Փաշինյանն արձագանքել է Հայաստանի Սահմանադրության վերաբերյալ Բաքվից հնչող հայտարարություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Ադրբեջանից հնչող հայտարարություններին, թե Հայաստանի Սահմանադրությունը պարունակում է տարածքային պահանջներ Ադրբեջանի նկատմամբ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ վարչապետն այդ մասին խոսել է «Երևանյան երկխոսություն» համաժողովի ժամանակ ունեցած ելույթում։
«Վերջին շրջանում շատ եք լսել հայտարարություններ, թե Հայաստանի Սահմանադրությունը պարունակում է տարածքային պահանջներ Ադրբեջանի նկատմամբ: Ինչո՞վ է հիմնավորվում այս դրույթը նրանց կողմից, ովքեր փորձում են դա հիմնավորել: Օրինակ, նշում են, որ Սահմանադրության նախաբանում կա մասնակի հղում 1990 թվականի օգոստոսի 23-ին, այսինքն՝ դեռ ԽՍՀՄ-ի ժամանակ ընդունված Հայաստանի Անկախության հռչակագրին: Հռչակագրում խոսվում է 1989 թվականի դեկտեմբերի 1-ի Հայկական ԽՍՀ և Լեռնային Ղարաբաղի միավորման մասին Հայկական ԽՍՀ-ի և Լեռնային Ղարաբաղի Գերագույն խորհրդի, Լեռնային Ղարաբաղի Ազգային խորհրդի համատեղ որոշման մասին: Թվում է, թե փաստարկը հիմնավոր է, սակայն Հռչակագրի հինգերորդ կետում ասվում է, որ Հայաստան Հանրապետությունն իր անվտանգությունն ու սահմանների անձեռնմխելիությունն ապահովելու նպատակով ստեղծում է գերագույն խորհրդին ենթակա սեփական զինված ուժեր, ներքին զորքեր, պետական և հասարակական անվտանգության մարմիններ:
Բայց երբ 1995 թվականին ընդունվել է ՀՀ Սահմանադրությունը, այդ պահից և նույնիսկ դրանից առաջ էլ Հայաստանի բոլոր ուժային կառույցները ենթարկվել են հանրապետության նախագահին, իսկ 2015 թվականի սահմանադրական փոփոխություններից հետո գտնվում են կառավարության ենթակայության ներքո: Սա նշանակում է, որ Անկախության հռչակագրի դրույթները ՀՀ Սահմանադրության մեջ արտացոլված են տառացի և բառացի, ինչը նաև մեր իրավաբանական կարգավորումների շատ կարևոր դրույթ է, որպեսզի մենք հասկանանք օրենքներն ու տեքստերը»,- ասաց Փաշինյանը:
Նա հայտարարեց, որ ՀՀ Սահմանադրության մեջ ոչինչ չկա այն ամենի մասին, ինչ փորձ են անում վերագրել ՀՀ Սահմանադրությանը: «Սա էլ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության նման այն դեպքերից է, երբ փորձ է արվում ՀՀ Սահմանադրությանը վերագրել մի բան, որը նրանում գրված չէ և պարզապես չկա»,- ասել է վարչապետը:
Նա մեջբերեց ՀՀ Սահմանադրության հինգերորդ հոդվածի երրորդ կետը, որտեղ ասվում է․ «Հայաստանի Հանրապետության վավերացրած միջազգային պայմանագրերի և օրենքների նորմերի միջև հակասության դեպքում գործում են միջազգային պայմանագրերի դրույթները»:
Փաշինյանը պարզաբանեց՝ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի հնարավոր կնքումից հետո, երբ այն վավերացվի նաև ՀՀ խորհրդարանի կողմից, գերակա են լինելու պայմանագրից բխող դրույթները։
ՀՀ վարչապետը շեշտեց, որ Ադրբեջանի սահմանադրության մեջ կան տարածքային պահանջներ Հայաստանի նկատմամբ: «Սա հիմնավորվում է նրանով, որ 1991 թվականին ընդունված Ադրբեջանի սահմանադրական ակտը ընկած է Ադրբեջանի Սահմանադրության հիմքում, որն իր հերթին հղում է անում և բխում է 1918 թվականին Ադրբեջանի առաջին հանրապետության ստեղծման հռչակագրի հիման վրա: Այսինքն՝ Սահմանադրությունը հենվում է 1991 թվականին ընդունված պետական անկախության ակտի վրա, որն էլ իր հերթին հենվում է 1918 թվականի Անկախության հռչակագրի վրա, որում ասվում է, որ Ադրբեջանի տարածքներ են համարվում Արևելյան և Հարավային Անդրկովկասը: Ավելին՝ 1919 թվականին Փարիզի խաղաղության կոնֆերանսին և նույն թվականին Ազգերի լիգային Ադրբեջանի Ժողովրդավարական Հանրապետության գրանցման համար ներկայացվել են քարտեզներ, որոնք ներառում են Հայաստանի Սյունիքի և Վայոց ձորի մարզերն ամբողջությամբ, ինչպես նաև Արարատի, Արմավիրի, Գեղարքունիքի, Տավուշի, Լոռու և Շիրակի մարզերից որոշակի հատվածներ:
Այս ամենը ակնհայտ է դարձնում, որ Ադրբեջանի սահմանադրությունը պարունակում է տարածքային պահանջներ Հայաստանի նկատմամբ: Կարևոր է արձանագրել նաև, որ մենք դա չենք դարձնում բանակցային թեմա, չենք բարձրացնում այդ հարցը, որովհետև խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցված տեքստում մենք ունենք դրույթ, որն ասում է հետևյալը. «Կողմերից որևէ մեկը չի կարող հղում անել իր ներքին օրենսդրությանը՝ որպես արդարացում տվյալ միջազգային պայմանագրի դրույթները չիրականացնելու համար»: Մենք մի կողմից տեսնում ենք, որ Ադրբեջանի սահմանադրության մեջ կան տարածքային պահանջներ Հայաստանի նկատմամբ, բայց մենք այդ հարցը չենք բարձրացնում՝ խաղաղության գործընթացը փակուղի չմտցնելու համար, այդ թվում նաև այն պատճառով, որ մենք համարում ենք, որ խաղաղության պայմանագրի տեքստը ամբողջությամբ արձանագրում և հասցեագրում է այդ խնդիրը»,- նշեց ՀՀ վարչապետը։

Премьер-министр Армении ответил на звучащие из Баку заявления о Конституции РА
Премьер-министр Армении Никол Пашинян прокомментировал звучащие из Азербайджана заявления о якобы содержащихся в Конституции Армении территориальных претензиях к Азербайджану.
Как сообщает Арменпресс, об этом премьер-министр говорил в своем выступлении на конференции "Ереванский диалог".
"В последнее время вы слышали много заявлений о том, что Конституция Армении содержит территориальные претензии к Азербайджану. Как обосновывают это положение те, кто пытается его обосновать?
Например, отмечается, что в преамбуле Конституции имеется частичная отсылка к Декларации независимости Армении, принятой 23 августа 1990 года, то есть во времена СССР.
В Декларации говорится о совместном решении от 1 декабря 1989 года Армянской ССР и Верховного Совета Нагорного Карабаха, Национального совета Нагорного Карабаха об объединении Армянской ССР и Нагорного Карабаха. Вроде бы аргумент верный, но пятый пункт Декларации гласит, что Республика Армения в целях обеспечения своей безопасности и целостности своих границ создает собственные вооруженные силы, внутренние войска, органы государственной и общественной безопасности, подчиняющиеся Верховному Совету.
Но когда в 1995 году была принята Конституция РА, с этого момента и даже до этого все силовые структуры Армении были подчинены президенту республики, а после конституционных поправок 2015 года - правительству. Это означает, что положения Декларации независимости отражены в Конституции РА буквально и дословно, что также является очень важным положением нашего правового регулирования, чтобы мы понимали законы и тексты", - сказал Пашинян.
Он заявил, что в Конституции РА нет ничего о том, что пытаются приписать Конституции РА. "Как и трехстороннее заявление от 9 ноября, это один из тех случаев, когда предпринимается попытка приписать Конституции РА то, чего в ней не написано и просто не существует", - сказал премьер-министр.
Он привел пункт 3 статьи 5 Конституции РА, который гласит: “В случае противоречия между международными договорами, ратифицированными Республикой Армения, и нормами законов применяются положения международных договоров”.
Пашинян уточнил, что после возможного заключения мирного договора между Арменией и Азербайджаном, когда он также будет ратифицирован парламентом РА, положения, вытекающие из договора, будут иметь преимущественную силу.
Премьер-министр РА подчеркнул, что в конституции Азербайджана есть территориальные претензии к Армении. "Это оправдано тем, что конституционный акт Азербайджана, принятый в 1991 году, лежит в основе конституции Азербайджана, которая, в свою очередь, отсылает к Декларации о создании первой Азербайджанской республики в 1918 году и исходит из нее. Другими словами, конституция Азербайджана основана на законе о государственной независимости, принятом в 1991 году, который, в свою очередь, опирается на Декларацию о независимости 1918 года, в которой говорится, что Восточное и Южное Закавказье считаются азербайджанскими территориями.
Более того, в 1919 году Парижской мирной конференции и в том же году Лиге наций Азербайджан представил для регистрации Азербайджанской Демократической Республики карты, которые включали Сюникскую и Вайоцдзорскую области Армении в целом, а также отдельные части Араратской, Армавирской, Гегаркуникской, Тавушской, Лорийской и Ширакской областей.
Все это очевидным образом свидетельствует о том, что конституция Азербайджана содержит территориальные претензии к Армении. Также важно констатировать, что мы не делаем это темой переговоров, не поднимаем этот вопрос, потому что в согласованном тексте мирного договора у нас есть положение, в котором говорится следующее: “Ни одна из сторон не может ссылаться на свое внутреннее законодательство как на оправдание невыполнения положений того или иного международного договора”.
С одной стороны, мы видим, что в конституции Азербайджана есть территориальные претензии к Армении, но мы не поднимаем этот вопрос, чтобы не завести мирный процесс в тупик, в том числе и потому, что что мы считаем, что текст мирного соглашения полностью отражает и решает эту проблему", - сказал премьер-министр РА.