ԵԱՏՄ չորս երկրների ղեկավարներն առաջարկում են Հայաստանում հանրաքվե անցկացնել ԵՄ-ի և ԵԱՏՄ-ի միջև ընտրության հարցով
Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի նախագահները համատեղ հայտարարություն են ընդունել, որով անհրաժեշտ են համարել հնարավորինս սեղմ ժամկետներում Հայաստանում համազգային հանրաքվե անցկացնել՝ Եվրամիությանը միանալու կամ Եվրասիական տնտեսական միության կազմում մնալու հարցով։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ համատեղ հայտարարությունը հրապարակել է Կրեմլի պաշտոնական կայքէջը։
Աստանայում մայիսի 29-ին ընդունված հայտարարությունում նշվում է, որ այդ դիրքորոշումը ձևավորվել է՝ հաշվի առնելով Հայաստանի կողմից Եվրամիությանն անդամակցելուն ուղղված քայլերը, այդ թվում՝ 2025 թվականին ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից ընդունված և Հանրապետության նախագահի կողմից ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության՝ Եվրոպական միությանը անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքը, ինչպես նաև 2026 թվականի մայիսի 5-ին կայացած Հայաստան-Եվրամիություն առաջին գագաթնաժողովի արդյունքում ընդունված համատեղ հռչակագրում ԵՄ-ի կողմից Հայաստանի եվրոպական ձգտումների վերահաստատումը։
«Կիսում ենք այն դիրքորոշումը, որ անհրաժեշտ է Հայաստանի Հանրապետությունում հնարավորինս կարճ ժամկետում անցկացնել համազգային հանրաքվե՝ Եվրամիությանը անդամակցելու կամ Եվրասիական տնտեսական միության կազմում հետագա մնալու հարցով»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Փաստաթղթում նաև նշվում է, որ «ԵԱՏՄ անդամ երկրների ղեկավարները Հայաստանի՝ Եվրամիությանն անդամակցելու նախապատրաստման գործընթացի հետ կապված տնտեսական անվտանգության էական ռիսկեր են տեսնում Միության անդամ պետությունների համար»։
Այդ կապակցությամբ որոշվել է, որ Բելառուսի Հանրապետության, Ղազախստանի Հանրապետության, Ղրղզստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության ներկայացուցիչները Եվրասիական միջկառավարական խորհրդում 2026 թվականի դեկտեմբերին կայանալիք Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի հերթական նիստում կզեկուցեն Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագրի գործողության կասեցման հնարավոր հետևանքների մասին։

Главы четырех стран ЕАЭС предлагают Армении провести референдум по вопросу выбора между ЕС и ЕАЭС
Президенты России, Беларуси, Казахстана и Кыргызстана приняли совместное заявление, в котором посчитали необходимым в возможно короткие сроки общенационального референдума о вступлении в Европейский союз или дальнейшем пребывании в составе Евразийского экономического союза. Как сообщает Арменпресс, совместное заявление опубликовано на официальном сайте Кремля.
В принятом 29 мая в Астане заявлении говорится, что данная позиция была сформирована, принимая во внимание действия Республики Армения, направленные на вступление в Европейский союз, в том числе одобрение в 2025 году Национальным Собранием Республики Армения и подписание президентом Республики Армения закона Республики Армения «О начале процесса вступления Республики Армения в Европейский союз», а также подтверждение Европейским союзом европейских устремлений правительства Республики Армения, выраженное в совместной декларации по результатам первого саммита Армения – Европейский союз, принятой 5 мая 2026 г.
«Разделяем позицию о необходимости проведения в Республике Армения в возможно короткие сроки общенационального референдума о вступлении в Европейский союз или дальнейшем пребывании в составе Евразийского экономического союза», — говорится в заявлении.
Отмечается также, что лидеры стран-членов ЕАЭС видят «риски для экономической безопасности государств-членов Евразийского экономического союза, возникающие в связи с подготовкой Республики Армения ко вступлению в Европейский союз, а также необходимость предотвращения связанного с этим ущерба государствам-членам Союза».
В этой связи стороны «приняли решение о том, что члены Евразийского межправительственного совета от Республики Беларусь, Республики Казахстан, Кыргызской Республики и Российской Федерации доложат на очередном заседании Высшего Евразийского экономического совета в декабре 2026 года о возможных последствиях приостановления в отношении Республики Армения действия Договора о Евразийском экономическом союзе».