Շվեդիան կգլխավորի ՆԱՏՕ-ի ռազմակայանի հրամանատարությունը Լապլանդիայում
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆիննական Լապլանդիայում ստեղծվող ՆԱՏՕ-ի ռազմակայանը կգտնվի շվեդական հրամանատարության ներքո։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդում է MTV UUTISET ֆիննական լրատվամիջոցը՝ վկայակոչելով աղբյուրների։
Ըստ հրապարակման՝ Շվեդիան կստանձնի ռազմակայանը ղեկավարելու և զորքերը վերահսկելու պատասխանատվությունը։ Բացառված չէ, որ 20-50 շվեդ սպա ուղարկվի Ֆինլանդիա, իսկ ռազմակայանի անձնակազմը կլինի հիմնականում շվեդական։ Նշվում է, որ դա Ֆինլանդիային թույլ կտա կենտրոնանալ երկրի հարավային հատվածի պաշտպանության վրա:
Սեպտեմբերի 16-ին Ստոկհոլմում տեղի կունենա Շվեդիայի և Ֆինլանդիայի կառավարությունների համատեղ նիստը։ Սեպտեմբերի 15-ին այդ երկրների վարչապետները ֆիննական և շվեդական լրատվամիջոցներում հրապարակված համատեղ նամակում ընդգծել են ՆԱՏՕ-ին համատեղ անդամակցության կարևորությունը։

Швеция возглавит командование военной базой НАТО в Лапландии
Военная база НАТО, создаваемая в финской Лапландии, будет находиться под командованием Швеции. Как передает Арменпресс, об этом сообщает финское СМИ MTV UUTISET со ссылкой на источники.
По данным издания, Швеция возьмет на себя ответственность за управление военной базой и контроль над войсками. Не исключено, что в Финляндию отправят 20-50 шведских офицеров, а личный состав военной базы будет преимущественно шведским. Говорят, что это позволит Финляндии сосредоточиться на обороне южной части страны.
16 сентября в Стокгольме состоится совместное заседание правительств Швеции и Финляндии. 15 сентября премьер-министры этих стран подчеркнули важность совместного членства в НАТО в совместном письме, опубликованном в финских и шведских СМИ.