Նորվեգիայի ափերի մոտ հայտնաբերվել է ռուսական լրտես համարվող բելուգա կետի մարմինը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Նորվեգիայի ափերի մոտ հայտնաբերվել է Հվալդիմիր անունը ստացած սպիտակ բելուգա կետի մարմինը, որն, ըստ տարբեր ասեկոսեների, Ռուսաստանի լրտես էր։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է CNN-ը։
Ձկնորսություն անող հայրը և որդին կետի մարմինը հայտնաբերել են Նորվեգիայի հարավում՝ Ռիսավիկա ծովածոցում, օգոստոսի 31-ին։
Հվալդիմիր բելուգային ծովից հանել են ամբարձիչ կռունկի միջոցով և տեղափոխել մոտակա նավահանգիստ, որտեղ մասնագետները կուսումնասիրեն այն։
Ծովային կենսաբան Սեբաստիան Ստրանդը նորվեգական NRK հանրային հեռարձակող ընկերությանը հայտնել է, որ կետի անկման պատճառը հայտնի չէ, նրա վրա տեսանելի վերքեր չկան։
Ստրանդը վերջին երեք տարիներին հետևում էր Հվալդիմիրին, որն ուներ 4,2 մ երկարություն և կշռում էր 1225 կգ։ Առաջին անգամ բելուգա կետին նկատել էին Նորվեգիայի հյուսիսում՝ Համերֆեստ քաղաքի մոտ, 2019 թ. ապրիլին։ Նա կրում էր տեսախցիկի տեղ ունեցող գոտի, որի ճարմանդին Սանկտ Պետարբուրգում գրանցված ընկերության տարբերանշան էր։ Սա տեղիք է տվել ենթադրությունների, որ բելուգան ռուսական լրտես էր։ Կետին տվել են Հվալդիմիր անունը. «hval» նորվեգերեն նշանակում է «կետ», իսկ անվան երկրորդ մասը ՌԴ նախագահ Պուտինի Վլադիմիր անվան մի մասն է։
Ըստ փորձագետների՝ Ռուսաստանի ռազմաօդային ուժերը հայտնի են նրանով, որ վարժեցնում են կետերին զինվորական նպատակներով։

У берегов Норвегии обнаружен мертвый кит-белуха, которого считали российским шпионом
У берегов Норвегии нашли тело белой белухи по прозвищу Хвалдимир, которая, по предположениям, занималась сбором информации в пользу России. Как передает Арменпресс, об этом сообщает CNN.
Тело кита 31 августа обнаружили отец и сын - рыбаки, рыбачившие в заливе Рисавика на юге Норвегии.
Белуху Хвалдимира вытащили из моря краном и переправили в ближайший порт, где ее осмотрят специалисты.
Морской биолог Себастьян Стрэнд сообщил норвежской общественной телекомпании NRK, что причина гибели кита пока неизвестна, и на нем нет видимых ран.
Стрэнд последние три года следил за Хвалдимиром, длина которого составляла 4,2 метра, а вес - 1225 кг. Впервые белуху заметили на севере Норвегии, недалеко от города Хаммерфест, в апреле 2019 года. На нем была сбруя с фотоаппаратом, на пряжке которой был логотип зарегистрированной в Санкт-Петербурге компании. Это породило предположения, что белуха была российским шпионом. Кита назвали Хвалдимиром. “hval” по-норвежски означает “кит”, а вторая часть имени - часть имени президента России Путина Владимира.