Ադրբեջանի պատասխանատվությունն է մինչև COP29-ը ցույց տալ, որ անկեղծորեն խաղաղություն է ցանկանում. Սեժուրնե
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի պատասխանատվությունն է նախքան COP29-ը ցույց տալ, որ անկեղծորեն ցանկանում է հասնել խաղաղության:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Ստեֆան Սեժուրնեն Երևանում իր հայ գործընկերոջ հետ համատեղ ասուլիսում:
Հայաստանի և Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարները հանդիպմանը խոսել են Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների մասին:
«Ֆրանսիան աջակցում է մի պայմանագրի ստորագրմանը, որը արդար ու կայուն խաղաղություն կհաստատի՝ հարգելով երկու երկրների սուվերենությունը, տարածքային ամբողջականությունը: Սա Ալմա-Աթայում 1991-ին ստորագրված փաստաթղթի ամբողջ իմաստն է: Պրահայում ևս քաղաքական հանրությանն այս նույն գաղափարն է ներկայացվել 2022-ին»,-ասաց Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարը՝ կարևորելով խաղաղության հաստատումը:
Անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացին՝ նա ասաց, որ օգոստոսի 30-ին ձեռք բերված համաձայնությունը ճիշտ ուղղությամբ է գնում: Ֆրանսիան աջակցում է այդ գործընթացին՝ հիմնվելով սուվերենության և տարածքային ամբողջականության սկզբունքներին:
«Հարավային Կովկասը պետք է դառնա խաղաղության և համագործակցության մի շրջան, որը հնարավորություն կտա զարգացնել առևտուրը, Հայաստանն էլ կբարգավաճի»,-նշեց Սեժուրնեն:
Նա ընդգծեց՝ Հայաստանը, Ֆրանսիան, միջազգային հանրությունը ցանկանում են խաղաղություն:
«Քանի որ Ադրբեջանը շուտով կհյուրընկալի COP29-ը, նրա պատասխանատվությունն է ցույց տալ, որ անկեղծորեն ցանկանում է հասնել այդ խաղաղությանը նախքան COP29-ը: Կարծում եմ՝ պետք է կարողանալ շատ արագ առաջ գնալ այս թեմայի ուղղությամբ»,-ասաց Սեժուրնեն:

Ответственность Азербайджана – показать перед COP29, что он искренне желает мира – Стефан Сежурне
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр Европы и иностранных дел Франции Стефан Сежурне на совместной со своим армянским коллегой пресс-конференции в Ереване.
На встрече министры иностранных дел Армении и Франции говорили об отношениях между Арменией и Азербайджаном.
“Франция поддерживает подписание договора, который установит справедливый и стабильный мир, уважая суверенитет и территориальную целостность обеих стран. В этом весь смысл документа, подписанного в Алма-Ате в 1991 году. Эта же идея была представлена политическому сообществу в Праге в 2022 году”, — заявил глава МИД Франции, подчеркнув установление мира.
Касаясь процесса делимитации границы между Арменией и Азербайджаном, он сказал, что соглашение, достигнутое 30 августа, движется в правильном направлении. Франция поддерживает процесс, основанный на принципах суверенитета и территориальной целостности.
"Южный Кавказ должен стать регионом мира и сотрудничества, что позволит развивать торговлю, и Армения также будет процветать", - сказал Сежурне.
Он подчеркнул, что Армения, Франция и международное сообщество хотят мира.
“Поскольку Азербайджан скоро примет COP29, его обязанностью является показать, что он искренне хочет достичь мира до COP29. Я думаю, что надо суметь очень быстро двигаться вперед в этом направлении”, - сказал Сежурне.