Տնտեսական տատանումները չեն հանգեցնի Հայաստանի տնտեսության հետընթացի. Եվրասիական փորձագիտական ակումբ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական միության գոյության տասնամյակի և տարածաշրջանային այդ կազմակերպությունում Հայաստանի Հանրապետության նախագահության տարում Եվրասիական փորձագիտական ակումբն անցկացրել է իր ավանդական, տասներորդ կիսամյակային տնտեսագիտական հետազոտությունը՝ անվանի տնտեսագետներ, պրոֆեսոր Թաթուլ Մանասերյանի և դոցենտ Աղասի Թավադյանի խմբերի ուժերով: Նկատի ունենալով, որ Հայաստանի մեդիա տարածքը, ձևավորված ավանդույթի ուժով ընդգծված հետաքրքրություն է դրսևորում Հայաստանի տնտեսական իրավիճակի հարցերում, քաղաքական վերլուծաբան, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի համակարգող Արամ Սաֆարյանը ընթերցողին է ներկայացնում տնտեսագետների վերլուծությունները՝ իր քաղաքատնտեսական վերլուծությունների և կանխատեսումների հետ միասին:
Հայաստանի տնտեսական աճը և դրա աղբյուրները
Հայաստանի վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով 2024թ. առաջին վեց ամիսների արդյունքով տնտեսական ակտիվությունն աճել է 9,6%-ով: Նույն ժամանակահատվածում աճի առաջատարներն են եղել առևտրաշրջանառությունը՝ 22,9%, շինարարությունը՝ 18,2%, արդյունաբերությունը՝ 18,2%, ծառայությունները՝ 4,4%, էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը՝ 5%, գյուղատնտեսությունը՝ 4%:
Արդյունաբերական աճի տեմպերը տարվա կեսին դանդաղել են և դա բացատրվում է ոսկերչության ոլորտում արձանագրված տեմպերի դանդաղմամբ: Առաջ անցնելով կարելի է ասել, որ Հայաստանի միջոցով ռուսական ոսկու վերաարտահանման հոսքի դադարեցումը կազդի այս ոլորտի աճի տեմպերի վրա: Առաջին կիսամյակում արդյունաբերության և առևտրի աճին շարունակել է նպաստել թանկարժեք մետաղների և ոսկյա իրերի վերամշակման և դրանցով արտաքին առևտրի աճը և ծառայությունների դինամիկան, ֆինանսական գործունեության ծավալի աճով: Բայց նույնիսկ արդյունաբերական աճի ավելի չափավոր տեմպերով Հայաստանը առաջատար է ԵԱՏՄ երկրների շարքում՝ ՀՆԱ-ի և արդյունաբերական արտադրանքի աճի ցուցանիշներով:
Պրոֆեսոր Թաթուլ Մանասերյանի կարծիքով՝ տպավորիչ տնտեսական աճը մեծապես պայմանավորված է ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամությամբ, ինչի մասին վկայում է Եվրասիական զարգացման բանկի մակրոտնտեսական ակնարկը 2024թ. օգոստոսին: Այսպես, այս տարվա առաջին կիսամյակում, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, Հայաստանում իրական ՀՆԱ-ի աճի տեմպերը կազմել են 10,4%, Բելառուսում՝ 5%, Ղազախստանում՝ 3,3%, Ղրղզստանում՝ 8,1%, Ռուսաստանում՝ 4,7%, Տաջիկստանում՝ 8,8%:
Միևնույն ժամանակ, իրական արդյունաբերական արտադրանքի աճի տեմպերը 2024թ. հունվար-հունիսին 2023թ. առաջին կիսամյակի համեմատ Հայաստանում կազմել են 18,2%, Բելառուսում՝ 7,1%, Ղազախստանում՝ 2,8%, Ղրղզստանում՝ 1%, Ռուսաստանում՝ 4,4%, Տաջիկստանում՝ 11,5%:
Այս տարվա հունիսին նախորդ տարվա հունիսի համեմատ Հայաստանում գրանցվել է ամենացածր գնաճը՝ 0,8%: Բելառուսում այդ ցուցանիշը կազմել է 5,8%, Ղազախստանում՝ 8,4%, Ղրղզստանում՝ 4,5%, Ռուսաստանում՝ 8,6%, Տաջիկստանում՝ 3,5%:
Հայաստանի արտաքին առևտրի ծավալները շարունակում են աճել. արտահանման առաքումներն աճել են 2,3 անգամ թանկարժեք մետաղների և ոսկու արտադրանքի արտադրության և արտահանման աճի ֆոնին: Ապրանքների արտահանման կառուցվածքում 71% զբաղեցրել են թանկարժեք քարերը և մետաղները: Հունվար-հունիս ամիսներին տարեկան կտրվածքով այդ աճը եղել է 8,1 անգամ: Սա է հանքային արտադրանքի մատակարարման հետ մեկտեղ ապահովել արտահանման ողջ դրական դինամիկան:
Պատրաստի ապրանքների և ծառայությունների արտահանման աշխարհագրությունում գերակշռում են ԵԱՏՄ երկրները, որոնց ծավալներն ու տեսականին շարունակում են աճել: Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության տվյալներով, 2024թ. առաջին կիսամյակում Հայաստանից 10000 տոննայով ավելի միրգ և բանջարեղեն է արտահանվել անցած տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Վեց ամիսների ընթացքում մեր երկրից արտահանվել է շուրջ 62000 տոննա թարմ բանջարեղեն և միրգ: Այդ ժամանակահատվածում արտահանվել է 20000 տոննա ծիրան, ինչը 1000 տոննայով ավելի է, քան անցած տարվա առաջին կիսամյակում: Արձանագրվել է նաև խնձորի արտահանման զգալի աճ՝ 11,5 հազար տոննա 3,0 հազար տոննայի նախորդ ցուցանիշի դիմաց: Միաժամանակ լոլիկի արտահանումը 14,000 տոննայից այս տարի նվազել է մինչև 6,1 հազար տոննայի: Սա բացատրվում է նրանով, որ ջերմոցային տնտեսությունները հարմարվում են շուկայի փոփոխվող պահանջներին: Այսպես, ծաղիկների արտահանումը մի քանի անգամ ավելացել է. որոշ ջերմոցային տնտեսություններ վերափոխվում են պտղաբուծական տնտեսությունը փոխելով ծաղկաբուծության և հակառակը:
Հայաստանի տնտեսական աճին էապես նպաստում են նաև ԵԱՏՄ ֆինանսական կառույցները: Օրինակ՝ Կայունացման և զարգացման Եվրասիական հիմնադրամը Հայաստանում արձանագրել է շուրջ 26 գործարք, որոնք ապահովել են 527 մլն դոլարի սուվերեն ֆինանսավորման ծավալ: Հայաստանի համար այս տարվա համար հաստատված ֆինանսավորման ծավալը 178,1 մլն դոլարով գերազանցել է 2023թ. ծավալը: Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը Հայաստանին տրամադրել է 251,4 մլն. դոլար, Համաշխարհային բանկը հատկացրել է 140 մլն դոլար, իսկ Կայունության և զարգացման եվրասիական հիմնադրամը արդեն հաստատել է 100 մլն դոլար: Դրանցում գերակշռում է տրանսպորտի և պետական կառավարման ոլորտում նախագծերը: Ասիական զարգացման բանկը Սիսիան-Քաջարան ճանապարհի հյուսիսային հատվածի ֆինանսավորման ծրագրի նախապատրաստման աշխատանքների մեկնարկի շրջանակում հաստատել է մեր երկրին տեխնիկական աջակցության ծրագիրը: Նույն տարվա առաջին կիսամյակում այդ բանկը մշակել է Հայաստանի հետ 2024-2028թթ. գործընկերության ռազմավարական նախագիծը, որտեղ հիմնական առաջնահերթությունները ներառում են մրցունակությամբ խթանված կայուն աճ, ավելի ուժեղ մասնավոր հատված և մարդկային կապիտալի զարգացում:
Արտահանումը և ներկրումը Հայաստանի տնտեսության ընդհանուր պատկերում
Կառուցվածքային փոփոխություններ կան, որոնք մեծապես պայմանավորված են ԵԱՏՄ-ին մեր երկրի անդամությամբ, ինչպես նաև աշխարհաքաղաքական գործոններով: Այս փոփոխությունների հիմնական ասպեկտները դարձան վերաարտահանման ծավալների, հատկապես՝ ոսկու, էական աճը և արտաքին առևտրի աշխարհագրական կառուցվածքի փոխակերպումը:
2024թ. հունիսի վերջի դրությամբ Հայաստանի արտահանման ծավալը հասել է 13,1 մլրդ ԱՄՆ դոլարի, ինչը 89,7%-ով ավելի է 2023թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ, երբ արտահանումը կազմում էր 6,9 մլրդ դոլար: Սակայն կարևոր է նշել, որ այս աճը գրեթե ամբողջությամբ պայմանավորված է վերաարտահանման ծավալների ավելացմամբ, հատկապես՝ ոսկու և թանկարժեք մետաղների: Առանց թանկարժեք մետաղների և քարերի արտահանման ծավալը կազմում է 4,9 մլրդ դոլար, ինչը մատնանշում է էական 10,9% նվազում 2023թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ, երբ այդ ցուցանիշը կազմում էր 5,53 մլրդ դոլար: Ըստ դոցենտ Ա.Թավադյանի սա վկայում է այն մասին, որ ոսկու վերաարտահանման աճը քողարկում է այլ ապրանքների արտահանման նվազումը և տնտեսության իրական հատվածի հնարավոր բացասական զարգացումը:
Հայաստանի արտահանման կառուցվածքը էական փոփոխությունների է ենթարկվել: Թանկարժեք քարերն ու մետաղները կազմել են արտահանման ողջ ծավալի 62,4%: Տեքստիլն ու կոշկեղենը ցույց են տվել 42,7% աճ, իսկ հանքաքարերի և խտանյութի արտահանումն ավելացել է 18,5%: Սակայն նկատվում է արտահանման նվազում ավանդական կատեգորիաներում. մետաղների և դրանցից պատրաստված իրերի արտահանումը կրճատվել է 2,3 անգամ, տրանսպորտային միջոցների և սարքավորումների՝ 12,4%-ով, գյուղատնտեսական արտադրանքի՝ 17%, ծխախոտի՝ 6,1%, ալկոհոլային և ոչ ալկոհոլային խմիչքների՝ 1,0% և քիմիկատների՝ 31,0%: Տնտեսության հիմնական ոլորտներում այս նվազումը առաջացրել է փորձագետների մտահոգությունը Հայաստանի տնտեսական աճի երկարաժամկետ կայունության տեսանկյունից:
Արտահանման աշխարհագրական կառուցվածքը նույնպես էական փոփոխությունների է ենթարկվել: Մերձավոր Արևելքի երկրները, հատկապես Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, դարձել են արտահանման հիմնական ուղղությունը: Արտահանումը դեպի այս տարածաշրջան աճել է 497% և հասել է 3,82 մլրդ դոլարի, ինչը կազմում է ընդհանուր արտահանման 48,2%: Դեպի «Մեծ Չինաստան» (ներառյալ Հոնկոնգը) արտահանումն ավելացել է 622%՝ հասնելով 2,04 մլրդ դոլարի: Սա ընդհանուր արտահանման 25,7%-ն է: Միևնույն ժամանակ ԵԱՏՄ երկրներ արտահանումը կազմել է 1,5 մլրդ դոլար, ինչը 19,7% պակաս է, քան 2023թ. նույն ժամանակահատվածում:
ԵԱՏՄ-ի մասնաբաժինն ընդհանուր արտահանման ծավալում նվազել է մինչև 18,9%: Եվրոպական Միություն արտահանումը կրճատվել է 25,1%-ով և կազմել ընդամենը 282 մլն դոլար կամ ընդհանուր արտահանման ծավալի 3,6%-ը: Արտահանման աշխարհագրական կառուցվածքի այս փոփոխություններն արտացոլում են ինչպես նոր տնտեսական իրողությունները, այնպես էլ աշխարհաքաղաքական գործոնների ազդեցությունը Հայաստանի արտաքին առևտրային գործունեության վրա:
2024թ. առաջին կիսամյակում նկատվել է Հայաստանի ներմուծման ծավալների զգալի աճ: Այս ժամանակահատվածում ներմուծման ընդհանուր ծավալը հասել է 10,48 մլրդ ԱՄՆ դոլարի, ինչը 86,5% ավելի է, քան 2023թ. նույն ժամանակահատվածում (5,62 մլրդ դոլար): Ներմուծման այս կտրուկ աճը նույնպես պայմանավորված է ոսկու և այլ թանկարժեք մետաղների ներմուծման ավելացմամբ Ռուսաստանից: Ոսկու և թանկարժեք մետաղների ներմուծումը ավելացել է 4,83 անգամ:
Ռուսաստանը Հայաստան գլխավոր արտահանողն է: ԵԱՏՄ մասնաբաժինը ընդհանուր ներմուծման ծավալում աճել է մինչև 66,8% (7,0 մլրդ դոլար): Սա 367%-ով ավելի է, քան 2023թ. նույն ժամանակահատվածում: Ռուսաստանից ներմուծումը կազմել է 6,96 մլրդ դոլար: Սա ԵԱՏՄ-ից ամբողջ ներմուծման 99,4%-ն է: Միևնույն ժամանակ, Եվրոպական Միությունից ներմուծումը նվազել է 24,4%-ով և կազմել 742 մլն դոլար: Սա ընդհանուր ներմուծման ծավալի 7,08%-ն է: Չինաստանից ներմուծումը նվազել է 11,7%-ով: Սա ընդհանուր ներմուծման ծավալի 6,62%-ն է: Մերձավոր Արևելքի երկրներից ներմուծումը ցույց է տվել աննշան աճ՝ 6,8%-ով, հասնելով 535 մլն դոլարի: Սա ընդհանուր ներմուծման ծավալի 5,11%-ն է:
Վերաարտահանումը դարձել է հիմնական գործոն, որն ազդում է Հայաստանի տնտեսական ցուցանիշների վրա 2024թ. առաջին կիսամյակում: Ոսկին դարձել է վերաարտահանման հիմնական ապրանքը: Վերաարտահանման համար ոսկու հիմնական աղբյուրը Ռուսաստանն է: 2024թ. առաջին եռամսյակում ամբողջ ռուսական ոսկու արտահանման մոտ 88%-ն անցնում է Հայաստանի միջով: 2024թ. առաջին եռամսյակում  9,2%-ով ՀՆԱ-ի աճը մեծապես պայմանավորված է ոսկու վերաարտահանմամբ: Սա ցույց է տալիս, որ Հայաստանի տնտեսական աճը հաշվետու ժամանակահատվածում մեծապես կախված է եղել ժամանակավոր և պոտենցիալ անկայուն գործոններից:
ԵԱՏՄ անդամակցության համատեքստում Ռուսաստանի հետ առևտուրն առանցքային դեր է խաղում Հայաստանի տնտեսության մեջ: Հայաստանի արտահանումը Ռուսաստան կազմել է 1,41 մլրդ դոլար: Սա 21,1%-ով պակաս է, քան 2023թ. նույն ժամանակահատվածում: Միևնույն ժամանակ, Ռուսաստանից ներմուծումն աճել է 383%-ով և հասել 6,96 մլրդ դոլարի: Բելառուս արտահանումն աճել է 14,8%-ով և կազմել 52,3 մլն դոլար: Ղազախստան արտահանումն ավելացել է 9,8%-ով և հասել 27,0 մլն դոլարի: Բելառուսից ներմուծումը նվազել է 34,5%-ով, կազմելով 33,1 մլն դոլար: Ղազախստանից ներմուծումն աճել է 13,0%-ով և կազմել 10,09 մլն դոլար:
Դոցենտ Ա.Թավադյանը կարծում է, որ Հայաստանի տնտեսությունը 2024թ. առաջին կիսամյակում ցուցաբերել է նշանակալի աճ, որը մեծապես պայմանավորված է վերաարտահանման ծավալների, հատկապես ոսկու մասնաբաժնի ավելացմամբ: Սակայն այս աճն ուղեկցվում է էական կառուցվածքային փոփոխություններով և ռիսկերով:
Կարևոր կանխատեսումներ 2024թ. համար
Պրոֆեսոր Թ.Մանասերյանը վերլուծել է Հայաստանի տնտեսական ակտիվության առկա կանխատեսումները: Հայաստանի պետական բյուջեում նախատեսված է 7% աճ: ՀՀ Կենտրոնական բանկն ակնկալում է, որ այս տարվա համար տնտեսական աճը կկազմի 6,1-6,8% սահմաններում: Եվրասիական զարգացման բանկը կանխատեսում է Հայաստանի ՀՆԱ-ի աճը 2024թ. 7,5%, իսկ 2025թ.՝ 4,2%: Համաշխարհային բանկը ակնկալում է, որ 2024թ. մեր երկրի տնտեսությունը կաճի 5,5%-ով, իսկ 2025թ.՝ 4,9%-ով: ԱՄՀ-ն 2024թ. համար Հայաստանի տնտեսության աճը կանխատեսում է 6%-ով: Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը Հայաստանում կանխատեսում է 6,2% տնտեսական աճ, իսկ 2025թ.՝4,8%: Ասիական զարգացման բանկը կանխատեսում է 2024թ. համար 5,7% աճ, իսկ 2025թ. համար՝ 6%: Միջազգային վարկանիշային հաստատությունները Հայաստանի համար կանխատեսում են 4,5-6% տնտեսական աճ: ՄԱԿ-ը ակնկալում է, որ 2024թ. Հայաստանի տնտեսությունը կաճի 5,2%, իսկ 2025թ.՝ 4,8%-ով:
Պրոֆեսոր Թ.Մանասերյանը վերջին տարիների աճի դինամիկայի մանրակրկիտ վերլուծության արդյունքում կանխատեսում է 2024թ. համար 8,5% և ավելի տնտեսական աճ: Սա Չնայած այն հանգամանքին, որ արդյունաբերական ոլորտների մեծ մասում արտադրության աճը դանդաղել է 2022-2023 թթ. բարձր ցուցանիշներից հետո: Կարևոր է, որ առաջին կիսամյակում Հայաստան մտնող մասնավոր տրանֆերտների ծավալը կազմել է 2,5 մլրդ դոլար, իսկ Հայաստանից կապիտալի արտահոսքը նվազել է 5%-ով և կազմել է 1,9 մլրդ դոլար:
Կարևոր է նաև հասկանալ, որ տնտեսության վրա տեսանելի հեռանկարում էական ազդեցություն են ունենալու միջազգային և տարածաշրջանային գործընթացները: Ռուսաստանի քաղաքական իրողություններից են կախված այն ազդեցությունները, որոնք առկա են ռելոկանտների տեղաշարժում: Փոփոխություններ են արձանագրվում նաև այն ապրանքների վերաարտահանման մեջ, որոնք կարող են դեռ էլի փոփոխվել կախված ռուսական շուկայի պահանջարկից:
Հայաստանի իշխանությունները հռչակել են երկրի արտաքին տնտեսական կապերի դիվերսիֆիկացման քաղաքականություն: 2024թ. առաջին կիսամյակի տվյալները ցույց են տալիս, որ մեր տնտեսությունը մեծապես շարունակում է կախված մնալ Ռուսաստանից եկող տնտեսական ազդակներից: Կարևոր է, որ իշխանությունները բիզնեսին կողմնորոշեն դեպի այնպիսի արտաքին տնտեսական գործունեություն, որը դրականորեն կազդի Հայաստանի կայուն զարգացման և սոցիալ-տնտեսական խնդիրների լուծմանը լրջորեն ձեռնամուխ լինելու հնարավորությունների վրա: Կարևոր է նաև, որ տնտեսագետները և պաշտոնական շրջանակների փորձագետները համակարծիք են, որ վերոհիշյալ տնտեսական տատանումները այս և հաջորդ տարի չեն կարող հանգեցնել Հայաստանի տնտեսության ետ գլորվելուն մինչև 2019-2020թթ. ցուցանիշները: Եվրասիական փորձագիտական ակումբը զգուշացրել է նաև, որ 2025թ. առաջին կիսամյակից հետո եվրասիական շրջանակների տարբեր վերլուծությունների արդյունքում պետք է որ գրանցվի որոշ տնտեսական անկում, որը սակայն անպայմանորեն կկոմպենսացվի 2026թ.հետագա աճով:

Экономика Армении в первом полугодии 2024 года в контексте членства нашей страны в ЕАЭС
В год десятилетия функционирования Евразийского экономического союза и председательства Республики Армения в этой региональной организации Евразийский экспертный клуб провел уже традиционное, десятое по счету полугодовое экономическое исследование силами групп известных экономистов, профессора Татула Манасеряна и доцента Агаси Тавадяна. Имея ввиду, что медиа пространство Армении, по сложившейся традиции, проявляет подчеркнутый интерес к вопросам экономической ситуации страны, представляем вниманию анализ наших ведущих экономистов вместе с нашими политэкономическими выводами и прогнозами.
Экономический рост Армении и его источники
По данным статистического комитета Армении, по итогам первых шести месяцев 2024г. экономическая активность выросла на 9,6%. За тот же период лидерами роста выступили торговый оборот (22,9%), строительство (18,2%), промышленность (18,2%), услуги (4,4%), производство электроэнергии (5%), сельское хозяйство (4%).
Темпы роста промышленности в середине года замедлились и это объясняется замедлением темпа, зарегистрированного в ювелирной сфере. Забегая вперед, можно сказать, что прекращение потоков реэкспорта российского золота через Армению будет влиять на темпы роста данной сферы в целом. В первом полугодии росту промышленности и торговли продолжал способствовать рост переработки изделий из драгоценных металлов (из золота) и внешней торговли ими, а также динамики услуг объема финансовой деятельности. Но даже при более умеренных темпах промышленного роста Армения лидирует в ряду стран ЕАЭС по показателям роста промышленной продукции.
По мнению проф. Т.Манасеряна, внушительный экономический рост в большой степени обусловлен членством Армении в ЕАЭС, о чем свидетельствует макроэкономический обзор Евразийского банка развития в августе 2024г. Так, в первом полугодии этого года, по сравнению с тем же периодом прошлого года темпы роста реального ВВП в Армении составили - 10,4 %, В Беларуси-5%, в Казахстане – 3,3%, в Кыргызстане – 8,1%, в России – 4,7%, в Таджикистане – 8,8%.
В то же время темпы роста продукции реальной промышленности в январе-июне 2024г. по сравнению с первым полугодием 2023г. в Армении составили 18,2%, в Беларуси – 7,1%, в Казахстане – 2,8%, в Кыргызстане – 1%, в России – 4,4%, в Таджикистане – 11,5%.
В июне этого года, по сравнению с июнем прошлого года, в Армении зарегистрирована самая низкая инфляция (0,8%). В Беларуси этот показатель составил 5,8%, в Казахстане – 8,4%, в Кыргызстане – 4,5%, в России – 8,6%. в Таджикистане – 3,5%.
Объемы внешней торговли Армении продолжают расти: экспертные поставки выросли в 2,3 раза на фоне производства и экспорта изделий из драгоценных металлов и, особенно, золота. В структуре экспорта товаров 71% занимают драгоценные камни и металлы. В январе-июне в годовом разрезе этот рост составил 8,1 раза. Вместе с горнорудной промышленностью это и обеспечило всю положительную динамику в экспорте.
В географии экспорта готовых товаров и услуг превалируют страны ЕАЭС и их объемы и наменклатура продолжают расти. По данным министерства экономики Армении в первом полугодии 2024г. из Армении было вывезено больше на 10000 тонн фруктов и овощей по сравнению с тем же периодом прошлого года. За 6 месяцев из нашей страны было вывезено около 62000 тонн свежих овощей и фруктов. В этом же периоде было вывезено 20000 тонн абрикосов, что на 1000 тонн больше, чем в первом полугодии прошлого года. Зарегистрирован также существенный рост экспорта яблок -  11,5 тыс. тонн по сравнению с предыдущим показателем 3,0 тыс. тонн. Одновременно экспорт помидоров из 14000 тонн в прошлом году снизился до 6,1 тыс. тонн в этом году. Это объясняется тем, что тепличные хозяйства подстраиваются под меняющиеся требования рынка. Так, экспорт цветов вырос в несколько раз: некоторые тепличные хозяйства перепрофилируются из плодовых хозяйств в цветочные и наоборот.
Экономическому росту Армении в существенной степени способствуют также финансовые структуры ЕАЭС. Так, Евразийский фонд стабилизации и развития в Армении зарегистрировал порядка 26 операций, которые обеспечили объем суверенного финансирования в 527 млн. долларов. Утвержденный финансовый объем для Армении на этот год на 178,1 млн. долларов превысыл показатели 2023г. Европейский банк реконструкции и развития предоставил Армении 251,4 млн. долларов, Всемирный банк предоставил 140 млн. долларов, а Евразийский фонд стабилизации и развития уже утвердил 100 млн. долларов. Здесь преобладают проекты по транспорту и сфере государственного управления. Азиатский банк развития в рамках начала подготовительных работ по программе финансирования северного участка автодороги Сисиан-Каджаран утвердил программу технического содействия нашей стране. В первом полугодии этого года этот банк разработал стратегическую программу партнерства с Арменией на 2024-2028гг., где основные приоритеты включают стабильный рост, стимулированный конкуренцией, более сильный частный сектор и развитие человеческого капитала.
Экспорт и импорт в общей картине армянской экономики
Существуют структурные изменения, которые в огромной степени обусловлены членством нашей страны в ЕАЭС, а также геополитическими факторами. Основными аспектами этих изменений стали существенный рост объемов реэкспорта (особенно – золота) и трансформации географической структуры внешней торговли.
На положение конца июня 2024г. объем экспорта Армении достиг 13,1 млрд. долларов США, что на 89,7% больше того же показателя 2023г., когда экспорт составлял 6,9 млрд. долларов. Однако важно подчеркнуть, что этот рост почти полностью обусловлен увеличением объема реэкспорта (золота и драгоценных металлов). Без драгоценных металлов и камней объем экспорта составляет 4,9 млрд. долларов, что является снижением на 10,9% по сравнению с показателем того же периода 2023г., когда он был равен 5,53 млрд. долларам. Доц. А.Тавадян считает, что это свидетельствует о том, что рост реэкспорта золота вуализирует снижение экспорта других товаров и возможные отрицательные развития в реальном секторе экономики.
Структура экспорта Армении подвергся значительным изменениям. Драгоценные камни и металлы составили 62,4% всего объема экспорта. Текстиль и обувная продукция показали рост в 42,7%, а экспорт горной руды и концентрата увеличился на 18,5%. Однако замечено снижение экспорта в традиционных категориях: экспорт металлов и изделий из них сократился в 2,3 раза, транспортных средств и оборудования – на 12,4%, сельскохозяйственной продукции – на 17%, табачных изделий – на 6,1%, алкогольных и безалкогольных напитков на 1,0% и химикатов – на 31,0%.
В основных сферах экономики это снижение вызвало озабоченность экспертов с точки зрения долгосрочной стабильности экономического роста Армении.
Географическая структура экспорта также подверглась значительным изменениям. Страны Ближнего Востока, особенно Объединенные Арабские Эмираты, стали основным направлением экспорта. Экспорт в этот регион вырос на 497% и достиг 3,82 млрд. долларов, что составляет 48,2% общего экспорта. Экспорт в “Большой Китай” (включая Гонконг) вырос на 622%, достигнув 2,04 млрд. долларов. Это составляет 25,7% от общего экспорта. В то же время экспорт в страны ЕАЭС составил 1,5 млрд. долларов, что на 19,7% меньше, чем в тот же период 2023г.
Доля ЕАЭС в общем объеме экспорта снизился до 18,9%. Экспорт в Европейский Союз сократился на 25,1% и составил всего 282 млн. долларов или 3,6% от общего объема экспорта. Эти изменения географической структуры экспорта показывают как новые экономические реалии, так и влияние геополитических факторов на внешнеторговую деятельность Армении.
В первом полугодии 2024г. замечен существенный рост объемов импорта в Армению. Общий объем импорта в данный период достиг 10,48 млрд. долларов, что на 86,5% больше, чем в тот же период 2023г. (5,62 млрд. долларов). Этот резкий рост импорта также обусловлен увеличением импорта золота и драгоценных металлов из России. Импорт золота и драгоценных металлов вырос в 4,83 раза. Россия является главным экспортером в Армению. Доля ЕАЭС общем объеме импорта вырос на 66,8% (7,0 млрд. долларов). Это на 367% больше, чем в тот же период 2023г. Импорт из России составил 6,96 млрд. долларов. Это составляет  99,4% всего объема импорта из ЕАЭС. В то же время импорт из Европейского Союза сократился на 24,4% и составил 742 млн. долларов. Это 7,08% общего объема импорта. Импорт из Китая сократился на 11,7%. Это 6,62% от общего объема импорта. Импорт из стран Ближнего Востока показал незначительный рост (6,8%), достигнув 535 млн долларов. Это 5,11 от общего объема импорта.
Реэкспорт стал главным фактором, который влияет на экономические показатели Армении в первом полугодии 2024г. Золото стало основным товаром реэкспорта. Россия является основным источником для реэкспорта золота. В первом квартале 2024г. 88% экспорта всего российского золота прошло через Армению. В первом квартале 2024г. рост ВВП в 9,2% в огромной степени обусловлен реэкспортом золота. Это показывает, что экономический рост Армении в отчетный период в значительной степени зависим от временных и потенциально нестабильных факторов.
В контексте членства в ЕАЭС торговля с Россией играет ключевую роль в экономике Армении. Экспорт Армении в Россию составил 1,41 млрд. долларов. Это на 21,1% меньше, чем в тот же период 2023г. В то же время импорт из России вырос на 383% и достиг 6,96 млрд. долларов. Экспорт в Беларусь вырос на 14,8% и составил 52,3 млн. долларов. Экпорт в Казахстан вырос на 9,8% и достиг 27,0 млн. долларов. Импорт из Беларуси сократился на 34,5%, составив 33,1 млн. долларов. Импорт из Казахстана вырос на 13,0% и составил 10,09 млн. долларов.
А.Тавадян считает, что экономика Армении в первом полугодии продемонстрировала значительный рост, который в значительной степени обусловлен увеличением объемов реэкспорта, в частности золота. Однако этот рост сопровождается значительными структурными изменениями и рисками.
Важные прогнозы для 2024 года
Проф. Т.Манасерян проанализировал имеющиеся прогнозы экономической активности Армении. В государственном бюджете Армении предусмотрен рост в 7%. Центральный банк РА надеется, что экономический рост по итогам года составит 6,1-6,8%. Евразийский банк развития прогнозирует рост ВВП Армении в 2024г. на 7,5%, а в 2025г. – 4,2%. Всемирный банк прогнозирует рост экономики нашей страны в 2024г. на 5,5%, а в 2025г. – на 4,9%. МВФ прогнозирует рост экономики Армении в 2024г. на 6%. Европейский банк реконструкции и развития прогнозирует экономический рост на 6,2%, а в 2025г. – на 4,8%. Азиатский банк развития прогнозирует в 2024г. рост на 5,7%, а в 2025г. – на 6%. Международные рейтинговые институты  прогнозируют экономический рост Армении в районе 4,5-6%. ООН считает, что в 2024г. экономика Армении выростит на 5,5%, а в 2025г. – на 4,8%.
Т.Манасерян по итогам подробного анализа динамики роста последних лет прогнозирует экономический рост по итогам 2024г. на 8,5% и более. И это несмотря на то, что в большей части промышленных сфер рост продукции замедлился после высоких показателей 2022-2023гг. Важно, что в первом полугодии объем трансфертов в Армению составил 2,5 млрд. долларов, а утечка капитала из Армении сократилась на 5% и составило 1,9 млрд. долларов.
Важно также понимать, что на экономику в обозримой перспективе значительное влияние будут оказывать  международные и региональные процессы. От политических реалий России будут зависеть те влияния, которые существуют в передвижениях релокантов. Регистрируются изменения также в реэкспорте тех товаров, которые могут быть подвергнуты новым изменениям в зависимости от потребностей российского рынка. Власти Армении декларировали политику диверсификации внешне-экономических связей страны. Данные первого полугодия показывают, что наша экономика продолжает большой степени зависеть от экономических  сигналов из России. Важно, чтобы власти ориентировали бизнес на такую внешне-экономическую деятельность, которая позитивно будет влиять на стабильное развитие Армении и возможности серьезного подхода к решению социально-экономических задач. Важно также, что экономисты и эксперты из официальных кругов едины во мнении, что вышеперечисленные экономические трансформации в этом и следующем году не могут свести на возвращение экономики Армении к показателям до 2019-2022гг. Евразийский экспертный клуб также предупредил, что после первого полугодия 2025г., по данным разлиных исследований евразийских кругов,  будет зарегистрирован некоторый экономический спад, который, однако обязательно будет компенсирован дальнейшим ростом в 2026г.