ՀՀ-ն պատրաստ է լիովին ապահովել իր տարածքով բեռների, տրանսպորտային միջոցների և մարդկանց երթևեկության անվտանգությունը. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Մոսկվայում մասնակցել է ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի հերթական նիստին: Նախ տեղի է ունեցել առաջնորդների տեսալուսանկարահանման արարողությունը, այնուհետև նեղ, ապա ընդլայնված կազմերով հանդիպում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, նեղ կազմով նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով, որում մասնավորապես նշել է.
«Պետությունների հարգելի ղեկավարներ,
Ուրախ եմ ողջունելու ձեզ ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի հերթական նիստում։
Առաջին հերթին ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ռուսական կողմին և անձամբ ՌԴ նախագահին՝ ցուցաբերած հյուրընկալության և ընթացիկ նիստն ամենաբարձր մակարդակով կազմակերպելու համար։
Այսօրվա հանդիպումը լավ հնարավորություն է ԱՊՀ տարածքում իրավիճակի զարգացման արդի հարցերի շուրջ կարծիքներ փոխանակելու համար։
Այս համատեքստում, ցանկանում եմ Հայաստանի տեսանկյունից տեղեկացնել ձեզ Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության գործընթացում առկա իրավիճակի և հետագա զարգացման շուրջ Երևանի տեսլականի մասին։
Հայաստանի Հանրապետության Կառավարությունը հաստատակամորեն հավատարիմ է Հարավային Կովկասում խաղաղության շուտափույթ հաստատմանը և տարածաշրջանը կայուն ու կանխատեսելի զարգացման ուղի դուրս բերելուն՝ հաշվի առնելով տարածաշրջանի բոլոր երկրների շահերը։
Այս տարի մենք շոշափելի առաջընթաց ենք գրանցել հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի սահմանազատման գործընթացում, և, մասնավորապես, Ալմա-Աթայի 1991 թվականի հռչակագրի հիման վրա Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև սահմանի երեք հատվածներում իրականացվել է սահմանազատում, և այդ հատվածներում խորհրդային ժամանակաշրջանի միջհանրապետական վարչական սահմանն արդեն վերարտադրվել է որպես սահմանազատված միջպետական սահման։ Սա, անկասկած, հաջողության օրինակ է։
Մեկ այլ կարևոր իրադարձություն տեղի է ունեցել այս տարվա օգոստոսի 30-ին, երբ ստորագրվել է Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման հարցերով հանձնաժողովների համատեղ գործունեության մասին կանոնակարգը։
Հայաստանում ավարտվում է այս փաստաթղթի ընդունման ներքին պետական ընթացակարգերի գործընթացը, և այս ամսվա ընթացքում Հայաստանի խորհրդարանը կքննարկի այս փաստաթղթի վավերացման հարցը։ Կարևոր է նշել, որ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանն արդեն հաստատել է ստորագրված կանոնակարգի համապատասխանությունը ՀՀ Սահմանադրությանը, ինչը նշանակում է, որ Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության ճանաչումը Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության կողմից Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա, որը ենթադրում է Խորհրդային Ադրբեջանի ողջ տարածքը, սահմանադրական է, ինչն իր հերթին նշանակում է, որ Հայաստանի Սահմանադրության մեջ Ադրբեջանի կամ որևէ այլ երկրի հանդեպ տարածքային պահանջներ չկան։
Մենք ելնում ենք այն ամուր համոզմունքից, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությունը ոչ միայն հնարավոր է, այլև հասանելի։
Ե՛վ Հայաստանը, և՛ Ադրբեջանը վերջին ամիսներին հայտարարել են, որ «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի նախագիծը համաձայնեցվել է առնվազն 80 տոկոսով։ Վերջերս Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների ձևաչափով պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ակտիվացնել խաղաղության պայմանագրի նախագծի հաստատումն ավարտին հասցնելու ուղղությամբ աշխատանքը։
Սկզբունքորեն մենք կարող ենք գործել հետևյալ տրամաբանությամբ, ինչն էլ առաջարկում ենք Ադրբեջանին՝ ստորագրել այն, ինչն արդեն համաձայնեցված է, այդպիսով ունենալով ոչ միայն դե ֆակտո, այլև դե յուրե խաղաղություն, և շարունակել աշխատել մնացած բոլոր հարցերի շուրջ։ Ցանկացած դեպքում անհնար է մշակել այնպիսի խաղաղության պայմանագիր, որը կպատասխանի բոլոր հարցերին և կկարգավորի երկկողմ հարաբերությունների բոլոր ասպեկտները։ Ինչպիսին էլ լինի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիրը, անխուսափելիորեն կմնան կարևոր, հիմնարար հարցեր, որոնք պետք է համաձայնեցվեն, լուծվեն և պետք է նոր պայմանագրեր ստորագրվեն:
Ավելին, ստորագրված և վավերացված խաղաղության պայմանագրի առկայության դեպքում այլ հարցերի լուծումը շատ ավելի հեշտ կլինի, քանի որ տարածաշրջանում կտիրի լիովին այլ իրավիճակ։
Իսկ այս փուլում մենք պետք է որոշում կայացնենք մի շարք հիմնարար հարցերի շուրջ, որոնք կարող են մեր երկրների միջև խաղաղության հաստատման համար ամուր հիմք դառնալ։ Խոսքը միմյանց տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման մասին է։ Խոսքը միմյանց նկատմամբ տարածքային պահանջների բացակայությունը հաստատելու և հետագայում նման պահանջներ չներկայացնելու պարտավորության մասին է։ Խոսքը ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառման սկզբունքի պահպանման, միմյանց ներքին գործերին չմիջամտելու, դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման և խաղաղության պայմանագրի շրջանակներում կողմերի ստանձնած պարտավորությունների կատարման երկկողմ մեխանիզմների ստեղծման մասին է։
Այս բոլոր հարցերի ձևակերպումն արդեն իսկ համաձայնեցված է կողմերի կողմից «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի նախագծում, և մենք պատրաստ ենք ստորագրել այս փաստաթուղթն արդեն այս ամիս, և սա մեր պաշտոնական դիրքորոշումն է։
Պետությունների հարգելի ղեկավարներ,
Հարավային Կովկասում կայունության հաստատման մեկ այլ կարևոր ասպեկտ է բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման թեման։ Այս հարցում մենք առաջարկում ենք կոնկրետ լուծումներ, որոնք արտացոլված են մեր կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծում։ Այս նախագծի էությունը հետևյալն է՝ Հայաստանը պատրաստ է ապահովել տրանսպորտային միջոցների, բեռների, ուղևորների, խողովակաշարերի, մալուխների անցումն իր տարածքով՝ Վրաստանից Իրան և հակառակ ուղղությամբ, Թուրքիայից Ադրբեջան և հակառակ ուղղությամբ, և այլն։ Մենք պատրաստ ենք ապահովել տրանսպորտային միջոցների, բեռների, ուղևորների, խողովակաշարերի, մալուխների անցումն Ադրբեջանի հիմնական մասի և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև։
Արձագանքելով մեր առաջարկներին՝ Ադրբեջանն ընդգծում է, որ եթե Հայաստանը չի ցանկանում բացել տարածաշրջանային հաղորդակցությունները, Ադրբեջանը կօգտվի Նախիջևանի հետ կապվելու Իրանի Իսլամական Հանրապետության ընձեռած հնարավորություններից։ Մենք, իհարկե, չենք առարկում, քանի որ սա երկու երկրների ինքնիշխան հարաբերությունների խնդիր է։ Բայց ես ևս մեկ անգամ ցանկանում եմ ընդգծել, որ Հայաստանը ցանկանում է տարածաշրջանային հաղորդուղիների բացում և որ մենք պատրաստ ենք մեր տարածքով տրանսպորտային հաղորդակցություններ տրամադրել միևնույն պայմաններով, ինչ տրամադրվում է Իրանի Իսլամական Հանրապետության կողմից։ Ավելին, մենք պատրաստ ենք որոշակի պարզեցումներ կատարել սահմանային հսկողության ընթացակարգերում՝ փոխադարձության, իրավահավասարության, կողմերի ինքնիշխանության և իրավազորության սկզբունքների հարգման շրջանակներում։
Այս համատեքստում ընդգծում եմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է լիովին ապահովել իր տարածքով բեռների, տրանսպորտային միջոցների և մարդկանց երթևեկության անվտանգությունը։ Սա մեր ցանկությունն է, մեր պարտավորությունը, և մենք դա երաշխավորում ենք։ Ի դեպ, բոլոր հայտարարությունները, թե իբր Հայաստանն ինչ-որ ձևով համաձայնել է, որ երրորդ երկրներն ապահովելու են հաղորդակցության անվտանգությունն իր ինքնիշխան տարածքում, կամ որ դա նախատեսված է որևէ փաստաթղթով, ուղղակի չեն համապատասխանում իրականությանը։ Իր տարածքում անվտանգության ապահովումը ցանկացած երկրի ինքնիշխան պարտավորությունն է։ Սա մեր գործն է, և մենք դա երաշխավորված կանենք:
Եզրափակելով խոսքս՝ ցանկանում եմ շնորհավորել մեր տաջիկ ընկերներին 2025 թվականին ԱՊՀ-ում նախագահությունն ընդունելու առթիվ և հայտնել հայկական կողմի մշտական տրամադրվածությունը՝ գործադրել բոլոր անհրաժեշտ ջանքերը՝ ԱՊՀ-ում Տաջիկստանի Հանրապետության նախագահության փոխշահավետ առաջնահերթ նախագծերն իրականացնելու ուղղությամբ։ Շնորհակալություն ուշադրության համար»։
Հաջորդիվ ընդլայնված կազմով նիստում պետությունների ղեկավարները ստորագրել են օրակարգով հաստատված հարցերի արձանագրությունները: Մասնավորապես, քննարկվել են ԱՊՀ շրջանակում համագործակցության զարգացմանը վերաբերող հարցեր: Ի թիվս այլ հարցերի, որոշում է կայացվել 2026 թվականին Հայաստանի Մեղրի քաղաքը ճանաչել ԱՊՀ Մշակութային մայրաքաղաք:

Armenia ready to fully ensure the safety of traffic of goods, vehicles and people through its territory - PM Pashinyan
YEREVAN, OCTOBER 8, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan participated in the regular session of the CIS Council of Heads of State in Moscow. First, ther leaders posed for a family photo, then narrow and extended-format meetings took place.
According to a readout issued by Prime Minister Nikol Pashinyan's office, he made a speech in the narrow-format session, in which he specifically stated:
"Dear Heads of State,
I am glad to see you at the regular session of the CIS Council of Heads of State.
First of all, I would like to thank the Russian side and the President of the Russian Federation for the hospitality and for organizing the current session at the highest level.
Today's meeting is a good opportunity to exchange opinions on current issues of the development of the situation in the CIS.
In this context, from the perspective of Armenia I would like to inform you the current situation in the peace process between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan and Yerevan's vision for further development.
The Government of the Republic of Armenia is firmly committed to the early establishment of peace in the South Caucasus and bringing the region to the path of stable and predictable development, taking into account the interests of all the countries of the region.
This year, we have made tangible progress in the process of demarcation of the Armenian-Azerbaijani state border, and in particular, on the basis of the 1991 Alma-Ata declaration, border demarcation was carried out in three sections of the border between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan, and in those sections the inter-republican administrative border of the Soviet period has already been reproduced as a demarcated interstate border. This is undoubtedly an example of success.
Another important event took place on August 30 of this year, when the regulation on the joint activity of the commissions on the demarcation of the state border between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan was signed.
In Armenia, the process of internal state procedures for the adoption of this document is coming to end, and during this month the Armenian parliament will discuss the issue of ratification of this document. It is important to note that the Constitutional Court of the Republic of Armenia has already confirmed the compliance of the signed regulation with the Constitution of the Republic of Armenia, which means that the recognition of the territorial integrity of the Republic of Azerbaijan by the Government of the Republic of Armenia on the basis of the Alma-Ata Declaration, which implies the entire territory of Soviet Azerbaijan, is in line with the Constitution, which in turn means that there are no territorial claims to Azerbaijan or any other country in the Constitution of Armenia.
We hold the firm conviction that peace between Armenia and Azerbaijan is not only possible, but also within reach.
Both Armenia and Azerbaijan have announced in recent months that the draft agreement "On the establishment of peace and interstate relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan" has been agreed upon by at least 80 percent. Recently, in the level of the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan, an agreement was reached to activate the work towards the completion of the approval of the draft peace treaty.
In principle, we can act according to the following logic, which is what we propose to Azerbaijan: to sign what has already been agreed, thus having not only de facto, but also de jure peace, and continue working on all other issues. In any case, it is impossible to develop such a peace treaty that will answer all questions and regulate all aspects of bilateral relations. Whatever the peace treaty between Armenia and Azerbaijan is, there will inevitably remain important, fundamental issues that must be agreed upon, resolved, and new treaties must be signed.
Moreover, in the presence of a signed and ratified peace agreement, the solution of other issues will be much easier, because a completely different situation will prevail in the region.
And at this stage, we have to make a decision on a number of fundamental issues that can become a solid basis for the establishment of peace between our countries. It is about mutual recognition of each other's territorial integrity. I am talking about the obligation to confirm the absence of territorial claims towards each other and not to present such claims in the future. I am talking about maintaining the principle of non-use of force and threat of force, non-interference in each other's internal affairs, establishment of diplomatic relations and creation of bilateral mechanisms for the fulfillment of obligations assumed by the parties within the framework of the peace treaty.
The wording of all these issues has already been agreed by the parties in the draft agreement "On establishment of peace and interstate relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan", and we are ready to sign this document already this month, and this is our official position.
Dear Heads of State,
Another important aspect of establishing stability in the South Caucasus is the issue of unblocking all transport and economic connections. In this matter, we offer concrete solutions, which are reflected in the "Crossroads of Peace" project developed by us. The essence of this project is as follows: Armenia is ready to ensure the passage of vehicles, cargo, passengers, pipelines, cables through its territory: from Georgia to Iran and vice versa, from Turkey to Azerbaijan and vice versa, etc. We are ready to ensure the passage of vehicles, cargo, passengers, pipelines, cables between the main part of Azerbaijan and the Autonomous Republic of Nakhichevan.
Responding to our proposals, Azerbaijan emphasizes that if Armenia does not want to open regional communications, Azerbaijan will use the opportunities provided by the Islamic Republic of Iran to connect with Nakhichevan. Of course, we do not object, because this is a matter of relations between the two sovereign countries. But I want to emphasize once again that Armenia wants the opening of regional channels and that we are ready to provide transport communications through our territory on the same terms as provided by the Islamic Republic of Iran. Moreover, we are ready to make certain simplifications in border control procedures within the framework of respect for the principles of reciprocity, equality, sovereignty and jurisdiction of the parties.
In this context, I emphasize that the Republic of Armenia is ready to fully ensure the safety of passage of goods, vehicles and people through its territory. This is our desire, our commitment, and we guarantee it. By the way, all statements that Armenia has somehow agreed that third countries will ensure the security of communication in its sovereign territory, or that this is stipulated by some document, are simply not true. Ensuring security in its territory is the sovereign obligation of any country. That's our job, and we guarantee to do it.
Concluding my speech, I would like to congratulate our Tajik friends on accepting the presidency of the CIS in 2025 and express the permanent disposition of the Armenian side to make all necessary efforts to bring to life the mutually beneficial priority programs of the presidency of the Republic of Tajikistan in the CIS. Thank you for your attention."
Next, in the extended session, the leaders of the countries signed the protocols of the issues approved by the agenda. In particular, issues related to the development of cooperation within the framework of the CIS were discussed. Among other issues, a decision was made to recognize the city of Meghri in Armenia as the Cultural Capital of the CIS in 2026.