ԱՄՆ-ն անդրդվելի է Հայաստանի ինքնիշխանության, անկախության և տարածքային ամբողջականության աջակցության հարցում. Էնթոնի Բլինքեն
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների անունից շնորհավորանքներ և ջերմ մաղթանքներ է հղել Հայաստանի ժողովրդին՝ Անկախության 33-րդ տարեդարձի առթիվ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է ԱՄՆ պետքարտուղարության տարածած հայտարարության մեջ։
«Որպես Հայաստանի անկախությունը ճանաչած առաջին երկիր՝ Միացյալ Նահանգները հպարտ է, որ շարունակում է մնալ Հայաստանի կողքին, քանի որ այն դառնում է մեր ժողովրդավարական համայնքի ծաղկող անդամը», - իր խոսքում նշել է Բլինքենը։
Նա հավելել է, որ աշխատելով Միացյալ Նահանգների և միջազգային գործընկերների հետ՝ Հայաստանը ստեղծել է ներառական տնտեսություն, որն ավելի ու ավելի շատ է կապվում աշխարհի հետ։
Անդրադառնալով երկու երկրների միջև տնտեսական գործընկերությանը՝ նա նշել է, որ ԱՄՆ-ի և Հայաստանի միջև առևտուրը վերջին տասը տարվա ընթացքում կրկնապատկվել է։
«Մենք աշխատում ենք Հայաստանի էներգառեսուրսների դիվերսիֆիկացման և նրա բնակչության ու տարածաշրջանի էներգետիկ անվտանգությունն ապահովելու ուղղությամբ։ Մեր ժողովուրդների միջև կապերը, որոնք մեր հարաբերությունների հիմքն են, շարունակում են աճել և ամրապնդվել՝ ամրապնդված Միացյալ Նահանգներում և ամբողջ աշխարհում հզոր հայկական սփյուռքի շնորհիվ», - ասել է Պետքարտուղարը՝ ընդգծելով, որ համատեղ աշխատանքով կարելի է ավելի մեծ բարգավաճում ստեղծել երկու ժողովուրդների և տարածաշրջանի համար՝ Հարավային Կովկասը դարձնելով ավելի փոխկապակցված, կայուն և անվտանգ։
Էնթոնի Բլինքենը նաև ընդգծել է, որ Միացյալ Նահանգներն անդրդվելի է հայ ժողովրդի ժողովրդավարական ձգտումների, ինքնիշխանության, անկախության և տարածքային ամբողջականության աջակցության հարցում։
«Մենք հարգում ենք Հայաստանի հանձնառությունը հաշվետու կառավարմանը և օրենքի գերակայությանը՝ լուրջ մարտահրավերների ժամանակաշրջանում։ Մենք կշարունակենք պաշտպանել կայուն և արժանապատիվ խաղաղությունը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում», - ասվում է ԱՄՆ պետքարտուղարի ուղերձում:

US steadfast in its support of Armenian people’s democratic aspirations, sovereignty, independence and territorial integrity – Blinken
YEREVAN, SEPTEMBER 21, ARMENPRESS. On behalf of the United States of America, Secretary of State Antony Blinken sent congratulations and warm wishes to the people of Armenia on Independence Day.
“As the first country to recognize Armenia’s independence, the United States is proud to continue to stand by Armenia as it becomes a thriving member in our community of democracies,” Blinken said in his message.
Blinken noted that working with the United States and international partners, Armenia has created an inclusive economy increasingly connected to the world.
Referring to the  trade between the United States and Armenia, he mentioned that it  has roughly doubled over the past ten years.
“We are working to diversify Armenia’s energy supplies and to ensure the energy security of its people and the region.  Our people-to-people ties, the bedrock of our relationship, continue to grow and strengthen, bolstered by the robust Armenian diaspora in the United States and throughout the world.  By working together, we can create greater prosperity for our peoples and the region, making the South Caucasus more interconnected, stable, and secure,” the US Secretary of State Anthony Blinken added.
“As we commemorate this momentous day, the United States remains steadfast in our support of the Armenian people’s democratic aspirations, sovereignty, independence, and territorial integrity.  We honor Armenia’s commitment to accountable governance and to the rule of law at a time of grave challenges.  We will continue to champion a durable and dignified peace for the South Caucasus region,” the Secretary stated.