Հայաստանը BBC-ի, Euronews-ի և Forbes-ի էջերում. Զբոսաշրջության կոմիտեն միջազգային նոր համագործակցություններ ունի
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Զբոսաշրջության կոմիտեի միջազգային նոր համագործակցությունների արդյունքում Հայաստանն այս տարի հայտնվել է BBC-ի, Euronews-ի և Forbes-ի էջերում: Հեղինակավոր լրատվամիջոցների մեծ լսարանին է ներկայացվել Հայաստանի զբոսաշրջային գրավչությունը:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ընդգծեց Զբոսաշրջության կոմիտեի մարքեթինգի և խթանման վարչության ղեկավար Անուշիկ Սահակյանը՝ նշելով, որ նման համագործակցությունների լավագույն հարթակը ճանաչողական այցերն են, որոնք էլ հնարավորություն են տալիս հայտնվել արտասահմանյան տարբեր պարբերականների էջերում և բլոգներում:
«Ճանաչողական այցերի շրջանակում թիրախային երկրներից ընտրվում են մեդիա ներկայացուցիչներ, բլոգերներ, որոնց մենք հրավիրում ենք Հայաստան՝ միջինում 4-5 օրով՝ հատուկ ծրագրով, որի ընթացքում իրենց ծանոթացնում ենք մեր երկրի հետ: Հետո նրանք հոդվածների և նյութերի տեսքով հրապարակումներ են անում մեդիա հարթակներում և սոցցանցերում և այն հարթակներում, որտեղ աշխատում են:
Նման այցեր այս տարի արդեն իրականացվել են, որի արդյունքում հայտնվել ենք Forbes-ի էջերում, որը շատ մեծ քայլ էր մեզ համար: Շուտով պատրաստ կլինի BBC-ի նկարահանած տեսահոլովակը, որը վերջնական հաստատման փուլում է: Այն կցուցադրվի իրենց ալիքներով և կտրամադրվի նաև մեզ, որպեսզի մենք նույնպես այն տարածենք: Euronews-ի հետ համագործակցությունը հոդվածների տեսքով է՝ երկու հոդվածից առաջինը տպագրվել է, երկրորդին դեռ սպասում ենք»,-նշեց Անուշիկ Սահակյանը:
Նա ընդգծեց՝ նման հոդվածները Հայաստանի համար շատ կարևոր են, քանի որ սրանք հեղինակավոր լրատվամիջոցներ են և ունեն շատ մեծ լսարան:
Անդրադառնալով միջազգային հարթակներում ծավալվող մյուս աշխատանքներին, Զբոսաշրջության կոմիտեի մարքեթինգի և խթանման վարչության ղեկավարը նշեց, որ, ըստ կատարված ուսումնասիրությունների և վիճակագրական տվյալների՝ ամեն տարի ընտրվում են թիրախային երկրներ, որոնց ուղղությամբ էլ հենց տարվում են համապատասխան աշխատանքները: Այս տարի թիրախային երկրներն են Ռուսաստանի Դաշնությունը, Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, ԱՄՆ-ն, եվրոպական երկրներից՝ Իտալիան,  Ֆրանսիան, Գերմանիան:
Անդրադառնալով միջազգային զբոսաշրջային ցուցահանդեսների մասնակցությանը՝ Սահակյանը նշեց, որ այս տարի Դուբայում և Բեռլինում արդեն Հայաստանը ներկայացել է հատուկ զբոսաշրջային հնարավորությունները ցուցադրող տաղավարով: Առաջիկայում՝ հոկտեմբերի վերջին, նման ցուցահանդես կլինի Սիգապուրում, որը Հայաստանի համար նոր շուկա է, և սրանք առաջին քայլերն են ասիական շուկա մուտք գործելու ուղղությամբ: Իսկ այս տարվա վերջին միջազգային զբոսաշրջային ցուցահանդեսը, որին Հայաստանը ևս կմասնակցի, կլինի Լոնդոնում:
«Նշեմ, որ ցուցահանդեսներին զուգահեռ նաև կազմակերպում ենք ճանաչողական այցեր: Այս տարի արդեն ունեցել ենք ՌԴ-ի երկու քաղաքում՝ Մոսկվա և Սանկտ Պետերբուրգ, հոկտեմբերի 2-ին լինելու է Իսպանիայի Մադրիդ և Բարսելոնա քաղաքներում և արդեն հոկտեմբերի վերջին կլինի Ճապոնիայի Տոկիո քաղաքում: Նշեմ, որ այս ճանաչողական այցերը երկու կողմի տուրօպերատորներին հնարավորություն է տալիս ծանոթանալ և գործընկերային հարաբերություններ ձեռք բերել»,-ավելացրեց Անուշիկ Սահակյանը:
Նա նշեց՝ Զբոսաշրջության կոմիտեն Հայաստանում և արտերկրում աշխատում է չորս ուղղությունով, որպեսզի  զբոսաշրջիկին ներկայացնեն Հայաստանը համակողմանի:
«Մեր ուղղություններն են բնությունը, արկածային մշակույթը, խոհանոցը և գինին: Հայաստանում նույնպես այս ուղղություններով աշխատանքներ տարվում են, այս տարի արդեն կայացել է մեր «Բացահայտի՛ր Հայաստանը» Domestic Tourism Expo 2023-ը, որտեղ փորձել ենք զբոսաշրջիկներին ներկայացնել, թե յուրաքանչյուր մարզում ի՞նչ առաջարկներ ունենք:
Այս տարի ևս մեկ կարևոր իրադարձություն ունենք՝ սեպտեմբերի 11-13-ը Հայաստանում կկայանա ՄԱԿ Զբոսաշրջության (UN Tourism) կողմից կազմակերպվող հեղինակավոր 8-րդ «Գինու զբոսաշրջության համաշխարհային համաժողով»-ը: Սա մեծ իրադարձություն է մեզ համար, քանի որ այն թույլ կտա ամբողջ աշխարհի գինեգործներին և գինու սիրահարներին հրավիրել Հայաստան»,- ասաց նա:
Հայաստանը հարուստ պատմություն, մշակույթ և ավանդույթներ ունեցող երկիր է, և այդ ամենը հրաշալի արտահայտվում են փառատոններում: Զբոսաշրջության կոմիտեի մարքեթինգի և խթանման վարչության ղեկավարն ընդգծեց՝ դրանք նաև զբոսաշրջիկին ճիշտ ուղղորդելու գործիք են: Ըստ նրա՝ վերջին տարիներին Հայաստանում շատ փառատոններ են անցկացվում. կոմիտեն այս տարի ևս աջակցում է 12 փառատոնի իրականացմանը, որոշ փառատոններ արդեն կայացել են: Անուշիկ Սահակյանը նշեց՝ հոկտեմբերի առաջին կեսին կանցկացվի արդեն ավանդույթ դարձած օդապարիկների ամենահետաքրքիր և վառ փառատոնը:

Армения на BBC, Euronews и в Forbes: Комитет по туризму налаживает новые международные партнерские отношения
Благодаря новому международному сотрудничеству Комитета по туризму Армения в этом году появилась на BBC, Euronews и в Forbes. Туристическая привлекательность Армении была представлена ​​большой аудитории авторитетных СМИ.
В беседе с Арменпресс об этом рассказала руководитель Управления маркетинга и продвижения Комитета по туризму Анушик Саакян, отметив, что лучшей площадкой для такого сотрудничества являются ознакомительные визиты, которые дают возможность появиться на страницах и в блогах различных зарубежных информационных служб и изданий.
“В рамках ознакомительных визитов из целевых стран отбираются представители СМИ, блоггеры, которых мы приглашаем в Армению в среднем на 4-5 дней по специальной программе. Мы знакомим их с нашей страной. Затем они публикуют статьи и материалы на медиа-платформах, в социальных сетях и на площадках, где они работают.
Подобные визиты уже проводились в этом году, в результате мы оказались на страницах Forbes, что стало для нас очень большим шагом. Видеоматериал, снятый BBC, скоро будет готов и находится на стадии окончательного утверждения. Он будет показан на их каналах, а также будет предоставлен нам, чтобы мы также смогли поделиться им. Сотрудничество с Euronews осуществляется в форме статей: первая из двух статей опубликована, вторую еще ждем”, - сказала Анушик Саакян.
Она подчеркнула, что подобные материалы очень важны для Армении, поскольку это авторитетные СМИ и они имеют очень большую аудиторию.
Касаясь других мероприятий, происходящих на международных площадках, руководитель отдела маркетинга и продвижения Комитета по туризму отметила, что целевые страны выбираются согласно ежегодно проводимым исследованиям и статистическим данным. В этом году целевыми странами являются Российская Федерация, Объединенные Арабские Эмираты, США, а из европейских стран - Италия, Франция, Германия.
Касаясь участия на международных туристических выставках, Саакян отметила, что в этом году Армения уже представила в Дубае и Берлине павильоны, демонстрирующие свои туристические возможности. В ближайшее время, в конце октября, подобная выставка состоится в Сигапуре, который является новым рынком для Армении, и это первые шаги на пути выхода на азиатский рынок. В конце этого года в Лондоне пройдет Международная туристическая выставка, в которой примет участие и Армения.
“Отмечу, что наряду с участием в выставках мы организуем и ознакомительные визиты. В этом году у нас уже были ознакомительные визиты в два российских города - Москву и Санкт-Петербург. 2 октября мы будем в Мадриде и Барселоне в Испании, а в конце октября будем в Токио, в Японии. Должна отметить, что эти ознакомительные визиты дают туроператорам обеих сторон возможность познакомиться друг с другом и установить партнерские отношения”, - добавила Анушик Саакян.
Она отметила, что Комитет по туризму и в Армении и за рубежом работает по четырем направлениям, чтобы всесторонне представить Армению.
"Наши направления - это природа, приключенческий туризм, гастротуризм и вино. Работа в этих направлениях ведется и в Армении, в этом году уже прошла наша выставка внутреннего туризма “Открой Армению. 2023”, где мы постарались представить туристам то, что мы можем предложить в каждом регионе.
В этом году нас ждет еще одно важное событие: 11-13 сентября в Армении пройдет авторитетный VIII Всемирный форум винного туризма, организованный UN Tourism-ом. Для нас это большое событие, так как оно позволит нам пригласить в Армению виноделов и любителей вина со всего мира”, - сказала она.
Армения - страна с богатой историей, культурой и традициями, и все это прекрасно проявляется на фестивалях. Глава отдела маркетинга и продвижения Комитета по туризму подчеркнула, что они также являются инструментом, который направляет туриста по правильному пути. По ее словам, за последние годы в Армении было проведено множество фестивалей. Комитет в этом году поддерживает проведение 12 фестивалей, некоторые из них уже состоялись. Анушик Саакян отметила, что в первой половине октября пройдет уже ставший традиционным самый интересный и яркий фестиваль воздушных шаров.