Իրանը մայրաքաղաքը տեղափոխելու համար կդիտարկի Պարսից ծոցի մերձակա քաղաքները
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իրանի իշխանությունները կդիտարկեն Պարսից ծոցի մերձակայքում գտնվող քաղաքային կենտրոնները՝ մայրաքաղաքը Թեհրանից տեղափոխելու համար։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին, այս մասին սեպտեմբերի 16-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է երկրի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը՝ նշելով, որ աշխարհի խոշոր քաղաքների մեծ մասը գտնվում է ծովի ափին։
Բացի այդ, նրա դիտարկմամբ, Թեհրանի մոտակայքում գտնվող գործարանների մեծ մասն անհրաժեշտ հումքը ստանում է Պարսից ծոցից։
Ավելի վաղ՝  Իրանի նախագահը հայտարարել է տնտեսական և բնապահպանական նկատառումներով երկրի մայրաքաղաքը տեղափոխելու անհրաժեշտության մասին։

Тегеран для переноса столицы рассмотрит города вблизи Персидского залива
Власти Ирана будут рассматривать для переноса столицы из Тегерана городские центры вблизи Персидского залива. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом заявил в ходе пресс-конференции в понедельник президент республики Масуд Пезешкиан.
"Большинство крупных городов мира расположены у моря. Остановимся на тех центрах, в которых можно остаться. К слову, большинство заводов вблизи Тегерана привозят сырье из Персидского залива", - сказал Пезешкиан.
Ранее президент Ирана уже заявлял о необходимости переноса столицы по экономическим и экологическим соображениям.
По его словам, будучи столицей страны, Тегеран сталкивается с проблемами, для которых у властей страны нет решения, кроме как переместить сам столичный центр в другое место.