«Արմենիա» 8-րդ միջազգային երաժշտական ​​փառատոն. բացահայտել Հայաստանը դասական երաժշտութան միջոցով
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Համաշխարհային դասական ստեղծագործություններ՝ 8-րդ ամենամյա «Արմենիա» միջազգային երաժշտական ​​փառատոնին․ սեպտեմբերի 16-ին մեկնարկում է նաև Հայաստանի պետական ​​սիմֆոնիկ նվագախմբի 19-րդ համերգաշրջանը: Մինչև հոկտեմբերի 28-ը շարունակվող այս փառատոնն արդեն 8-րդ անգամ համախմբում է դասական երաժշտության սիրահարներին և նվիրում երաժշտական տոն Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկներին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբից, փառատոնը դասական երաժշտության սիրահարներին կներկայանա հարուստ համերգային երկացանկով և աշխարհում մեծ ճանաչում ունեցող երաժիշտներով՝ դասական և ժամանակակից կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ՝ համաշխարհային դասականների կողքին ներկայացնելով նաև հայ հեղինակների ստեղծագործություններ,  ինչը կարևոր առաջնահերթություն է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար Սերգեյ Սմբատյանի համար։
Հինգ սիմֆոնիկ համերգին ռուս և եվրոպացի կոմպոզիտորներ Կամիլ Սեն-Սանսի‚ Ֆելիքս Մենդելսոնի‚ Պյոտր Չայկովսկու‚ Սերգեյ Ռախմանինովի‚ Ալեքսեյ Շորի կողքին կհնչեն նաև հայ հեղինակների՝ Գրիգոր Եղիազարյանի‚ Ալեքսանդր Սպենդիարյանի‚ Էդվարդ Միրզոյանի‚ Տիգրան Մանսուրյանի‚ Էդուարդ Հայրապետյանի‚ Արմեն Սմբատյանի ստեղծագործությունները։
Այս տարի ևս փառատոնի ընթացքում երևանյան բեմ կբարձրանան հանրահայտ դաշնակահարներ Եկվոն Սունվուն‚ Հայկ Մելիքյանը‚ Նիկիտա Մնդոյանցը‚ թավջութակահար Մաքսիմիլիան Հորնունգը‚ ջութակահար Սթիվեն Ուորթսը: Նրանցից շատերը մեր երկրում կլինեն առաջին անգամ։ Հեղինակավոր երաժիշտները նաեւ վարպետության դասեր կանցկացնեն «Երաժշտություն հանուն ապագայի» հիմնադրամի սաների համար՝ պատանի երաժիշտների հետ փոխանցելով իրենց հմտությունները։ Համերգները կղեկավարեն դիրիժորներ Սերգեյ Սմբատյանը‚ Նաբիլ Շեհատան‚ Լուիս Անդրադեն, Ռեմի Դյուրուն:
«Արմենիա» միջազգային երաժշտական փառատոնն իրականացվում է Զբոսաշրջության կոմիտեի աջակցությամբ: «Արմենիա» միջազգային երաժշտական փառատոնը հիմնադրվել է 2017 թվականին՝ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ջանքերով:

VIII международный музыкальный фестиваль “Армения”: узнавать Армению посредством классической музыки
На VIII ежегодном международном музыкальном фестивале “Армения” с 16 сентября будут звучать произведения мировой классики. 16 сентября начнется и 19-й концертный сезон Государственного симфонического оркестра Армении. Фестиваль, который продлится до 28 октября, уже в 8-й раз объединяет любителей классической музыки, становится музыкальным праздником для туристов, приехавших в Армению.
Как сообщили Арменпресс в Государственном симфоническом оркестре Армении, фестиваль представит любителям классической музыки весьма насыщенную концертную программу, всемирно известных музыкантов, произведения классических и современных композиторов, как и произведения армянских композиторов, которые всегда в приоритете для Государственного симфонического оркестра Армении и его художественного руководителя Сергея Смбатяна.
В течение 5 концертных вечеров прозвучат произведения русских и европейских композиторов - Камила Сен-Санса, Феликса Мендельсона, Петра Чайковского, Сергея Рахманинова, Алексея Шора и произведения армянских авторов Григора Егиазаряна, Александра Спендиаряна, Эдварда Мирзояна, Тиграна Мансуряна, Эдварда Айрапетяна, Армена Смбатяна.
В этом году в рамках фестиваля на ереванской сцене выступят известные пианисты Еквон Сунву, Айк Меликян, Никита Мндоянц, виолончелист Максимилиан Хорнунг, скрипач Стивен Уортс. Многие из них будут в нашей стране впервые. Известные музыканты также проведут мастер-классы для студентов Фонда “Музыка во имя будущего”, поделившись своим мастерством с молодыми музыкантами. Концерты проведут дирижеры Сергей Смбатян, Набиль Шехата, Луис Андраде, Реми Дюру.
Международный музыкальный фестиваль “Армения” проводится при содействии Комитета по туризму. Он был основан в 2017 году усилиями художественного руководителя и главного дирижера Государственного симфонического оркестра Армении Сергея Смбатяна.