Իսրայելը հերքել է պոլիոմիելիտի պատվաստումների համար հրադադար հաստատելու մասին լուրերը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի Մերձավոր Արևելքում պաղեստինցի փախստականների օգնության և աշխատանքների կազմակերպման գործակալությունը կոչ է արել ժամանակավոր հրադադար հաստատել Գազայում՝ պոլիոմիելիտի դեմ երեխաների պատվաստում անցկացնելու համար: Իր հերթին Իսրայելը հերքել է պատվաստումների համար հնարավոր հրադադար հաստատելու մասին տարածված լուրերը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՄԱԿ-ի գործակալությունը X սոցիալական ցանցում հայտնել է, որ հարկավոր է Գազայի հատվածում պոլիոմիելիտի դեմ պատվաստման լայնածավալ արշավ անցկացնել հնարավորինս շուտ։
«Որպեսզի դա տեղի ունենա, մեզ մարդասիրական դադար է անհրաժեշտ: Մենք չենք կարող երեխաներին պատվաստել ռումբերով և հրթիռներով լի երկնքի ներքո: Մեզ մարդկայնություն է անհրաժեշտ», - ասված է հայտարարության մեջ:
Գործակալությունը պատվաստման է նախապատրաստվում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի և Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) հետ համատեղ։
Ավելի վաղ պատվաստումների համար հրադադար հաստատելու կոչ էր արել ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը։
Այդ առնչությամբ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի գրասենյակը հերքել է Channel 13 հեռուստաալիքի տեղեկատվությունը Գազայի հատվածում ռազմական գործողությունների դադարեցման վերաբերյալ Իսրայելի ենթադրյալ համաձայնության մասին։
«Channel 13 հեռուստաալիքի հաղորդումն այն մասին, թե Իսրայելը համաձայնել է Գազայի հատվածում ռազմական գործողությունների դադարեցմանը, սուտ է: Դրանք պոլիոմիելիտի դեմ պատվաստման համար մարտական գործողությունների դադարներ չեն, այլ միայն (դրա համար) որոշակի վայրերի հատկացում Գազայի հատվածում», - հայտարարել է վարչապետի գրասենյակը։
Գազայի հատվածում պոլիոմիելիտի առաջին դեպքը գրանցվել է օգոստոսի 16-ին։ ԱՀԿ-ն և ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը համատեղ հայտարարությամբ հայտնել են Գազայում պոլիոմիելիտի դեմ պատվաստման երկփուլ արշավի մասին։ ՄԱԿ-ը 11 բժշկական կենտրոններում նախապատրաստական աշխատանքներ է իրականացնում, որպեսզի այնտեղ անցկացվեն պատվաստումներ։ Պաղեստինի Կարմիր մահիկի ընկերությունը հայտնել է, որ պատվաստումների առաջին փուլը կսկսվի օգոստոսի 31-ին:

Израиль опроверг сообщения о прекращении огня из-за вакцинации от полиомиелита
Ближневосточное агентство ООН для помощи палестинским беженцам и организации работ (БАПОР) призвало к временному прекращению огня в секторе Газа, чтобы позволить детям пройти вакцинацию от полиомиелита. Со своей стороны Израиль опроверг сообщения о возможном прекращении огня для проведения вакцинации.
Как передает Арменпресс, БАПОР сообщило в соцсети Х, что необходимо как можно скорее провести широкомасштабную кампанию вакцинации против полиомиелита в секторе Газа.
“Чтобы это произошло, нам нужна гуманитарная пауза. Мы не можем вакцинировать детей под небом, полным бомб и ракет. Нам нужна человечность”, - говорится в заявлении.
Агентство готовится к вакцинации в сотрудничестве с ЮНИСЕФ и Всемирной организацией здравоохранения (ВОЗ).
Ранее глава дипломатии ЕС Жозеп Боррель призвал к прекращению огня из-за вакцинации.
В этой связи в канцелярии премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху опровергли информацию телеканала Channel 13 о якобы согласии Израиля на прекращение военных действий в секторе Газа.
"Сообщение Channel N13 о том, что Израиль согласился на паузы в боевых действиях в секторе Газа, является ложным. Это не паузы в боевых действиях для вакцинации от полиомиелита, а лишь выделение определенных мест (для этого) в секторе Газа", - говорится в заявлении канцелярии премьера.
Как уточнила канцелярия, предложение о выделении локаций для вакцинации "было представлено кабинету безопасности" и "получило поддержку соответствующих специалистов".
Первый случай полиомиелита был зарегистрирован в секторе Газа 16 августа. ВОЗ и ЮНИСЕФ объявили в совместном заявлении о двухэтапной кампании вакцинации против полиомиелита в Газе. ООН проводит подготовительную работу в 11 медицинских центрах, чтобы там можно было провести вакцинацию. Палестинское общество Красного Полумесяца заявило, что первый раунд вакцинации начнется 31 августа.