Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը բացում է 99-րդ համերգաշրջանը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի 99-րդ համերգաշրջանի մեկնարկը կտրվի սեպտեմբերի 12-ին՝ Երևանյան 16-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնով (գեղարվեստական ղեկավարներ՝ Էդուարդ Թոփչյան և Հարոլդ Քլարքսըն):
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ԿԳՄՍ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից,  այս տարվա փառատոնի հյուրերն են լեգենդար օպերային երգիչ Պլասիդո Դոմինգոն, անվանի երաժիշտներ Դանիել Մյուլլեր-Շոթը (թավջութակ), Հրաչուհի Բասենցը (սոպրանո), Հելմուտ Դոյչը (դաշնամուր), Կարոլին Վիդմանը (ջութակ), Բարրի Դուգլասը, (դաշնամուր), Ջուլիանա Գրիգորյանը (սոպրանո), Ինգո Մեցմախերը (դիրիժոր), Իլյիչ Ռիվաս (դիրիժոր) և այլք:
Փառատոնի հանդիսավոր բացմանը՝ սեպտեմբերի 12-ին, «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում ելույթ կունենա անվանի ջութակահար Արաբելլա Շտայնբախերը: Նա կկատարի Բեթհովենի Ջութակի կոնցերտը՝ մաեստրո Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ: Կհնչի նաև Սմետանայի «Վլտավա»-ն՝ «Իմ հայրենիք» սիմֆոնիկ պոեմից, ինչպես նաև Ռախմանինովի Սիմֆոնիա թիվ 2-ը:
Երևանյան 16-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի ընթացքում ուշադրության կենտրոնում են չեխ կոմպոզիտորներ Դվորժակի, Սմետանայի, Յանաչեկի, Մարեկ Կեպրտի, Լուբոշ Ֆիշերի ստեղծագործությունները: Բացի սիմֆոնիկ ծրագրերից՝ փառատոնի ընթացքում կհնչի նաև կամերային երաժշտություն՝ հանդիսատեսի համակրանքը վայելող «Ավետիս» լարային քառյակի և դաշնակահար Հայկ Մելիքյանի կատարմամբ:
Տեղի կունենան հայաստանյան և համաշխարհային մի շարք պրեմիերաներ ու հրավիրյալ երաժիշտների վարպետության դասեր:
Երևանյան 16-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի փակումը տեղի կունենա հոկտեմբերի 30-ին:
Փառատոնի  իրականացման աջակիցներն են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը և Երևանի քաղաքապետարանը:

Национальный филармонический оркестр Армении открывает 99-й концертный сезон
При содействии Министерства образования, науки, культуры и спорта РА 12 сентября начнется XVI Ереванский международный музыкальный фестиваль, которым откроется 99-й концертный сезон Национального филармонического оркестра Армении.
Как передает Арменпресс, со ссылкой на пресс-релиз Министерства ОНКС, гостями фестиваля в этом году будут легендарный оперный певец Пласидо Доминго, известные музыканты Даниэль Мюллер-Шотт (виолончель), Грачуи Бассентц (сопрано), Хельмут Дойч (фортепиано), Каролин Видманн (скрипка), Барри Дуглас (фортепиано), Юлиана Григорян (сопрано), дирижеры Инго Мецмахер и Ильич Ривас.
На торжественном открытии фестиваля 12 сентября в концертном зале “Арам Хачатрян” выступит известная скрипачка Арабелла Штайнбахер. Она с оркестром под управлением маэстро Эдуарда Топчяна исполнит Скрипичный концерт Бетховена. Также прозвучат “Влтава” из симфонической поэмы Сметаны “Родина моя” и Симфония № 2 Рахманинова.
На фестивале будут исполнены произведения чешских композиторов Дворжака, Сметаны, Яначека, Марека Кепрта, Любоша Фишера. Помимо симфонических программ, на фестивале прозвучит и камерная музыка в исполнении струнного квартета “Аветис” и пианиста Айка Меликяна.
Состоится ряд армянских и мировых премьер, а также мастер-классы приглашенных музыкантов.
Закрытие XVI Ереванского международного музыкального фестиваля состоится 30 октября.
Проведению фестиваля содействуют Министерство образования, науки, культуры и спорта РА и мэрия Еревана.