Լիտվան Ուկրաինային կփոխանցի մինչև 50 միլիոն եվրոյի ռազմական օգնություն
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վիլնյուսը մտադիր է մինչև 2024 թվականի վերջը Կիևին տրամադրել մինչև 50 միլիոն եվրոյի ռազմական օգնություն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին բալթյան հանրապետության ռազմական նախարար Լաուրինաս Կասչյունասը լրագրողներին հայտնել է ազգային անվտանգության և պաշտպանության հարցերով խորհրդարանական հանձնաժողովի նիստից հետո։
«Այս տարի Ուկրաինային տրամադրվող մեր ռազմական օգնության ծավալը կազմել է 153 միլիոն եվրո: Մինչև տարեվերջ լրացուցիչ օգնության արժեքը կլինի 40 միլիոն եվրոյից մինչև 50 միլիոն եվրո», - նրա խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
Լիտվան, նախարարի խոսքով, մտադիր է 10 մլն եվրո ներդնել ուկրաինական հեռահար սպառազինությունների, այդ թվում՝ «Պալյանիցա» դրոն հրթիռի արտադրության զարգացման գործում, ինչպես նաև Կիևին փոխանցելու համար ձեռք բերել գործողության փոքր շառավղով հակաօդային պաշտպանության համակարգեր, ռադարներ և ականազերծման սարքավորումներ։
Ուկրաինայում հակամարտության սկզբից ի վեր Վիլնյուսը Կիևին օգնություն է հատկացրել իր համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) 2 %-ի չափով և հետագայում խոստացել է ամեն տարի Ուկրաինային ռազմական օգնություն տրամադրել ՀՆԱ-ի 0,25 %-ի չափով, այսինքն՝ շուրջ 190 միլիոն եվրո:

Литва окажет Украине военную помощь на сумму до €50 миллионов
Вильнюс намерен предоставить Киеву военную помощь на сумму до €50 миллионов до конца 2024 года. Как сообщает Арменпресс, об этом журналистам сообщил министр обороны Балтийской республики Лауринас Касчюнас после заседания парламентской комиссии по вопросам национальной безопасности и обороны.
"В этом году объемы нашей военной помощи Украине составили €153 млн. До конца года стоимость дополнительной помощи будет от €40 млн до €50 млн", - цитирует его ТАСС.
Литва, по словам министра, намерена вложить €10 млн в развитие производства украинских дальнобойных вооружений, в том числе ракеты-дрона "Паляница", приобрести для передачи Киеву системы противовоздушной обороны ближнего радиуса действия, радары, оборудование для разминирования.
С начала украинского кризиса Вильнюс выделил Киеву помощь в размере 2% своего валового внутреннего продукта (ВВП) и в дальнейшем ежегодно обещал оказывать Украине военную помощь в размере 0,25% ВВП, а это около €190 млн.