Արաբական պետությունները Լիբանան ներխուժումը կդիտեն որպես ոտնձգություն արաբական ազգային անվտանգության դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ցանկացած ներխուժում Լիբանանի տարածք կամ դրա մասնակի օկուպացիան իրենից կներկայացնի ոտնձգություն համաարաբական ազգային անվտանգության դեմ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՏԱՍՍ-ը հաղորդում է, որ նման հայտարարություն են տարածել Արաբական պետությունների լիգայի (ԱՊԼ) անդամները Կահիրեում մշտական ​​ներկայացուցիչների մակարդակով կազմակերպության խորհրդի արտակարգ նիստի արդյունքներով:
«Դատապարտում ենք Իսրայելի շարունակվող բարբարոսական ագրեսիան Լիբանանի դեմ և կոչ ենք անում անհապաղ դադարեցնել այն, քանի որ նման գործողությունները լուրջ վտանգներ են ներկայացնում տարածաշրջանային կայունության համար: Մենք նաև հաստատում ենք, որ ցանկացած ներխուժում Լիբանանի տարածք և դրա որևիցե մասի օկուպացիան կհամարենք ոտնձգություն համաարաբական ազգային անվտանգության դեմ»,- ասված է կոմյունիկեում, որը տարածել է Իրաքի Shafaq News տեղեկատվական հարթակը։
Արաբական պետությունների լիգայի արտահերթ նիստի մասնակիցները կոչ են արել երկրներին ու միջազգային կազմակերպություններին, որոնք պատրաստվում են մարդասիրական օգնություն տրամադրել լիբանանցիներին, «արագացնել դրա առաքումը»: ԱՊԼ-ի խորհուրդը նաև հայտարարել է իր աջակցությունը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշին` վերջինիս Իսրայելում «պերսոնա նոն գրատա» հայտարարելու առնչությամբ:
Լիբանանում տիրող իրավիճակի հարցով Արաբական պետությունների լիգայի արտակարգ նիստը կայացել է Իրաքի խնդրանքով։
Իսրայելը սեպտեմբերի 23-ից ավիահարվածներ է հասցնում Լիբանանին, իսկ հոկտեմբերի 1-ին հայտարարել է այնտեղ ցամաքային գործողություն սկսելու մասին։ Իսրայելը հայտարարել է, որ այս հարվածների արդյունքում մտադիր է անվտանգ պայմաններ ստեղծել երկրի հյուսիսային սահմանային շրջաններում, որպեսզի տասնյակ հազարավոր տեղահանված բնակիչները կարողանան վերադառնալ իրենց տներ։ Ըստ Լիբանանի կառավարության՝ վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում իսրայելական հարվածներից Լիբանանում գրեթե 1300 մարդ է զոհվել։ Լիբանանի վարչապետի պաշտոնակատար Նաջիբ Միքաթին հայտարարել է, որ Իսրայելի հարձակումների հետևանքով տեղահանվել է շուրջ 1,2 միլիոն լիբանանցի։

Вторжение в Ливан арабские государства расценят как посягательство на арабскую национальную безопасность
Любое вторжение или частичная оккупация территории Ливана будет посягательством на общеарабскую национальную безопасность. Как сообщает Арменпресс, со ссылкой на ТАСС с таким заявлением выступили члены Лиги арабских государств (ЛАГ) по итогам экстренного заседания Совета организации на уровне постпредов, прошедшего в Каире.
“Осуждаем продолжающуюся варварскую агрессию Израиля против Ливана и призываем немедленно прекратить ее, поскольку подобные действия несут в себе серьезные риски для региональной стабильности. Мы также подтверждаем, что будем считать любое вторжение на ливанскую территорию и оккупацию какой-либо ее части посягательством на общеарабскую национальную безопасность”, - говорится в коммюнике, распространенном иракской информационной платформой Shafaq News.
Участники внеочередного заседания Лиги арабских государств призвали страны и международные организации, которые собираются оказать ливанцам гуманитарную помощь, “ускорить ее отправку”. Совет АПЛ также заявил о своей поддержке генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша в вопросе его объявления персоной нон грата в Израиле.
Экстренное заседание Лиги арабских государств по ситуации в Ливане было созвано по просьбе Ирака.
Израиль наносит авиаудары по Ливану с 23 сентября, 1 октября объявил о начале наземной операции. Израиль заявил, что в результате этих ударов он намерен создать безопасные условия в приграничных районах на севере страны, чтобы десятки тысяч перемещенных лиц могли вернуться в свои дома. По данным правительства Ливана, за последние две недели в Ливане в результате израильских ударов погибло около 1300 человек. Исполняющий обязанности премьер-министра Ливана Наджиб Микати сообщил, что в результате ударов Израиля около 1,2 миллиона ливанцев были перемещены.