«Հեզբոլլահ»-ը հաստատել է Իսրայելի ավիահարվածից իր հրամանատարի մահը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բեյրութին Իսրայելի հասցրած ավիահարվածի հետևանքով զոհվել է «Հեզբոլլահ» խմբավորման բարձրաստիճան հրամանատարներից մեկը։ Նման տեղեկություն է տարածել Իսրայելը, այնուհետև «Հեզբոլլահ»-ը հաստատել է դա։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Սպանված հրամանատար Իբրահիմ Քուբաիսին  գլխավորում էր «Հեզբոլլահ»-ի հրթիռային ուժերը։
Ըստ Լիբանանի առողջապահության նախարարության՝ սեպտեմբերի 23-ից Լիբանանի վրա Իսրայելի հարձակման հետևանքով զոհվել է 569 մարդ, այդ թվում՝ 50 երեխա։ 1835 մարդ վիրավորվել է։ Լիբանանի հարավից տեղահանված հազարավոր մարդիկ ապաստան են գտել Բեյրութի դպրոցներում և այլ հաստատություններում։
ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդը հայտարարել է, որ սեպտեմբերի 25-ին նիստ կանցկացնի՝ քննարկելու հակամարտությունը։
Իսրայելի պաշտպանության բանակը հայտարարել է, որ գիշերը շարունակել է հարվածներ հասցնել Լիբանանի տարածքում գտնվող «Հեզբոլլահ»-ի օբյեկտներին, այդ թվում՝ զինամթերքի պահեստներին, հրթիռային կայանքներին և այլ թիրախների։
Իսրայելի պաշտպանության նախարար Յոավ Գալանտը հայտարարել է, որ հարձակումները թուլացրել են «Հեզբոլլահ»-ին, և որ դրանք կշարունակվեն։

“Хезболла” подтвердила гибель своего командира в результате израильского авиаудара
В результате израильского авиаудара по Бейруту погиб один из старших командиров группировки “Хезболла”. Эту информацию распространили израильские СМИ, затем ее подтвердила и “Хезболла”. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Reuters.
Погибший командир Ибрагим Кубаиси возглавлял ракетные войска “Хезболлы”.
По данным Министерства здравоохранения Ливана, с 23 сентября с начала нападения Израиля на Ливан погибли 569 человек, в том числе 50 детей. Ранения получили 1835 человек. Тысячи перемещенных лиц из южной части Ливана нашли убежище в школах и других учреждениях Бейрута.
Совет Безопасности ООН объявил, что 25 сентября проведет заседание для обсуждения конфликта.
Армия обороны Израиля заявила, что ночью продолжит наносить удары по объектам “Хезболлы” в Ливане, складам боеприпасов, ракетным установкам и другим целям.
Министр обороны Израиля Йоав Галант заметил, что удары ослабили “Хезболлу” и что они будут продолжены.