ԱՄՆ-ն անդրդվելի է Հայաստանի ինքնիշխանության, անկախության և տարածքային ամբողջականության աջակցության հարցում. Էնթոնի Բլինքեն
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների անունից շնորհավորանքներ և ջերմ մաղթանքներ է հղել Հայաստանի ժողովրդին՝ Անկախության 33-րդ տարեդարձի առթիվ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է ԱՄՆ պետքարտուղարության տարածած հայտարարության մեջ։
«Որպես Հայաստանի անկախությունը ճանաչած առաջին երկիր՝ Միացյալ Նահանգները հպարտ է, որ շարունակում է մնալ Հայաստանի կողքին, քանի որ այն դառնում է մեր ժողովրդավարական համայնքի ծաղկող անդամը», - իր խոսքում նշել է Բլինքենը։
Նա հավելել է, որ աշխատելով Միացյալ Նահանգների և միջազգային գործընկերների հետ՝ Հայաստանը ստեղծել է ներառական տնտեսություն, որն ավելի ու ավելի շատ է կապվում աշխարհի հետ։
Անդրադառնալով երկու երկրների միջև տնտեսական գործընկերությանը՝ նա նշել է, որ ԱՄՆ-ի և Հայաստանի միջև առևտուրը վերջին տասը տարվա ընթացքում կրկնապատկվել է։
«Մենք աշխատում ենք Հայաստանի էներգառեսուրսների դիվերսիֆիկացման և նրա բնակչության ու տարածաշրջանի էներգետիկ անվտանգությունն ապահովելու ուղղությամբ։ Մեր ժողովուրդների միջև կապերը, որոնք մեր հարաբերությունների հիմքն են, շարունակում են աճել և ամրապնդվել՝ ամրապնդված Միացյալ Նահանգներում և ամբողջ աշխարհում հզոր հայկական սփյուռքի շնորհիվ», - ասել է Պետքարտուղարը՝ ընդգծելով, որ համատեղ աշխատանքով կարելի է ավելի մեծ բարգավաճում ստեղծել երկու ժողովուրդների և տարածաշրջանի համար՝ Հարավային Կովկասը դարձնելով ավելի փոխկապակցված, կայուն և անվտանգ։
Էնթոնի Բլինքենը նաև ընդգծել է, որ Միացյալ Նահանգներն անդրդվելի է հայ ժողովրդի ժողովրդավարական ձգտումների, ինքնիշխանության, անկախության և տարածքային ամբողջականության աջակցության հարցում։
«Մենք հարգում ենք Հայաստանի հանձնառությունը հաշվետու կառավարմանը և օրենքի գերակայությանը՝ լուրջ մարտահրավերների ժամանակաշրջանում։ Մենք կշարունակենք պաշտպանել կայուն և արժանապատիվ խաղաղությունը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում», - ասվում է ԱՄՆ պետքարտուղարի ուղերձում:

США тверды в поддержке суверенитета, независимости и территориальной целостности Армении. Энтони Блинкен
Госсекретарь Энтони Блинкен от имени Соединенных Штатов Америки направил поздравления и теплые пожелания народу Армении по случаю 33-й годовщины независимости.
Как передает Арменпресс, об этом говорится в заявлении, распространенном Госдепартаментом США.
«Будучи первой страной, признавшей независимость Армении, Соединенные Штаты гордятся тем, что продолжают поддерживать Армению, поскольку она становится процветающим членом нашего демократического сообщества», - отметил Блинкен.
Он добавил, что, работая с Соединенными Штатами и международными партнерами, Армения создала инклюзивную экономику, которая все более и более связывается с миром.
Касаясь экономического партнерства между двумя странами, он отметил, что за последние десять лет товарооборот между США и Арменией увеличился вдвое.
«Мы работаем над диверсификацией энергоресурсов Армении и обеспечением энергетической безопасности ее населения и региона. Связи между нашими народами, являющиеся основой наших отношений, продолжают расти и укрепляться, чему способствует сильная армянская диаспора в США и во всем мире», - заявил госсекретарь, подчеркнув, что совместная работа может обеспечить большее процветание как народов, так и региона, делая Южный Кавказ более взаимосвязанным, стабильным и безопасным.
Энтони Блинкен также подчеркнул, что США неколебимы в своей поддержке демократических устремлений, суверенитета, независимости и территориальной целостности армянского народа.
«Мы уважаем приверженность Армении подотчетному управлению и верховенству закона в период серьезных вызовов. Мы продолжим защищать стабильный и достойный мир в регионе Южного Кавказа», - говорится в послании госсекретаря США.