Սահմանադրական դատարանը չի չեղարկել և չի կարող չեղարկել Անկախության հռչակագիրը. Արման Դիլանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Սահմանադրական դատարանը չի կարող չեղարկել և չի չեղարկել Անկախության հռչակագիրը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝  այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ  Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը՝ անդրադառնալով շրջանառվող խոսակցություններին ու մեկնաբանություններին, թե ՍԴ-ն  սեպտեմբերի 26-ին  Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ գործունեության  սահմանադրականության վերաբերյալ որոշմամբ իբր չեղարկել է Անկախության հռչակագիրը։
«Ոչ ոք չի կարող չեղարկել Անկախության հռչակագիրը։ Կա մի սուբյեկտ, որը կարող է չեղարկել՝ դա ժողովուրդն է»,-ընդգծեց Դիլանյանը։
Նա ափսոսանք հայտնեց, որ ի տարբերություն 3 դատավորի կարծիքների, ՍԴ մյուս 8 դատավորների կարծիքները մանրամասն չի լուսաբանվել։
«Իրականում ես ամեն ինչ նկատեցի այդ որոշման շուրջ, բացի լուրջ իրավական քննադատությունից կամ փաստարկներից։ Ես չհանդիպեցի իրավական փաստարկի՝ թե ինչու է այդ որոշումն իրենց կարծիքով սխալ»,-ասաց ՍԴ նախագահը։
Նրա խոսքով՝ Սահմանադրական դատարանն իր որոշմամբ ասել է այն, ինչը գոյություն է ունեցել 30 տարի։ Բացի այդ, ըստ Դիլանյանի, Սահմանադրությունն ու Անկախության հռչակագիրն իրավական նույն հարթության մեջ  դիտարկելու պարագայում  մի շարք հակասություններ են ի հայտ գալիս։
«Սահմանադրությունն ընկալվել է որպես բարձրագույն իրավաբանական ուժ ունեցող փաստաթուղթ ՀՀ-ում, և Անկախության հռչակագիրը ողջ ծավալով երբեք չի եղել Սահմանադրության մաս։ Եթե Անկախության հռչակագիրը և Սահմանադրությունը բովանդակային առումով համեմատեք ու փորձեք դրանք նույն իրավական ուժի հարթության մեջ տեղավորել, չեմ պատկերացնում, թե ինչպես եք այդ հակասությունները լուծելու»,-ասաց Դիլանյանը՝ հավելելով, որ ՍԴ-ն պարզապես առաջին անգամ խորությամբ ուսումնասիրել է խնդիրը և արձանագրել գոյություն ունեցող իրողությունը։
Նշենք, որ ընթացիկ տարվա սեպտեմբերի 26-ին ՀՀ ՍԴ -ն որոշում է կայացրել Սահմանադրությանը  համապատասխան ճանաչելով 2024 թվականի օգոստոսի 30-ին ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի ու Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի համատեղ գործունեության մասին» կանոնակարգում ամրագրված պարտավորությունները։ Որոշման մեջ, որպես գործով պարզման ենթակա հանգամանք  անդրադարձ է կատարվել նաև Անկախության հռչակագրին, ինչը տարաբնույթ մեկնաբանությունների տեղիք էր տվել։

Конституционный суд не аннулировал и  не может аннулировать Декларацию о независимости: председатель КС
Конституционный суд не аннулировал и  не может аннулировать Декларацию о независимости.
Как сообщает Арменпресс, об этом на брифинге с журналистами заявил председатель Конституционного суда (КС) Армении Арман Диланян, коснувшись слухов и комментариев о том, что КС якобы своим решением от 26 сентября о конституционности “Положения о совместной деятельности армянской и азербайджанской комиссий по вопросам делимитации границы” аннулировал Декларацию о независимости.
“Никто не может аннулировать Декларацию о независимости. Есть только один субъект, который может сделать это, - народ”, - подчеркнул Диланян.
Он выразил сожаление в связи с тем, что в отличие от мнений 3 судей, мнения остальных 8 судей КС не были подробно освещены.
“На самом деле я в обсуждениях этого решения увидел все, кроме серьезной юридической критики или аргументов. Я не встретил юридического аргумента, почему это решение, по их мнению, неправильное”, - отметил председатель КС.
По его словам, Конституционный суд своим решением сказал то, что существовало на протяжении 30 лет. Кроме того, по мнению Диланяна, в случае рассмотрения Конституции и Декларации о независимости в одном правовом измерении возникает ряд противоречий.
“Конституция воспринималась как документ, имеющий высшую юридическую силу в Республике Армения, а Декларация о независимости никогда целиком не была частью Конституции. Если сравнить Декларацию о независимости и Конституцию по содержанию и попытаться поставить их на один правовой уровень, я не представляю, как можно решить эти противоречия”, - сказал Диланян, добавив, что КС просто впервые глубоко изучил проблему и зафиксировал существующие реалии.