ԵՄ-ն կասեցրել է հանդիպումները Վրաստանի ղեկավարության հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունը որոշել է դադարեցնել բարձր մակարդակի հանդիպումները Վրաստանի ղեկավարության հետ երկրի ոչ բարեկամական վերաբերմունքի պատճառով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողներին հայտնել է Վրաստանում ԵՄ դեսպան Պավել Գերչինսկին։
«Ընթացիկ տարվա հունիսին՝ մի քանի ամիս առաջ, մենք անցկացրել ենք քննարկում (ԵՄ) անդամ երկրների հետ, թե ինչպիսին կլինի մեր մոտեցումը Վրաստանի ղեկավարության նկատմամբ, որը, մեր կարծիքով, անբարյացակամ վերաբերմունք ունի ԵՄ-ի նկատմամբ, թե ինչպես կարող ենք հաղթահարել հակաեվրոպական և հակաարևմտյան նարատիվն ու քարոզչությունը, դավադրության  տեսությունները: Եվ մենք որոշեցինք, որ բարձր մակարդակի ոչ մի հանդիպում չենք ունենա Վրաստանի գործող ղեկավարության հետ», - Գերչինսկիի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
Դիվանագետը հավելել է, որ վերջին ամիսների ընթացքում ոչ մի շփում չի եղել ո՛չ իր կողմից Վրաստանի իշխանությունների հետ, ո՛չ էլ Վրաստանի կառավարության ներկայացուցիչների կողմից Բրյուսելի հետ։
ԵՄ-ի, ԱՄՆ-ի և Վրաստանի հարաբերություններն սկսել են էապես վատթարանալ այն բանից հետո, երբ մայիսին Վրաստանի խորհրդարանն ընդունեց «Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին» օրենքը։ ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունն անորոշ ժամանակով հետաձգել է «Արժանի գործընկեր» վրաց-ամերիկյան զորավարժությունները։ Իր հերթին ԵՄ-ն սառեցրել է 30 մլն եվրոն, որը նախատեսվում էր հատկացնել Վրաստանի պաշտպանության նախարարությանը: Վրաստանի մի շարք պաշտոնատար անձանց նկատմամբ սահմանվել են պատժամիջոցներ։

Евросоюз приостановил встречи с руководством Грузии
Евросоюз принял решение прекратить встречи на высоком уровне с руководством Грузии из-за недружественного отношения страны. Как передает Арменпресс, об этом журналистам сообщил посол ЕС в Грузии Павел Герчинский.
«В июне текущего года, несколько месяцев назад, у нас состоялась дискуссия со странами - членами [ЕС] о том, каковым будет наш подход в отношении руководства Грузии, которое, как мы считаем, отличается недружественным отношением к ЕС, как нам преодолеть антиевропейский и антизападный нарратив и пропаганду, конспиративные теории. И мы решили, что у нас не будет никаких встреч на высоком уровне с действующим руководством Грузии», - цитирует Герчинского ТАСС.
Дипломат добавил, что в последние месяцы с властями Грузии не было никакой связи ни с его стороны, ни между представителями правительства Грузии и Брюсселем.
Отношения между ЕС, США и Грузией начали существенно ухудшаться после принятия парламентом Грузии в мае закона «О прозрачности иностранного влияния». Министерство обороны США отложило на неопределенный срок грузино-американские военные учения «Достойный партнер».
В свою очередь ЕС заморозил 30 миллионов евро, которые планировалось выделить Министерству обороны Грузии. В отношении ряда грузинских чиновников были введены санкции.