ՀԱՊԿ-ում լարված են անվանել Անդրկովկասում տիրող իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀԱՊԿ-ում կարծում են, որ Անդրկովկասում իրավիճակը շարունակում է բարդ մնալ, քանի որ Արևմուտքը ձգտում է մեծացնել իր ազդեցությունը տարածաշրջանում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ճեպազրույցում հայտնել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության միացյալ շտաբի պետ Անդրեյ Սերդյուկովը։
«Իրավիճակը Կովկասյան տարածաշրջանում մնում է ոչ պակաս բարդ։ Հատուկ մտահոգություն է առաջացնում հակասությունների բարձր մակարդակը, որն առաջին հերթին պայմանավորված է չկարգավորված տարածքային խնդիրներով, ինչպես նաև Անդրկովկասում իր ազդեցությունը մեծացնելու՝ Արևմուտքի ցանկությամբ», - ասել է Սերդյուկովը։
Ըստ ՀԱՊԿ-ի միացյալ շտաբի պետի՝ Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանում նույնպես բարձր մակարդակով պահպանվում են վտանգներն ու մարտահրավերները՝ կապված միջազգային ահաբեկչության, ծայրահեղականության, զենքի, թմրամիջոցների և հոգեմետ նյութերի ապօրինի տարածման հետ, որոնք հիմնական վտանգ են ներկայացնում կազմակերպության անդամ երկրներում կայունության համար:

В ОДКБ назвали ситуацию в Закавказье напряженной
В ОДКБ считают, что ситуация в Закавказье остается сложной, поскольку Запад стремится усилить свое влияние в регионе.
Как передает Арменпресс, об этом на брифинге сообщил руководитель Объединенного штаба ОДКБ Андрей Сердюков.
"Не менее сложной остается обстановка в Кавказском регионе. Особую обеспокоенность вызывает высокий уровень противоречий, обусловленный в первую очередь неурегулированностью территориальных вопросов и стремлением Запада нарастить свое влияние в Закавказье”, - сказал Сердюков.
По словам главы Объединенного штаба ОДКБ, в регионе Центральной Азии также сохраняется высокий уровень угроз и вызовов, связанных с международным терроризмом, экстремизмом, незаконным распространением оружия, наркотиков и психоактивных веществ, которые представляют серьезную угрозу стабильности в странах-членах организации.