Ուկրաինայի պետական ​​պարտքը երեք ամսում ավելացել է 3,2 մլրդ դոլարով
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի պետական ​​պարտքը երեք ամսվա ընթացքում ավելացել է 3,2 մլրդ դոլարով՝ հասնելով 155,36 մլրդ դոլարի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդվում է երկրի ֆինանսների նախարարության կայքում:
Ընդ որում, պետական ​​և երաշխավորված արտաքին պարտքը հուլիսի 31-ի դրությամբ հասել է 112,92 մլրդ դոլարի, ինչը կազմում է ընդհանուր գումարի 72,69 %-ը։
Ավելի վաղ ֆինանսական գերատեսչությունը հայտնել էր, որ տարեսկզբից ռազմական կարիքների համար Ուկրաինայի բյուջեի ծախսերը կազմել են ավելի քան 24 մլրդ դոլար, ընդ որում, միայն հուլիսին բյուջեի միջոցներից ծախսվել է 3,9 մլրդ դոլար։
Ուկրաինայում 2024 թվականի բյուջեի դեֆիցիտը նախատեսված է 43,9 մլրդ դոլարի չափով: Մեծ մասն իշխանություններն ակնկալում են ծածկել Արևմուտքի օգնության հաշվին։ Երկրի ֆինանսների նախարար Սերգեյ Մարչենկոն հայտարարել է, որ բյուջեն ամեն ամիս գործընկերներից 3 մլրդ դոլարի մուտքերի կարիք ունի։ Նա նաև հայտնել է, որ 2023 թվականին ստացված արևմտյան ֆինանսական օգնության միայն մեկ քառորդն է տրամադրվել դրամաշնորհների տեսքով, այսինքն՝ անհատույց։ Ուկրաինայի ֆինանսների նախարարության տվյալների համաձայն՝ անցյալ տարվա արդյունքներով Ուկրաինայի պետական ​​պարտքը հասել է համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) 80 %-ին։
Հուլիսի կեսերին Ուկրաինայի կառավարությունը հավանություն է տվել 2024 թվականի պետական ​​բյուջեում փոփոխությունների մասին օրինագծին, որը նախատեսում է լրացուցիչ 495,3 միլիարդ գրիվնա (մոտ 11,9 միլիարդ դոլար) հատկացնել պաշտպանության կարիքների համար:

Госдолг Украины за три месяца вырос на $3,2 млрд
При этом государственный и гарантированный внешний долг по состоянию на 31 июля достиг $112,92 млрд, что составляет 72,69% от общей суммы.
Ранее финансовое ведомство сообщало, что расходы из бюджета Украины на военные нужды с начала года составили более $24 млрд, при этом только за июль из средств бюджета использовано $3,9 млрд.
На 2024 год на Украине запланирован дефицит бюджета в размере $43,9 млрд. Большую часть власти рассчитывают покрыть за счет помощи Запада. Глава Минфина страны Сергей Марченко заявлял, что бюджет ежемесячно нуждается в $3 млрд поступлений от партнеров. При этом он признавал, что только четверть полученной в 2023 году западной финансовой помощи была предоставлена в виде грантов, то есть безвозмездно. Согласно данным украинского Минфина, по итогам прошлого года госдолг Украины достиг 80% ВВП.
В середине июля правительство Украины одобрило законопроект об изменениях в государственный бюджет на 2024 год, который предусматривает выделение на нужды обороны дополнительно 495,3 млрд гривен (около $11,9 млрд).