Կառավարությունը համապարփակ կարգավորման կենթարկի պետությունների միջև քրեական վարույթներով միջազգային համագործակցությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արդարադատության նախարարությունն առաջարկում է համապարփակ կարգավորման ենթարկել պետությունների միջև քրեական վարույթներով միջազգային համագործակցությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստին «Քրեական վարույթներով իրավական օգնության մասին» օրենքի նախագիծը ներկայացրեց ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանը:
«Առանձին կարգավորման առարկա են դարձել հանձնումների, դատապարտյալների փոխանցման, օտարերկրյա պետության կամ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում դատապարտված կամ պատիժը կրելուց պայմանական վաղաժամկետ ազատված անձանց հսկողություն իրականացնելու համար տեղափոխելու ընթացակարգերի, ինչպես նաև օտարերկրյա պետությունների և միջազգային դատարանների դատավճիռների ճանաչման (փոխարկման) և դրանց հետևանքների առնչությամբ իրավական հարաբերությունները»,-նշեց Հարությունյանը։
Նախագծում սահմանվել են նաև անձի բացակայությամբ կայացված դատավճռի կատարման ապահովման, հանձնումը մերժելու դեպքում ՀՀ տարածքում հետապնդում իրականացնելու, անձի փաստացի հանձնման նպատակով կալանավորման, hանձնումը հետաձգելու, կրկնակի հանձնմանն առնչվող իրավակարգավորումներ, որոնք ներպետական օրենսդրությամբ ամրագրված չեն եղել:
Փոխնախարարի խոսքով՝ առանձին գլխով կարգավորում են ստացել քրեական վարույթի փոխանցմանն առնչվող իրավահարաբերություններ՝ վարույթի փոխանցման կարգն ու պայմանները, հարցումը կատարելուն, միջնորդության ձևին և բովանդակությանը ներկայացվող միջազգային պայմանագրերից բխող պահանջները, հարցումը մերժելու հիմքերը:
Նախագծի առանձին հոդվածներով ամրագրվել են անչափահասների հանձնմանն առնչվող առանձնահատկություններ:
Նշվել է, որ օրենքի նախագծի վրա Արդարադատության նախարարությունն աշխատել է Գլխավոր դատախազության հետ:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը տեղեկացրեց, որ նախագծի վերաբերյալ լինելու է աշխատանքային քննարկում:

Международное сотрудничество в уголовном производстве между государствами будет регулироваться правительством
Министерство юстиции предлагает всеобъемлющее регулирование международного сотрудничества в уголовном судопроизводстве между государствами. Как передает Арменпресс, на заседании постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам проект Закона “О правовой помощи в уголовном судопроизводстве” представила заместитель министра юстиции РА Арменуи Арутюнян.
“Предметом отдельного регулирования стали правовые отношения, связанные с процедурами выдачи осужденных, передачи осужденных или условно-досрочно освобожденных лиц на территории иностранного государства или Республики Армения под надзор, а также признания (изменения) решений иностранных государств и международных судов и их последствия”, - представила Арменуи Арутюнян.
В проекте также установлены правовые нормы, касающиеся обеспечения исполнения приговора, вынесенного в отсутствие лица, осуществления судебного преследования на территории Армении в случае отказа в выдаче, задержания с целью фактической выдачи лица, отсрочки выдачи, повторной выдачи, которые не были закреплены внутригосударственным законодательством.
По словам замминистра, отдельной главой урегулированы правовые отношения, связанные с передачей уголовного производства: порядок и условия передачи производства, требования, вытекающие из международных договоров, предъявляемые к исполнению запроса, форме и содержанию ходатайства, основания для отклонения запроса.
В отдельных статьях проекта закреплены особенности, связанные с передачей несовершеннолетних.
Отмечено, что Минюст работал над законопроектом совместно с Генеральной прокуратурой.
Председатель постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам Владимир Варданян сообщил, что по проекту будет проведено рабочее обсуждение.