Իրաքցի շիաները հայտնել են Իսրայելի էլեկտրակայանի ուղղությամբ ԱԹՍ-ների արձակման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շիաների «Իրաքի իսլամական դիմադրություն» շարժումը հայտարարել է Իսրայելի Ալոն Տավոր էլեկտրակայանի վրա կամիկաձե անօդաչու թռչող սարքերով հարձակման մասին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Al Mayadeen պարբերականը։
Հարձակման արդյունքների մասին մանրամասներ չեն հաղորդվում։
Ալոն Տավոր գազային ջերմաէլեկտրակայանը գտնվում է Ստորին Գալիլեայում։ Դրա հզորությունը մոտ 600 ՄՎտ է։
«Իրաքի իսլամական դիմադրությունը» հայտնել է, որ գործողությունն իրականացրել է՝ ի աջակցություն Գազայի հատվածում գտնվող պաղեստինցիների և ի պատասխան Իսրայելի կողմից Գազայում քաղաքացիական անձանց սպանության։
Հուլիսի 10-ին «Իրաքի իսլամական դիմադրությունը» հայտնել էր Հադերա քաղաքի մոտ Իսրայելի Օրոտ Ռաբին խոշորագույն ջերմաէլեկտրակայանի վրա նմանատիպ հարձակման մասին:
Իրաքում շիաների կազմավորումները մեծացրել են իրենց ակտիվությունն 2023 թ. հոկտեմբերին Գազայի հատվածում պատերազմի մեկնարկից ի վեր։ Գազայի հատվածում պատերազմը սկսվել է հոկտեմբերի 7-ին պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման զինյալների՝ Իսրայել ներխուժումից հետո, որի հետևանքով Իսրայելում զոհվել է 1200 մարդ։ Շուրջ 250 մարդ գերեվարվել էր. նրանց մի մասը վերադարձվել է նոյեմբերի վերջին հաստատված 1-շաբաթյա հրադադարի ժամանակ։ Գազայի առողջապահական գերատեսչության տվյալներով՝ հակամարտության սկզբից ի վեր պաղեստինյան անկլավում իսրայելական հարվածների զոհերի թիվը հասել է 40 534-ի, վիրավորվել է ավելի քան 93 700 մարդ։

Иракские шииты сообщили о запуске дронов по электростанции в Израиле
Шиитское движение "Исламское сопротивление Ирака" заявило о проведении атаки дронами-камикадзе электростанции Алон-Тавор в Израиле. Об этом, как передает Арменпресс, сообщил телеканал Al Mayadeen.
Подробностей о результатах атаки не приводится.
Газовая ТЭС Алон-Тавор находится в Нижней Галилее. Ее мощность составляет около 600 МВт.
“Исламское сопротивление Ирака” заявило, что провело операцию в поддержку палестинцев в секторе Газа и в ответ на убийство Израилем мирных жителей в секторе Газа.
10 июля "Исламское сопротивление Ирака" сообщало об аналогичной атаке крупнейшей в Израиле ТЭС Орот Рабин возле города Хадера.
Шиитские организации в Ираке активизировались с начала войны в секторе Газа в октябре 2023 года. Война в секторе Газа началась 7 октября после вторжения палестинского радикального движения ХАМАС в Израиль, в результате которого в Израиле были убиты 1200 человек. В плен попало около 250 человек. некоторые из них были возвращены во время недельного прекращения огня, утвержденного в конце ноября. По данным департамента здравоохранения сектора Газа, с начала конфликта число жертв израильских ударов в палестинском анклаве достигло 40 534, более 93 700 человек получили ранения.