Նազիկ Ավդալյանի կյանքի լուսավոր և մութ էջերը՝ չեմպիոնին նվիրված ֆիլմում. «Մեդալի հակառակ կողմը» արդեն մեծ էկրանին է
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Մեդալի հակառակ կողմը» գեղարվեստական կինոնկարը լայն լսարանին է ներկայացնում անվանի ծանրորդ, աշխարհի և Եվրոպայի կրկնակի չեմպիոն Նազիկ Ավդալյանի կյանքի և՛ վերելքները, և՛ վայրէջքները, բացահայտում էջեր, որոնց հնարավոր է՝ անգամ Ավդալյանի մտերիմները ծանոթ չեն։
Ավտովթարի հետևանքով լուրջ վնասվածք ստանալով՝ Նազիկ Ավդալյանը յոթ տարի դուրս է մնում մեծ սպորտից, հետո վերադառնում և, չնայած շրջապատի անվստահությանը, մարմնական անմարդկային ցավերին, դառնում է Եվրոպայի կրկնակի չեմպիոն` ապացուցելով՝ եթե կան կամք և աննկուն ոգի, անհնար ոչինչ չկա:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ֆիլմի պրեմիերան տեղի ունեցավ սեպտեմբերի 12-ին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում։
Ցուցադրությունից առաջ կինոնկարի գլխավոր պրոդյուսեր, ռեժիսոր և սցենարի հեղինակ Աննա Մաքսիմը, որ նաև մարմնավորում է Նազիկ Ավդալյանին, ասաց՝  պատմությունը բարձրացնում է հարցեր, տալիս է որոշ պատասխաններ։ «Ի՞նչ եմ ես ուզում, ի՞նչն է ինձ խանգարում դա անել, ինչքանո՞վ է իմ ցանկությունը կարևոր նաև Հայաստանի համար։ Ըստ իս՝ Նազիկ Ավդալյանը պատասխանել է այդ հարցերին»,-շեշտեց Աննա Մաքսիմը։
Նա խոստովանեց՝ շատ բան է դրել խաղատախտակին, որ այդ գաղափարները տարածվեն, և լինի արվեստի, մտքի և հոգու հեղափոխություն։
Դերասանուհին միշտ համարձակ է և փորձում է առաջնորդվել Նիցշեի խոսքերով. «Եթե սկսել ես, չպետք է կասկածես»։ Նա շատ է մարզվել, որպեսզի կարողանա հասնել արդյունքի և հավատացնել, որ իրական մարզիկ է։ «Գյումրիում նկարահանումների ժամանակ պետք է ցատկեի 75 սմ շարժվող ծանրաքարի վրա։ Այդ ժամանակ Աստծուն խնդրեցի, որ ծունկս չջարդեմ, և նկարահանումները կանգ չառնեն»,-պատմեց Աննա Մաքսիմը։
Նազիկ Ավդալյանը անկեղծորեն նշեց՝ շատ հուզված է։ «Երբ կողքից ես նայում  կյանքիդ, տեսնում դերասանների, որոնք ներկայացնում են այն ամենն, ինչի միջով անցել ես, տարբերություն տեսնում ես, բայց կարևորը գաղափարն է։ Շատ ուրախ կլինեմ, որ իմ անցած ճանապարհով կարողանամ օգտակար լինել որևէ մեկին»,-ասաց մարզիկը։
Ավդալյանին մի քանի անգամ առաջարկել են իր մասին ֆիլմ նկարահանել, սակայն չի համաձայնել։ Աննա Մաքսիմին ընդառաջել է, քանի որ  նրա պատկերացումները ֆիլմի շուրջ շատ լուրջ են եղել։ «Իրականում մտածում էի, որ շատ դժվարություններ կլինեն։ Աննային ասացի՝ ծանրաձողը բարձրացնելը, տեխնիկային տիրապետելը հեշտ չէ։ Պարապմունքների ընթացքում Աննային ասում էի՝ գուցե դադարեցնի մարզումները, ֆիլմը չնկարահանվի, սակայն Աննան շատ ուժեղ մարդ է և չհանձնվեց»,-շեշտեց Նազիկ Ավդալյանը և խոստովանեց՝ հոգու խորքում միշտ էլ ցանկացել է, որ իր մասին գեղարվեստական կինոնկար ստեղծվի, քանի որ այդպես իր պատմությունն ավելի հասանելի կլինի հանրությանը։
Կինոնկարում ներկայացվում են Ավդալյանի սիրո պատմությունը, ամուսնությունն ու հիասթափությունները։ Չեմպիոնը փորձել է երբեք չհանրայնացնել իր անձնական կյանքի մանրամասները, քանի որ իր խնդիրները, կյանքի գեղեցիկ պահերը միայն իրենն է համարում։ «Այն, ինչ կա կինոնկարում, չափազանց անձնական է, նույնիսկ ամենամտերիմ մարդկանց շատ բան չեմ պատմել, սակայն անհնար էր անկեղծ կինոնկար ստեղծել առանց անձնական կյանքին վերաբերող հատվածների»,-հավաստիացրեց ծանրորդը։
Կինոնկարում Նազիկ Ավդալյանի մարզչի՝ Արտաշես Ներսիսյանի դերը կերտել է ՀՀ վաստակավոր արտիստ Արտաշես Ալեքսանյանը։ Նա հրաշալի ցույց է տալիս այն մեծ դերակատարումը, որ ունեցել է մարզիչը Ավդալյանի կայացման, հաղթանակների գործում։ Ալեքսանյանը կարծում է՝ եթե բժիշկը ֆիզիկապես է բուժում, մարզիչը՝ հոգեպես։ Ըստ դերասանի՝ մարզիչը պետք է  կարողանա խաղալ մարզիկի հոգու նուրբ լարերի հետ և նեցուկ կանգնի նրան յուրաքանչյուր բարդ վիճակից հանելու համար։
«Մենք գիտենք, որ արվեստը զոհեր է պահանջում, ուստի ամեն զոհ տվեցինք նման ֆիլմ ստանալու համար։ Մենք դեռ չենք գիտակցում, թե ինչ լեգենդի հետ գործ ունենք։ Նազիկ Ավդալյանը կարող է օրինակ լինել թե՛ երեխաների, թե՛ դպրոցականների, թե՛ սպորտսմենների համար։ Ֆիլմում խոսվում է մարդկային զգացմունքների, հույզերի, ապրումների, սիրո մասին։ Եթե մեծ սեր չլինի, չես կարողանա հասնել այն ամենին, ինչին ձգտում ես»-ընդգծեց դերասանը։
Սոս Ջանիբեկյանն էլ մարմնավորում է Ավդալյանի ամուսնուն։ Նա սիրով է նկարահանվել ֆիլմում, քանի որ կարևորում է իրական հենքի վրա ստեղծված  գեղարվեստական գործերը, կենսագրական պատմությունները։ «Ֆիլմը կարևոր է նաև  հայ կնոջ այդ տեսակը ներկայացնելու համար։ Սա ոչ թե կարիերիստ, այլ չհանձնվող կնոջ մասին կինոնկար է։ Նա հետևում է իր առաքելությանը։ Հավանել եմ նաև սցենարը»,-ասաց Ջանիբեկյանը։
Ֆիլմում խաղում են նաև Խորեն Լևոնյանը, Մկրտիչ Արզումանյանը, Բաբկեն Չոբանյանը, Դավիթ Հակոբյանը, Անահիտ Քոչարյանը և այլք։ Բեմադրող օպերատորը Սուրեն Թադևոսյանն է, ֆիլմի կոմպոզիտորը՝ Անդրանիկ Բերբերյանը, նկարիչը՝ Արմեն Ղազարյանը։
Աննա Մաքսիմի խոսքով՝ գեղարվեստական արժեք ստանալու համար նման դերասանական աստղաբույլ էր հարկավոր։ «Նրանք իրենց աշխատանքով տարիներ ի վեր ապացուցել են, որ պրոֆեսիոնալներ են։ Երբ դերակատարների ընտրությունն էր տեղի ունենում, ինձ անընդհատ հարցնում էին՝ չե՞մ վախենում շուրջս այդքան կայացած արտիստների համախմբել, որովհետև գուցե նրանց ֆոնին դժվար լինի երևալ, բայց յուրաքանչյուր աստղի փայլելու համար սև ֆոն է պետք։ Շնորհակալ եմ գործընկերներիս, որովհետև նրանցից յուրաքանչյուրը ոչ միայն փայլեց իր կերպարով, այլև օգնեց ինձ իմ կերպարը կերտելու հարցում»,-շեշտեց Աննա Մաքսիմը։
Ֆիլմի վերջին դրվագներում ներկայացվում է Նազիկ Ավդալյանի հաղթանակը ծանրամարտի աշխարհի առաջնությունում, որը համընկնում է 2016 թվականի քառօրյա պատերազմի հետ։
Դահլիճում ներկաները շունչները պահած հետևում էին ֆիլմում իրադարձությունների զարգացմանը։ Նրանք ևս մեկ անգամ բուռն ծափահարություններով արձագանքեցին Նազիկ Ավդալյանի փայլուն հաղթանակին՝ վերապրելով այդ անմոռանալի ակնթարթները։
Ֆիլմի արտասահմանյան պրեմիերան տեղի կունենա հոկտեմբերի 13-ին Լոս Անջելեսի AGBU Performance Art Center-ում։

Фильм “Обратная сторона медали”, рассказывающий о светлых и темных страницах жизни чемпионки Назик Авдалян, уже вышел на большой экран
Художественный фильм “Обратная сторона медали” рассказывает о жизни знаменитой штангистки, двукратной чемпионки мира и Европы Назик Авдалян, раскрывая страницы, которые, возможно, не извстны даже близким друзьям Назик.
Получив тяжелую травму в автокатастрофе, Назик Авдалян семь лет не участвовала в большом спорте, а затем вернулась и, несмотря на недоверие окружающих и нечеловеческие телесные страдания, стала двукратной чемпионкой Европы, доказав, что если есть воля и несгибаемый дух, то нет ничего невозможного.
Как сообщает Арменпресс, премьера фильма состоялась 12 сентября в Спортивно-концертном комплексе им. Карена Демирчяна.
Перед показом главный продюсер фильма, режиссер и сценарист Анна Максим, которая также сыграла роль Назик Авдалян, сказала: “История ставит вопросы и дает некоторые ответы. Чего я хочу? Что мне мешает? Насколько важно мое желание и для Армении? Мне кажется, Назик Авдалян ответила на эти вопросы”, - подчеркнула Анна Максим.
Анна Максим - смелая актриса, она руководствуется словами Ницше: “Если вы начали, вам не следует сомневаться”. Она много репитировала, чтобы добиться результата и поверить в то, что она настоящая спортсменка.
Назик Авдалян откровенно заявила, что она очень взволнована. “Когда вы смотрите на свою жизнь со стороны, вы видите актеров, олицетворяющих все, через что вам пришлось пройти, вы видите разницу, но главное - это идея. Я буду очень рада, если смогу быть кому-то полезной на его пути”, - сказала спортсменка.
Авдалян несколько раз предлагали снять о ней фильм, но она не соглашалась. Согласилась, когда познакомилась с Анной Максим, потому что ее представления о фильме были очень серьезными. “На самом деле, я знала, что будет много сложностей. Я сказала Анне, что поднять штангу и освоить технику непросто. Может быть, ей стоит прекратить тренировки, и не надо снимать этот фильм, но Анна очень сильный человек, она не сдалась”, - подчеркнула Назик Авдалян и призналась, что в глубине души всегда хотела, чтобы о ней был снят художественный фильм, чтобы ее история стала бы известной.
В фильме рассказывается история любви, брака и разочарований Авдалян. Чемпионка пыталась не предавать огласке подробности своей личной жизни, поскольку свои проблемы и прекрасные моменты жизни считает только своими. “То, что есть в фильме, слишком личное, я мало что рассказывала даже самым близким людям, но было невозможно создать откровенный фильм без моментов, касающихся личной жизни”, - заметила штангистка.
В фильме Арташеса Нерсисяна, тренера Назик Авдалян, сыграл заслуженный артист Республики Армения Арташес Алексанян. Он прекрасно показал огромную роль тренера в развитии и победах Авдалян. Алексанян считает, что если врач лечит физически, то тренер лечит морально. По мнению актера, тренер должен уметь играть на тонких струнах души спортсмена и твердо стоять на своем, чтобы вытащить его из любой сложной ситуации.
“Мы знаем, что искусство требует жертв, поэтому мы пошли на все жертвы, чтобы получить такой фильм. Мы до сих пор не осознали, с какой легендой мы имеем дело. Назик Авдалян может быть примером для детей, школьников и спортсменов. В фильме рассказывается о человеческих чувствах, эмоциях, чувствах, любви. Если не будет большой любви, ты не сможешь добиться всего, к чему стремишься”, - подчеркнул актер.
Сос Джанибекян сыграл мужа Авдалян. Он с удовольствием снималтся в этом фильме, поскольку ценит художественные произведения и биографические истории, созданные на реальной основе. “Фильм очень важен для представления такого типа армянской женщины. Это фильм о женщине, которая не сдается. Она следует своей миссии. Мне понравился и сценарий”, - сказал Джанибекян.
В фильме также снялись Хорен Левонян, Мкртыч Арзуманян, Бабкен Чобанян, Давид Акопян, Анаит Кочарян и другие. Оператор - Сурен Тадевосян, композитор - Андраник Берберян, художник - Армен Казарян.
По мнению Анны Максим, чтобы получить художественную ценность, нужно было такое актерское созвездие. “Они уже много лет доказывают, что являются профессионалами своей области. Когда выбирали актеров, меня постоянно спрашивали, не боюсь ли я собрать вокруг себя столько состоявшихся артистов, ведь выделиться на их фоне, наверное, сложно, но каждой звезде нужен черный фон, чтобы засиять. Я благодарна своим коллегам, потому что каждый из них не только блеснул в своем образе, но и помог мне в создании моего образа”, - подчеркнула Анна Максим.
В последних кадрах фильма показана победа Назик Авдалян на чемпионате мира по тяжелой атлетике, который совпал по времени с четырехдневной войной 2016 года.
Зрители, затаив дыхание, наблюдали за развитием событий. На блестящую победу Назик Авдалян в очередной раз они ответили громкими аплодисментами, вновь переживая те незабываемые моменты.
Зарубежная премьера фильма состоится 13 октября в Центре исполнительских искусств AGBU в Лос-Анджелесе.