armenia-ն կարողանա կրկնօրինակել բոլոր այն տեխնիկական հմտությունները, որոնք մենք առաջարկում ենք աշխարհի տարբեր տարածաշրջաններում: Լուծումների ճարտարապետներ, տվյալների ինժեներներ, ծրագրավորողներ, հավելվածների դիզայներներ, AI խորհրդատուներ. այս բոլոր մասնագետներն ունեն բարձրակարգ հմտություններ հենց այստեղ՝ Հայաստանում, և նրանք վերապատրաստում են անցնում Միացյալ Նահանգների ինժեներների հետ՝ միասին աշխատելով նախագծերի վրա ինչպես իրենց տարածաշրջաններում, այնպես էլ ամբողջ աշխարհում: Եթե Հայաստանում գործող իմ թիմն ԱՄՆ-ից օգնության կարիք ունի, նա դրա հասանելիությունն ունի, եթե ԱՄՆ-ի թիմին է օգնություն անհրաժեշտ, ապա տաղանդավոր մասնագետների հասանելիություն կարող է ունենալ այստեղ՝ Հայաստանում։ Անկախ նրանից, թե որ տարածաշրջանում են գտնվում հաճախորդները, նրանք հասանելիություն ունեն տեղական հիանալի ռեսուրսին, որը գտնվում է նույն ժամային գոտում, որի հետ հեշտ է շփվել և ունի բոլոր անհրաժեշտ հմտությունները հաջողություն գրանցելու համար: Ժամանակի ընթացքում մենք ընդլայնում ենք մեր գլոբալ թիմը, որպեսզի վստահ լինենք, որ քայլում ենք նորարարություններին համընթաց:
-SADA-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Թոնի Սաֆոյանն ամուր կապ ունի Հայաստանի հետ։ SADA-ն, ի թիվս այլ բաների, այստեղ հայտնի էր նաև որպես ընկերություն, որը հիմնադրվել էր հայ ներգաղթյալ ընտանիքի կողմից։ Մենք տխրեցինք լսելով ընկերությունից նրա հեռանալու մասին: Այս զարգացումներից հետո փոփոխություններ կլինե՞ն, և ինչպե՞ս է SADA-ի հայաստանյան գրասենյակը շարունակելու առաջ շարժվել:
-Թոնին ստեղծել է անհավանական բիզնես, որի մի մասնիկը լինելու համար ես հպարտ եմ: Նրա ժառանգությունը շատ ավելի երկար կյանք կունենա, քան նրա 24 տարվա ծառայությունն այս ընկերությունում: Ոչինչ չի փոխվի SADA-ի Հայաստանի տեսլականում և ներդրումներում, քանի որ մենք փորձում ենք օգնել այս տարածաշրջանի ընկերություններին հաջողության հասնել: Մեր թիմը հավատարիմ է այս բիզնեսում զարգացմանը և ամբողջ տարածաշրջանում բիզնեսների հաջողության հասնելու գործին, մասամբ՝ շնորհիվ այն տեխնիկական հմտությունների, որոնք առկա են այստեղ՝ Հայաստանում:
-Շնորհակալություն այս հնարավորության համար և կրկին՝ ուրախ ենք ողջունել Ձեզ Հայաստանում:
-Շնորհակալ եմ:
Որպես SADA, an Insight company-ի գլխավոր տեխնիկական տնօրեն՝ Մայլս Ուորդը պատասխանատու է SADA-ի ամպային ռազմավարության և լուծումների համար: Նրա պարտականությունների շրջանակը ներառում է մեծ տվյալների և վերլուծության, հավելվածների միգրացիայի, ենթակառուցվածքների ավտոմատացման և ծախսերի օպտիմալացման ոլորտում հաջորդ սերնդի լուծումները, ինչպես նաև ինժեներական մշակույթի ամրապնդումը և հաճախորդների հետ համագործակցությունը՝ Google Cloud-ին վերաբերող ամենաբարդ և հավակնոտ պլանների շուրջ։
Նախկինում Մայլսը զբաղեցրել է Google Cloud-ի տնօրենի և լուծումների գլոբալ ղեկավարի պաշտոնը: Նա հիմնել է Google Cloud-ի լուծումների ճարտարապետության պրակտիկան, ստեղծել է Style-Detection և Hummus AI API-ները, ստեղծել է CloudHero-ն, մշակել գնային և TCO հաշվիչներ, օգնել հազարավոր հաճախորդների՝ ներառյալ Twitter-ը, որը տեղափոխում էր աշխարհի ամենամեծ Hadoop կլաստերը հանրային ամպ։
Google-ին միանալուց առաջ Մայլսը օգնել է ստեղծել AWS Solutions Architecture թիմը: Նա գրել է առաջին AWS Well-Architected շրջանակը, առաջարկել Trusted Advisor-ը և Snowmobile-ը, ստեղծել GameDay-ը, աշխատել է Օբամայի 2012 թ. նախընտրական քարոզարշավի տեխնոլոգիական թիմում, օգնել NASA -ին հեռարձակել Curiosity մարսագնացի վայրէջքը և վերագործարկել է Skype-ը` անհրաժեշտ պահի:
Ստանալով Ուիլամետի համալսարանի հռետորաբանության և մեդիա ուսումնասիրությունների ոլորտում բակալավրի աստիճան՝ Մայլսը զբաղվել է երեք տեխնոլոգիական ստարտափերով է և նվագում է սուզաֆոն:
SADA, an Insight company-ն ամպային խորհրդատվության և պրոֆեսիոնալ ծառայությունների շուկայի համաշխարհային առաջատար է, որը տրամադրում է Google Cloud-ի վրա հիմնված լուծումներ։ 2000 թվականից սկսած՝ SADA-ն օգնում է առողջապահության, մեդիայի, ժամանցի, մանրածախ առևտրի, արտադրության և հանրային ոլորտի հաճախորդներին՝ լուծելու իրենց առջև ծառացած ամենաբարդ թվային վերափոխման խնդիրները:
SADA-ն գրասենյակներ ունի Հյուսիսային Ամերիկայում, Հնդկաստանում, Մեծ Բրիտանիայում և Հայաստանում, որոնց թիմերը տրամադրում են վաճառքի, հաճախորդների աջակցության և մասնագիտական ծառայություններ։ Լինելով Google-ի գեներատիվ AI լուծումների գծով առաջատար գործընկեր՝ SADA-ի փորձը ներառում է ենթակառուցվածքների արդիականացումը, ամպային անվտանգությունը և տվյալների վերլուծությունը:
SADA-ն Google Cloud-ի Տարվա գործընկեր է ճանաչվել 7 տարի անընդմեջ, ունի Google Cloud-ի 10 մասնագիտացում և Gartner Magic QuadrantTM 2023 զեկույցի համաձայն՝ ճանաչվել է ոլորտի նիշային դերակատար՝ Հանրային ամպային ՏՏ փոխակերպման ծառայություններ անվանակարգում։ SADA-ն 4 տարի անընդմեջ ընդգրկվել է Inc.-ի Ամերիկայի լավագույն աշխատատեղերի ցուցակում:
2021 թվականին SADA-ն հայտարարեց Երևանում Գլոբալ մատակարարման կենտրոն (GDC) բացելու մասին։ SADA Armenia-ի սկզբնական նպատակները երկուսն են. ապահովել մատակարարման և աջակցության լրացուցիչ ծառայություններ՝ Google Cloud-ը կիրառող գլոբալ ընկերությունների համար և զարգացնել ՏՏ ոլորտի նպատակասլաց աշխատակիցների տեխնիկական հնարավորությունները՝ արագ զարգացող տարածաշրջանում, որը Եվրոպայում ճանաչելի տեխնոլոգիական հանգույց է դառնում։

SADA помогает предприятиям подготовиться к будущим разработкам в области искусственного интеллекта - Майлз Уорд
SADA, компания An Insight, - лидер мирового рынка облачного консалтинга и профессиональных услуг, а также предоставления решений на базе Google Cloud, была среди известных компаний, участвующих в WCIT2024/DigiTec в Ереване.
В беседе с Арменпресс главный технический директор SADA Майлз Уорд в рамках WCIT2024/DigiTec представил подробности деятельности компании, рассказал, как компания внедряет искусственный интеллект (ИИ) в бизнес и какие существуют проблемы в этом деле.
Мы также побеседовали об участии компании в WCIT 2024 и об услугах глобальных поставок армянского офиса SADA. Он добавил, что компания создала сотни приложений ИИ вместе со своими клиентами, а если у клиентов нет эффективной платформы развития, платформы данных или системы безопасности, SADA помогает им подготовиться к будущим развитиям в области ИИ.
- Майлз, спасибо за эту возможность. Мы рады приветствовать Вас в Армении.
- Большое спасибо.
- Как бы Вы оценили атмосферу на Всемирной конференции по информационным технологиям (WCIT 24) и DigiTec?
- Энергетика здесь очень сильная. Есть много творческих людей, усердно работающих над инновациями. Всем интересно, как и мне. Мне очень нравятся подобные мероприятия, потому что мы все можем видеть, над чем каждый из нас работает.
- ИИ продолжает трансформировать отрасль, и Ваша панельная дискуссия посвящена внедрению ИИ в бизнес. Что вы считаете самой большой для бизнеса проблемой при внедрении ИИ?
- Я думаю, что многие предприятия уже давно пытаются повысить эффективность использования своих данных. ИИ делает данные гораздо более мощными, полезными и, следовательно, ценными. Возможно, некоторые компании немного отстают в этом отношении, потому что у них нет всех необходимых приборных панелей (dashboard), которые им хотелось бы иметь. В их базе данных не так-то просто найти нужную информацию. В прошлом году это было очень важно. Теперь это еще более важно, потому что все их пользователи и сотрудники могут стать намного более продуктивными, если ИИ получит доступ к этим важным данным.
- Являясь ведущим партнером в области генеративных решений ИИ Google Cloud, SADA охватывает вопросы модернизации инфраструктуры, облачной безопасности, анализа данных и многого другого. Как Вы помогаете своим клиентам интегрировать облачные сервисы ИИ для более эффективной работы?
- Точно так же, как мы говорили о данных. Все различные услуги, предоставляемые SADA, готовят компании к использованию ИИ. Если у вас нет эффективной платформы разработки, внедрение ИИ будет затруднено. Если у вас нет эффективной платформы данных, работать с ИИ будет сложно. Если у вас нет всех необходимых инструментов для обеспечения эффективной системы безопасности, финансовых операций, надежности, то с ИИ возникнут сложности.
SADA закладывает основу, первые необходимые шаги и готова помочь, когда вы будете готовы к дальнейшим разработкам в области ИИ. Совместно с нашими клиентами мы создали сотни приложений ИИ, и оказалось, что это гораздо проще сделать, когда у вас есть прочная основа.
- А как насчет этической стороны использования ИИ? Как должен действовать бизнес, когда речь идет о балансе инноваций и ИИ с этическими соображениями и конфиденциальностью данных?
- Я думаю, конфиденциальность очень важна. Подумайте, насколько сложны эти технологии и сколько работы требуется, чтобы превратить технические системы во что-то полезное. Представьте себе автомобиль. вы можете купить шины для этой машины у одной компании, а руль у другой, но они могут не совсем соответствовать друг другу.
Google Cloud предлагает целый ряд решений: все различные системы спроектированы для совместной работы. SADA знакома со всем спектром решений, поэтому вам не придется придумывать или выяснять, как заставить их работать вместе. Наши экспертные группы оптимизируют все это, чтобы помочь компаниям обеспечить конфиденциальность своих данных. Наши системы герметичны — технический термин, позволяющий нам обеспечить безопасность бизнеса.
Если бы у Google были проблемы с данными, это стало бы серьёзным риском для мирового бренда. Всем известно, что Google имеет дело со всеми данными в мире, систематизирует их и делает полезными. Если у вас нет лучших в мире средств контроля конфиденциальности, как предприятия могут иметь такую уверенность?
Мы очень гордимся нашим партнерством с Google. Я чувствую себя гораздо увереннее, обещая своим клиентам конфиденциальность, благодаря тому, насколько богаты инструменты Google.
- Давайте поговорим об армянском офисе SADA. Каковы возможности армянского офиса и что он может предложить армянским и региональным технологическим компаниям?
- Мы построили армянскую команду таким образом, чтобы SADA Armenia могла копировать все технические навыки, которые мы предлагаем, в разных регионах мира. Архитекторы решений, инженеры по обработке данных, разработчики, дизайнеры приложений, консультанты по ИИ – все эти специалисты обладают высокой квалификацией прямо здесь, в Армении, и они прошли обучение у инженеров из США, вместе работая над проектами как в своих регионах, так и по всему миру. Если моей команде, работающей в Армении, нужна помощь США, она имеет к ней доступ, если команде в США нужна помощь, то она может иметь доступ к талантливым специалистам здесь, в Армении.
Независимо от того, в каком регионе находятся клиенты, они имеют доступ к отличному местному ресурсу, который находится в том же часовом поясе, с которым легко общаться и который обладает всеми навыками, необходимыми для достижения успеха. Со временем мы расширяем нашу глобальную команду, чтобы идти в ногу с инновациями.
- Генеральный исполнительный директор SADA Тони Сафоян имеет прочные связи с Арменией. SADA, помимо прочего, была здесь известна еще и как компания, основанная семьей армянских иммигрантов. Мы были опечалены, узнав о его уходе из компании. Будут ли изменения после этих событий и как армянский офис SADA будет продолжать двигаться вперед?
-Тони построил невероятный бизнес, быть частью которого я горжусь. Его наследие намного превзойдет его 24 года службы в этой компании. Ничто не изменится в видении SADA и инвестициях в Армению, поскольку мы стремимся помочь компаниям в этом регионе добиться успеха. Наша команда стремится развивать этот бизнес и помогать предприятиям во всем регионе добиться успеха, отчасти благодаря техническим навыкам, доступным здесь, в Армении.
- Благодарим Вас за эту возможность и еще раз рады приветствовать Вас в Армении.
- Спасибо.
Как главный технический директор SADA, компании Insight, Майлз Уорд отвечает за облачную стратегию и решения SADA. В его обязанности входят решения нового поколения в области больших данных и аналитики, миграции приложений, автоматизации инфраструктуры и оптимизации затрат, а также укрепление инженерной культуры и сотрудничество с клиентами по самым сложным и амбициозным планам Google Cloud.
Ранее Майлз занимал должность директора и руководителя глобальных решений Google Cloud. Он основал практику архитектуры решений Google Cloud Solution, создал API-интерфейсы Style-Detection и Hummus AI, создал CloudHero, разработал калькуляторы цен и ТСО, помог тысячам клиентов, включая Twitter, который переводил крупнейший в мире кластер Hadoop в общедоступное облако.
До прихода в Google Майлз помогал создавать команду AWS Solutions Architecture. Он написал первую платформу AWS Well-Architected, предложил Trusted Advisor и Snowmobile, создал GameDay, работал в технической команде предвыборной кампании Обамы в 2012 году, помогал НАСА транслировать приземление марсохода Curiosity и при необходимости перезапускал Skype.
Имея степень бакалавра риторики и медиа-исследований в университете Уилламетта, Майлз работал над тремя технологическими стартапами и играет на сузафоне.
SADA, an Insight company является лидером мирового рынка облачного консалтинга и профессиональных услуг, предоставляя решения на базе Google Cloud. С 2000 года SADA помогает клиентам в сфере здравоохранения, средств массовой информации, развлечений, розничной торговли, производства и государственного сектора решать самые сложные задачи цифровой трансформации.
У SADA есть офисы в Северной Америке, Индии, Великобритании и Армении, где команды занимаются продажами, поддержкой клиентов и профессиональными услугами. Являясь ведущим партнером Google по генеративным решениям искусственного интеллекта, SADA занимается модернизацией инфраструктуры, облачной безопасностью и анализом данных.
Согласно отчету Gartner Magic QuadrantTM 2023, SADA 7 лет подряд была названа партнером Google Cloud Partner, имеет 10 специализаций Google Cloud и была признана игроком отраслевой ниши в категории «Услуги по трансформации ИТ в обшественном облаке». 4 года подряд SADA входит в список лучших рабочих мест Америки по версии Inc.
В 2021 году SADA объявила об открытии Глобального центра доставки (GDC) в Ереване. E SADA Armenia две начальные цели - предоставлять дополнительные услуги по поставке и поддержке для глобальных компаний, использующих Google Cloud, и развивать технические возможности преданных своему делу ИТ-сотрудников в быстрорастущем регионе, который становится признанным технологическим центром в Европе.