ԿՀՎ-ի նախազգուշացումն օգնել է կանխել Վիեննայում Թեյլոր Սվիֆթի համերգի ժամանակ ԻՊ-ի հարձակումը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ կենտրոնական հետախուզական վարչության (ԿՀՎ) փոխտնօրեն Դեյվիդ Քոհենը հայտարարել է, որ Վիեննայում ամերիկացի երգչուհի Թեյլոր Սվիֆթի համերգների ժամանակ ահաբեկիչները մտադիր էին տասնյակ հազարավոր մարդկանց սպանել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Business Insider պարբերականը։
Մերիլենդում Հետախուզության և ազգային անվտանգության հարցերով գագաթնաժողովի ժամանակ ելույթում ԿՀՎ-ի պաշտոնյան նշել է, որ վարչությունն Ավստրիայի իշխանություններին տրամադրել է տեղեկատվություն, որը նրանց թույլ է տվել ձերբակալել Թեյլոր Սվիֆթի համերգի ժամանակ հարձակում պլանավորող չորս անձի։
«Նրանց մոտ հայտնաբերվել են պայթուցիկներ, ռումբ պատրաստելու համար նյութեր, և նրանք միջոցառման վայր մուտքի հասանելիություն ունեին։ Նրանք ծրագրում էին սպանել հսկայական թվով՝ տասնյակ հազարավոր մարդկանց այս համերգին, այդ թվում, վստահ եմ, շատ ամերիկացիների», - ասել է Քոհենը:
Նա հավելել է, որ կասկածյալներին ձերբակալել հնարավոր է եղել վարչության տրամադրած տեղեկատվության շնորհիվ։
«Ավստրիացիները կարողացան այդ ձերբակալությունները կատարել, քանի որ վարչությունը և հետախուզական համայնքի մեր գործընկերները նրանց տեղեկատվություն տրամադրեցին այն մասին, թե ինչ է պատրաստվում անել «Իսլամական պետության» հետ կապված այս խումբը», - հավելել է նա՝ ասելով, որ «հարյուրավոր կյանքեր, անկասկած, փրկվել են»։
Աշխարհահռչակ երգչուհի Թեյլոր Սվիֆթի երեք համերգները, որոնք պետք է տեղի ունենային Վիեննայի «Էռնստ Հապել» մարզադաշտում օգոստոսի 8-ին, 9-ին և 10-ին, չեղարկվել էին դրանց ընթացքում պլանավորված ահաբեկչության պատճառով։ Թեյլոր Սվիֆթի յուրաքանչյուր համերգին սպասվում էր 65 000 հանդիսատեսի ներկայություն։
«Վիեննայի մեր համերգների չեղարկումը սարսափելի էր։ Չեղարկման պատճառն ինձ համակեց վախի նոր զգացումով և ահռելի մեծ մեղքի զգացումով։ Բայց ես նաև այնքան երախտապարտ եմ իշխանություններին, որովհետև նրանց շնորհիվ մենք վշտացանք միայն համերգների, ոչ թե կորսված կյանքերի համար», - օգոստոսի 21-ին Instagram-ի իր էջում գրել էր երգչուհին։

Предупреждение ЦРУ помогло предотвратить атаку ИГ на концерте Тейлор Свифт в Вене
Заместитель директора Центрального разведывательного управления США (ЦРУ) Дэвид Коэн заявил, что террористы намеревались убить десятки тысяч человек во время концертов американской певицы Тейлор Свифт в Вене. Как передает Арменпресс, об этом сообщает издание Business Insider.
Выступая на саммите по разведке и национальной безопасности в Мэриленде, представитель ЦРУ заявил, что агентство предоставило австрийским властям информацию, которая позволила им арестовать четырех человек, планировавших нападение во время концерта Тейлор Свифт.
“У них была обнаружена взрывчатка, материалы для изготовления бомб, и они имели доступ к месту происшествия. На этом концерте они планировали убить огромное количество людей - десятки тысяч, в том числе, я уверен, многих американцев", - заявил Коэн.
Он добавил, что арестовать подозреваемых удалось благодаря информации, предоставленной ведомством.
“Австрийцы смогли произвести эти аресты, потому что департамент и наши партнеры в разведывательном сообществе предоставили им информацию о том, что собиралась делать эта группа, связанная с “Исламским государством””, отметил он, добавив, что “несомненно, были спасены сотни жизней”.
Три концерта всемирно известной певицы Тейлор Свифт, которые должны были состояться на стадионе Эрнста Хаппеля в Вене 8, 9 и 10 августа, были отменены из-за запланированного теракта. На каждом концерте Тейлор Свифт ожидалось 65 000 зрителей.
“Отмена наших концертов в Вене была ужасной. Причина отмены наполнила меня новым чувством страха и непреодолимым чувством вины. Но я также очень благодарна властям, потому что благодаря им мы скорбели только о концертах, а не о потерянных жизнях", - написала певица на своей странице в Instagram 21 августа.