Ադրբեջանի պատասխանատվությունն է մինչև COP29-ը ցույց տալ, որ անկեղծորեն խաղաղություն է ցանկանում. Սեժուրնե
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի պատասխանատվությունն է նախքան COP29-ը ցույց տալ, որ անկեղծորեն ցանկանում է հասնել խաղաղության:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Ստեֆան Սեժուրնեն Երևանում իր հայ գործընկերոջ հետ համատեղ ասուլիսում:
Հայաստանի և Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարները հանդիպմանը խոսել են Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների մասին:
«Ֆրանսիան աջակցում է մի պայմանագրի ստորագրմանը, որը արդար ու կայուն խաղաղություն կհաստատի՝ հարգելով երկու երկրների սուվերենությունը, տարածքային ամբողջականությունը: Սա Ալմա-Աթայում 1991-ին ստորագրված փաստաթղթի ամբողջ իմաստն է: Պրահայում ևս քաղաքական հանրությանն այս նույն գաղափարն է ներկայացվել 2022-ին»,-ասաց Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարը՝ կարևորելով խաղաղության հաստատումը:
Անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացին՝ նա ասաց, որ օգոստոսի 30-ին ձեռք բերված համաձայնությունը ճիշտ ուղղությամբ է գնում: Ֆրանսիան աջակցում է այդ գործընթացին՝ հիմնվելով սուվերենության և տարածքային ամբողջականության սկզբունքներին:
«Հարավային Կովկասը պետք է դառնա խաղաղության և համագործակցության մի շրջան, որը հնարավորություն կտա զարգացնել առևտուրը, Հայաստանն էլ կբարգավաճի»,-նշեց Սեժուրնեն:
Նա ընդգծեց՝ Հայաստանը, Ֆրանսիան, միջազգային հանրությունը ցանկանում են խաղաղություն:
«Քանի որ Ադրբեջանը շուտով կհյուրընկալի COP29-ը, նրա պատասխանատվությունն է ցույց տալ, որ անկեղծորեն ցանկանում է հասնել այդ խաղաղությանը նախքան COP29-ը: Կարծում եմ՝ պետք է կարողանալ շատ արագ առաջ գնալ այս թեմայի ուղղությամբ»,-ասաց Սեժուրնեն:

Ahead of COP29, Azerbaijan must show sincere desire for peace – says French FM
YEREVAN, SEPTEMBER 16, ARMENPRESS. Azerbaijan must show before the COP29 in November that it sincerely wants to achieve peace, French Minister of Europe and Foreign Affairs Stéphane Séjourné said on Monday in Yerevan.
Speaking at a press conference, he said he discussed with his Armenian counterpart Ararat Mirzoyan the Armenia-Azerbaijan relations, among others.
“France supports the signing of an agreement that would establish fair and sustainable peace, and respect the sovereignty and territorial integrity of both countries. This is the whole essence of the document signed in Alma Ata in 1991. The same idea was presented to the political community in Prague in 2022,” the French FM said, highlighting the establishment of peace.
Speaking about the Armenia-Azerbaijan delimitation process, the French FM said the agreement reached on August 30 is going in the right direction. France supports this process, based on principles of sovereignty and territorial integrity, he said.
“The South Caucasus should become a region of peace and cooperation that would enable to develop trade, and Armenia will prosper,” the French FM said.
France, just like Armenia, and the international community, wants peace, Séjourné said.
“Since Azerbaijan is soon going to host COP29, it is its obligation to show ahead of COP29 that it sincerely wants to achieve peace. I think we must be able to swiftly advance in the direction of this topic,” he said.