Նասրալլահի մահվանից հետո «Հեզբոլլահ»-ի նոր ղեկավար է նշանակվել նրա ազգականը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լիբանանյան «Հեզբոլլահ»-ի խորհուրդը խմբավորման նոր գլխավոր քարտուղար է նշանակել Հաշեմ Սաֆիեդդինին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Al Arabiya-ն՝ վկայակոչելով իր աղբյուրներին։
Հաշեն Սաֆիեդդինը զբաղեցնում էր «Հեզբոլլահ»-ի գործադիր խորհրդի ղեկավարի պաշտոնը և խմբավորման հրամանատարական շղթայում երկրորդն էր։
Նա գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում կփոխարինի իսրայելական հարվածի հետևանքով Բեյրութում զոհված Հասան Նասրալլահին: Սաֆիեդդինը Նասրալլահի ազգականն է՝ մորաքրոջ կամ քեռու որդին, ինչպես նաև Իրաքում ամերիկյան ավիահարվածից սպանված Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի բարձրաստիճան հրամանատար Ղասեմ Սոլեյմանիի փեսան։
Ավելի վաղ Իսրայելի բանակը հայտարարել էր, որ «Հեզբոլլահ»-ի ղեկավար Հասան Նասրալլահին թիրախավորող հարվածի ընթացքում սպանվել է խմբավորման ավելի քան 20 բարձրաստիճան հրամանատար։

После смерти Насраллы его двоюродный брат назначен новым главой “Хезболлы”
Совет ливанской "Хезболлы" назначил Хашема Сафиеддина новым генеральным секретарем группировки. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Al Arabiya со ссылкой на свои источники.
Хашем Сафиеддин занимал должность главы исполнительного совета “Хезболлы” и был вторым в цепочке управления группировкой.
Он заменит на посту генерального секретаря Хасана Насраллу, погибшего в результате израильского удара в Бейруте. Al Arabiya отмечает, что Сафиеддин является двоюродным братом Насраллы, а также зятем Касема Сулеймани, высокопоставленного командира Корпуса стражей исламской революции, погибшего в результате американского авиаудара в Ираке.
Ранее израильская армия заявила, что более 20 высокопоставленных командиров группировки были убиты в ходе удара по лидеру "Хезболлы" Хасану Насралле.