Իրանում «Դիմադրության դաշնագրի» նախագիծ են մշակում
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի խորհրդարանի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հարցերով հանձնաժողովը մշակում է «Դիմադրության դաշնագրի» կնքման օրինագիծ Մերձավոր Արևելքի մի շարք երկրների և «ազատագրական շարժումների» հետ, որը նախատեսում է ռազմական և տնտեսական օգնության տրամադրում ԱՄՆ-ի կամ Իսրայելի կողմից դաշնագրի կողմերից մեկի վրա հարձակման դեպքում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Tasnim գործակալությունը հաղորդում է, որ համաձայնագիրը ենթադրում է օպերատիվ շտաբի ստեղծում ռազմական գործողությունների համակարգման և զորավարժությունների անցկացման համար։ Պարտականությունների բաշխման և ծրագրի իրականացման պատասխանատվությունն առաջարկվում է վերապահել Իրանի Ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդին։
Օրինագիծը մշակողների խոսքով՝ Իրանի Անվտանգության խորհուրդը կքննարկի «Դիմադրության դաշնագրին» միանալու հայտերը։ Գործակալությունը պարզաբանում է, որ պայմանագիրն ուղղված է ճգնաժամային իրավիճակներում փոխադարձ օգնության տրամադրմանը և միասնական ռազմական ենթակառուցվածքի ստեղծմանն Իսրայելի և արևմտյան երկրների կողմից սպառնալիքներին հակազդելու համար։ Օրինագիծը նախատեսվում է վերջնամշակումից հետո ներկայացնել խորհրդարանի քննարկմանը։
Թեհրանն իր տարածաշրջանային դաշնակիցների թվին է դասում և «Դիմադրության առանցք» է համարում շիաների լիբանանյան «Հեզբոլլահ» շարժումը, պաղեստինյան ​​ՀԱՄԱՍ արմատական շարժումը, Եմենի հութիների «Անսար Ալլահ» խռովարար շարժումը և «Իրաքի իսլամական դիմադրությունը»:

В Иране разрабатывают проект "Пакта сопротивления", предполагающий военную помощь в случае атаки США и Израиля
Комиссия по национальной безопасности и внешней политике парламента Ирана разрабатывает законопроект о заключении "Пакта сопротивления" с кругом стран и "освободительных движений" Ближнего Востока, который предусматривает оказание военной и экономической помощи в случае нападения со стороны США или Израиля на одну из сторон договора.
Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, по информации агентства Tasnim, соглашение подразумевает создание оперативного штаба для координации военных операций и проведения учений. Ответственность за разделение обязанностей и реализацию плана предлагается возложить на Высший совет национальной безопасности Ирана.
По словам разработчиков законопроекта, иранский Совбез будет рассматривать заявки на присоединение к "Пакту сопротивления". Договор направлен на оказание взаимопомощи в кризисных ситуациях и создание единой военной инфраструктуры для противодействия угрозам со стороны Израиля и западных стран, уточняет агентство. Законопроект планируется внести на рассмотрение парламента после его доработки.
Тегеран относит к числу своих региональных союзников и называет "Осью сопротивления" ливанское шиитское движение "Хезболлах", палестинскую радикальную группировку ХАМАС, йеменское мятежное движение хуситов "Ансар Аллах" и "Исламское сопротивление Ирака".