Փաշինյանն արձագանքել է Հայաստանի Սահմանադրության վերաբերյալ Բաքվից հնչող հայտարարություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Ադրբեջանից հնչող հայտարարություններին, թե Հայաստանի Սահմանադրությունը պարունակում է տարածքային պահանջներ Ադրբեջանի նկատմամբ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ վարչապետն այդ մասին խոսել է «Երևանյան երկխոսություն» համաժողովի ժամանակ ունեցած ելույթում։
«Վերջին շրջանում շատ եք լսել հայտարարություններ, թե Հայաստանի Սահմանադրությունը պարունակում է տարածքային պահանջներ Ադրբեջանի նկատմամբ: Ինչո՞վ է հիմնավորվում այս դրույթը նրանց կողմից, ովքեր փորձում են դա հիմնավորել: Օրինակ, նշում են, որ Սահմանադրության նախաբանում կա մասնակի հղում 1990 թվականի օգոստոսի 23-ին, այսինքն՝ դեռ ԽՍՀՄ-ի ժամանակ ընդունված Հայաստանի Անկախության հռչակագրին: Հռչակագրում խոսվում է 1989 թվականի դեկտեմբերի 1-ի Հայկական ԽՍՀ և Լեռնային Ղարաբաղի միավորման մասին Հայկական ԽՍՀ-ի և Լեռնային Ղարաբաղի Գերագույն խորհրդի, Լեռնային Ղարաբաղի Ազգային խորհրդի համատեղ որոշման մասին: Թվում է, թե փաստարկը հիմնավոր է, սակայն Հռչակագրի հինգերորդ կետում ասվում է, որ Հայաստան Հանրապետությունն իր անվտանգությունն ու սահմանների անձեռնմխելիությունն ապահովելու նպատակով ստեղծում է գերագույն խորհրդին ենթակա սեփական զինված ուժեր, ներքին զորքեր, պետական և հասարակական անվտանգության մարմիններ:
Բայց երբ 1995 թվականին ընդունվել է ՀՀ Սահմանադրությունը, այդ պահից և նույնիսկ դրանից առաջ էլ Հայաստանի բոլոր ուժային կառույցները ենթարկվել են հանրապետության նախագահին, իսկ 2015 թվականի սահմանադրական փոփոխություններից հետո գտնվում են կառավարության ենթակայության ներքո: Սա նշանակում է, որ Անկախության հռչակագրի դրույթները ՀՀ Սահմանադրության մեջ արտացոլված են տառացի և բառացի, ինչը նաև մեր իրավաբանական կարգավորումների շատ կարևոր դրույթ է, որպեսզի մենք հասկանանք օրենքներն ու տեքստերը»,- ասաց Փաշինյանը:
Նա հայտարարեց, որ ՀՀ Սահմանադրության մեջ ոչինչ չկա այն ամենի մասին, ինչ փորձ են անում վերագրել ՀՀ Սահմանադրությանը: «Սա էլ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության նման այն դեպքերից է, երբ փորձ է արվում ՀՀ Սահմանադրությանը վերագրել մի բան, որը նրանում գրված չէ և պարզապես չկա»,- ասել է վարչապետը:
Նա մեջբերեց ՀՀ Սահմանադրության հինգերորդ հոդվածի երրորդ կետը, որտեղ ասվում է․ «Հայաստանի Հանրապետության վավերացրած միջազգային պայմանագրերի և օրենքների նորմերի միջև հակասության դեպքում գործում են միջազգային պայմանագրերի դրույթները»:
Փաշինյանը պարզաբանեց՝ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի հնարավոր կնքումից հետո, երբ այն վավերացվի նաև ՀՀ խորհրդարանի կողմից, գերակա են լինելու պայմանագրից բխող դրույթները։
ՀՀ վարչապետը շեշտեց, որ Ադրբեջանի սահմանադրության մեջ կան տարածքային պահանջներ Հայաստանի նկատմամբ: «Սա հիմնավորվում է նրանով, որ 1991 թվականին ընդունված Ադրբեջանի սահմանադրական ակտը ընկած է Ադրբեջանի Սահմանադրության հիմքում, որն իր հերթին հղում է անում և բխում է 1918 թվականին Ադրբեջանի առաջին հանրապետության ստեղծման հռչակագրի հիման վրա: Այսինքն՝ Սահմանադրությունը հենվում է 1991 թվականին ընդունված պետական անկախության ակտի վրա, որն էլ իր հերթին հենվում է 1918 թվականի Անկախության հռչակագրի վրա, որում ասվում է, որ Ադրբեջանի տարածքներ են համարվում Արևելյան և Հարավային Անդրկովկասը: Ավելին՝ 1919 թվականին Փարիզի խաղաղության կոնֆերանսին և նույն թվականին Ազգերի լիգային Ադրբեջանի Ժողովրդավարական Հանրապետության գրանցման համար ներկայացվել են քարտեզներ, որոնք ներառում են Հայաստանի Սյունիքի և Վայոց ձորի մարզերն ամբողջությամբ, ինչպես նաև Արարատի, Արմավիրի, Գեղարքունիքի, Տավուշի, Լոռու և Շիրակի մարզերից որոշակի հատվածներ:
Այս ամենը ակնհայտ է դարձնում, որ Ադրբեջանի սահմանադրությունը պարունակում է տարածքային պահանջներ Հայաստանի նկատմամբ: Կարևոր է արձանագրել նաև, որ մենք դա չենք դարձնում բանակցային թեմա, չենք բարձրացնում այդ հարցը, որովհետև խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցված տեքստում մենք ունենք դրույթ, որն ասում է հետևյալը. «Կողմերից որևէ մեկը չի կարող հղում անել իր ներքին օրենսդրությանը՝ որպես արդարացում տվյալ միջազգային պայմանագրի դրույթները չիրականացնելու համար»: Մենք մի կողմից տեսնում ենք, որ Ադրբեջանի սահմանադրության մեջ կան տարածքային պահանջներ Հայաստանի նկատմամբ, բայց մենք այդ հարցը չենք բարձրացնում՝ խաղաղության գործընթացը փակուղի չմտցնելու համար, այդ թվում նաև այն պատճառով, որ մենք համարում ենք, որ խաղաղության պայմանագրի տեքստը ամբողջությամբ արձանագրում և հասցեագրում է այդ խնդիրը»,- նշեց ՀՀ վարչապետը։

YEREVAN, SEPTEMBER 10, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan has denied Azerbaijani accusations that the Armenian Constitution contains territorial demands against Azerbaijan.
Azerbaijan wants Armenia to change its constitution because the document’s preamble contains a partial reference to the Armenian Declaration of Independence adopted on August 23, 1990, during the USSR. The declaration, in turn, mentions the joint decision of the Armenian SSR and the Supreme Council of Nagorno-Karabakh of December 1, 1989, about the unification of the Armenian SSR and Nagorno-Karabakh. “It could seem to be a substantial argument, however, article five of the declaration says that the Republic of Armenia, in order to ensure its security and inviolability of borders, shall create its armed forces, internal troops, state and public security bodies subordinate to the supreme council. But when in 1995 the Armenian Constitution was adopted, ever since, and even before that, all security and law enforcement bodies in Armenia were subordinate to the President of the Republic, and are now subordinate to the government after the 2015 constitutional changes. This means that the provisions of the Declaration of Independence are reflected in the Constitution literally and verbatim, which is also a very important provision of our legal regulations, in order to understand the laws and texts,” Pashinyan said.
He said that the Armenian Constitution does not contain any territorial demands against Azerbaijan.
“This is a case similar to the November 9 trilateral statement, when an attempt is made to attribute something to the Armenian Constitution which isn’t written there and doesn’t exist.”
Article five of the Armenian Constitution says that in case of of conflict between the norms of international treaties ratified by the Republic of Armenia and those of laws, the norms of international treaties shall apply.
He explained that after Armenia and Azerbaijan sign a peace treaty, the norms of the peace treaty will apply.
In turn he accused Azerbaijan of having territorial demands against Armenia in its constitution. Pashinyan explained that the 1991 Azerbaijan Constitution Act is the foundation of the Constitution of Azerbaijan, which cites the 1918 declaration of the first republic of Azerbaijan which says that Eastern and Southern Transcaucasia are parts of Azerbaijan. Furthermore, during the 1919 Paris peace conference and to the League of Nations the same year, maps that were presented for registration of the Democratic Republic of Azerbaijan included Armenia’s Syunik and Vayots Dzor provinces entirely, as well as some parts of Ararat, Armavir, Gegharkunik, Tavush, Lori and Shirak Provinces.
“This makes it obvious that Azerbaijan’s constitution contains territorial claims against Armenia. It is important to note that we don’t make a topic of negotiations out of this, we don’t raise this issue because we have an agreed upon provision in the peace treaty draft which says that none of the parties can cite its national legislation as a justification for non-fulfillment of the given international treaty terms,” Pashinyan said, adding that Armenia doesn’t raise the issue of the territorial claims in the Azeri constitution in order not to bring the peace process into deadlock and because the peace treaty text addresses that issue entirely.