ՀՀ սահմանադրական դատարանը և Իրաքի դաշնային գերագույն դատարանն ստորագրել են համագործակցության հուշագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանի հրավերով սեպտեմբերի 7-ից 13-ը կատարած պաշտոնական այցով Հայաստանում Իրաքի Հանրապետության դաշնային գերագույն դատարանի նախագահ Ջասեմ Մուհամմադ Աբուդի գլխավորած պատվիրակությունը։ Այցի շրջանակում ՀՀ ՍԴ-ում տեղի է ունեցել ՀՀ սահմանադրական դատարանի և Իրաքի գերագույն դաշնային դատարանի առաջին համատեղ աշխատաժողովը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի և Իրաքի բարձր դատարանների ընդլայնված կազմով աշխատանքային քննարկումների շրջանակներում անդրադարձ է կատարվել ՀՀ ՍԴ և Իրաքի ԴԳԴ կառուցվածքին, գործունեության առանձնահատկություններին, հանրային իշխանության համակարգում բարձր դատարանների դերին, այլ դատարանների և սահմանադրական մյուս մարմինների միջև փոխհարաբերություններին։
Աշխատաժողովն ամփոփվել է «ՀՀ Սահմանադրական դատարանի և ԻՀ դաշնային գերագույն դատարանի միջև համագործակցության մասին» հուշագրի ստորագրմամբ։ Հուշագրի նպատակն է նպաստել իրավական ոլորտում փոխգործակցության և համագործակցության շրջանակի ստեղծմանը, սահմանադրական արդարադատության ոլորտում փորձի փոխանակմանը, երկու երկրների սահմանադրական իրավունքների և դրանց գործնական կիրառման ուսումնասիրությանը՝ սահմանադրական իրավունքի ոլորտում վեճերի լուծման համատեքստում՝ նպատակ հետապնդելով խթանել սահմանադրական արդարադատությունը և երաշխավորել համընդհանուր ճանաչում ունեցող ժողովրդավարական սկզբունքները, ինչպես նաև մարդու իրավունքների և քաղաքացիական ազատությունների պաշտպանության երաշխիքները։
Ըստ աղբյուրի՝ կարևորելով հուշագրի ստորագրմամբ հարաբերությունների մեկնարկը՝ ՀՀ ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը հույս է հայտնել, որ հուշագրով նախանշված դրույթները գործնական դրսևորում կստանան՝ դառնալով սահմանադրական արդարադատության ոլորտում հայ-իրաքյան արդյունավետ համագործակցության գրավական։
ԻՀ ԴԳԴ գերագույն դատարանի նախագահ Ջասեմ Մուհամմադ Աբուդը, ընդգծելով Իրաքի բարձր դատարանի պատվիրակության Հայաստան կատարած պաշտոնական այցի կարևորությունը և շնորհակալություն հայտնելով հրավերի համար, իր հերթին, ՀՀ ՍԴ նախագահին և դատավորներին հրավիրել է փոխադարձ պաշտոնական այց կատարել Իրաքի Հանրապետություն՝ համոզմունք հայտնելով, որ նման աշխատանքային հանդիպումները զորեղ ազդակ կհանդիսանան երկու երկրների բարձր դատարանների միջև ձևավորվող հարաբերությունների զարգացման համար։
Հայաստանի Հանրապետություն պաշտոնական այցի շրջանակներում Իրաքի դաշնային գերագույն դատարանի պատվիրակությունն այցելել է նաև Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին, ծանոթացել Մայր տաճարի թանգարանում պահվող սրբազան մասունքներին և կրոնական արվեստի ուրույն նմուշներին, ինչպես նաև Մատենադարան, որտեղ երկու երկրների բարձր դատարանների ներկայացուցիչները ծանոթացել են հայ միջնադարյան մատենագրությանը, ինչպես նաև այլալեզու ձեռագրերի հավաքածուներին։ Հյուրերն այցելել են նաև Գեղարդի վանական համալիր, եղել են Գառնու հեթանոսական տաճարում։

Конституционный суд Армении и Федеральный верховный суд Ирака подписали меморандум о сотрудничестве
В рамках официального визита делегации во главе с председателем Федерального верховного суда Республики Ирак Джассимом Мухаммадом Абудом в Армению с 7 сентября 13 сентября в Конституционном суде Армении 12 сентября состоялось первое совместное заседание Конституционного суда Армении и Верховного федерального суда Ирака.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе КС Армении, в рамках рабочих обсуждений высоких судов Армении и Ирака в расширенным составе были затронуты вопросы,  связанные со структурой Конституционного суда Армении и Верховного федерального суда Ираке, спецификой их деятельности, ролью высоких судов в системе публичного управления и др.
Встреча завершилась подписанием меморандума о сотрудничестве между Конституционным судом Республики Армения и Верховным федеральным судом Республики Ирак.
Цель меморандума – способствовать созданию рамок взаимодействия и сотрудничества в области права, обмену опытом в сфере конституционного правосудия, изучению конституционных прав двух стран и их практическому применению в контексте разрешения споров в области конституционного права.
Подчеркнув важность старта отношений с подписанием меморандума, председатель Конституционного суда Армении Арман Диланян выразил надежду, что изложенные в меморандуме положения будут реализованы на практике, став гарантией эффективного армяно-иракского сотрудничества в сфере конституционного правосудия.
Джасем Мухаммад Абуд, подчеркнув важность официального визита высокого суда Ирака в Армению и поблагодарив за приглашение, в свою очередь пригласил председателя КС Армении и судей совершить взаимный официальный визит в Республику Ирак, выразив уверенность, что подобные рабочие встречи станут мощным импульсом для высоких судов обеих стран для развития отношений между судами.
В рамках официального визита в Республику Армения делегация Федерального верховного суда Ирака также посетила Первопрестольный Святой Эчмиадзин, ознакомилась со священными реликвиями и уникальными предметами религиозного искусства, хранящимися в Музее Эчмиадзина, а также Матенадаран, где представители высших судов двух стран ознакомились с армянскими средневековыми рукописями, а также коллекциями рукописей на иностранных языках. Гости также посетили монастырский комплекс Гегард и побывали в языческом храме Гарни.