Իսրայելը Բեյրութին ավիահարվածների ընթացքում թիրախավորել է «Հեզբոլլահ»-ի ղեկավարի հնարավոր իրավահաջորդին. Axios
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իսրայելը հոկտեմբերի 3-ի գիշերը Բեյրութին հասցրած ավիահարվածների ընթացքում թիրախավորել է «Հեզբոլլահ» շարժման սպանված առաջնորդ Հասան Նասրալլահի հավանական իրավահաջորդին՝ շարժման գործադիր խորհրդի ղեկավար Հաշեմ Սաֆիեդդինին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Axios-ը՝ վկայակոչելով իրազեկ աղբյուրներին։
Սաֆիեդդինը, որպես «Հեզբոլլահ»-ի գործադիր խորհրդի ղեկավար, վերահսկում է շարժման քաղաքական հարցերը։ Նա նաև Ջիհադի խորհրդի անդամ է, որը ղեկավարում է ռազմական գործողությունները։ Axios-ի աղբյուրը, որն իսրայելցի պաշտոնյա է, ասել է, որ Սաֆիեդդինը գտնվում էր ստորգետնյա բունկերում՝ Բեյրութի հարավում, և առայժմ պարզ չէ՝ արդյոք նա սպանվել է հարվածի հետևանքով թե ոչ:
The New York Times-ը նույնպես, վկայակոչելով իրազեկ աղբյուրների, գրում է, որ Բեյրութին հարվածների ժամանակ Իսրայելը թիրախավորել է «Հեզբոլլահ»-ի բարձրաստիճան առաջնորդներին, այդ թվում՝ Սաֆիեդդինին, որոնք հանդիպում էին անցկացնում։
Ավելի վաղ ԶԼՄ-ները հայտնել էին, որ «Հեզբոլլահ»-ը սեպտեմբերի 27-ին իսրայելական հարվածից սպանված Հասան Նասրալլահի իրավահաջորդ է ընտրել նրա ազգական Հաշեմ Սաֆիեդդինին։ Սակայն ավելի ուշ «Հեզբոլլահ»-ը հերքել էր այդ լուրերը։
2017 թվականի մայիսին ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը Սաֆիեդդինին ներառել է հատկապես վտանգավոր միջազգային ահաբեկիչների ցուցակում։
Այս գիշեր ևս Իսրայելը հարվածներ է հասցրել Լիբանանի մայրաքաղաքին։ Բեյրութի միջազգային օդանավակայանի մոտ պայթյուններ են տեղի ունեցել։

Во время авиаударов по Бейруту Израиль целился в возможного преемника главы «Хезболлы» - Axios
В ходе авиаударов по Бейруту в ночь на 2 октября Израиль целился в возможного преемника убитого лидера движения "Хезболла" Хасана Насраллы, главу исполнительного совета движения Хашема Сафи ад-Дина. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Axios со ссылкой на информированные источники.
Будучи главой исполнительного совета «Хезболлы», Сафи ад-Дин курирует политические дела движения. Он также является членом Совета джихада, который руководит военными операциями. Источник Axios, израильский чиновник, сообщил, что Сафи ад-Дин находился в подземном бункере к югу от Бейрута, и неясно, был ли он убит в результате удара.
The New York Times также со ссылкой на информированные источники пишет, что во время ударов по Бейруту Израиль атаковал , проводивших встречу высокопоставленных лидеров "Хезболлы", в том числе Сафи ад-Дина.
Ранее СМИ сообщили, что "Хезболла" выбрала Хашема Сафи ад-Дина, родственника Хасана Насраллы, погибшего в результате израильского удара 27 сентября, его преемником. Однако позже «Хезболла» опровергла эти слухи.
В мае 2017 года Госдепартамент США включил Сафи ад-Дина в список особо опасных международных террористов.
Этой ночью Израиль также нанес удар по столице Ливана. Взрывы произошли недалеко от международного аэропорта Бейрута.