Ռուսաստանը հունիսի 2-ից սահմանափակումներ է մտցնում Հայաստանից բալի, ծիրանի, դեղձի և այլ մրգերի ներմուծման նկատմամբ
«Ռոսսելխոզնադզոր»-ը (Ռուսաստանի անասնաբուժական և բուսասանիտարական հսկողության դաշնային ծառայությունը) 2026 թ. հունիսի 2-ից ժամանակավոր սահմանափակումներ է մտցնում Հայաստանից բալի, կեռասի, ծիրանի, սալորի, դեղձի, նեկտարինի և խաղողի ներմուծման նկատմամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել «Ռոսսելխոզնադզոր»-ի մամուլի ծառայությունը:
Ըստ հաղորդագրության՝ հայկական մրգերի Ռուսաստան մատակարարման ընթացքում խախտումների դեպքերն աճել են։
««Ռոսսելխոզնադզոր»-ը բազմիցս տեղեկատվություն է ուղարկել հայկական կողմին կարանտինային ապրանքների մատակարարման խախտումների վերաբերյալ՝ կապված ԵԱՏՄ անդամ պետությունների համար կարանտինային ապրանքների նույնականացման հետ», - նշվում է հաղորդագրության մեջ։
«Հայտնաբերումների թվի աճը վկայում է ՀՀ Գյուղատնտեսության նախարարության լուծարման հետևանքների մասին, որի լիազորությունները կառուցվածքային բարեփոխումների արդյունքում փոխանցվել են Էկոնոմիկայի նախարարությանը։ Հաշվի առնելով, որ վերջերս Հայաստանից ներմուծվող արտադրանքը չի համապատասխանում ԵԱՏՄ-ի և Ռուսաստանի բուսասանիտարական պահանջներին, կարելի է ենթադրել, որ ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարությունը կառուցվածքային խնդիրներ ունի և չի կարողանում կատարել Գյուղատնտեսության նախարարության լուծարումից հետո իրեն վերապահված պարտականությունները», - հավելել է «Ռոսսելխոզնադզոր»-ը:
«Հաշվի առնելով վերոնշյալը՝ սկսած 2026 թ. հունիսի 2-ից ժամանակավոր սահմանափակումներ կմտցվեն Հայաստանի Հանրապետության ծագում ունեցող և այնտեղից առաքվող կորիզավոր մրգերի (ԵԱՏՄ Արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանացանկի կոդ 0809-ից՝ բալ, կեռաս, ծիրան, սալոր, դեղձ և նեկտարին) և թարմ խաղողի (ԵԱՏՄ Արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանացանկի կոդ 0806-ից) ներմուծման, ինչպես նաև այդ ապրանքների՝ ԵԱՏՄ անդամ պետություններ տարանցման նկատմամբ՝ մինչև առաքվող ապրանքների անվտանգությունն ապահովելու համար համապատասխան ալգորիթմի մշակումը», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
«Ռոսսելխոզնադզոր»-ը հավելել է, որ ստեղծված իրավիճակը վտանգում է Ռուսաստանի և ԵԱՏՄ-ի տարածքի բուսասանիտարական բարեկեցությունը, ինչպես նաև Ռուսաստանում արդյունաբերական այգեգործության, պտղաբուծության և խաղողագործության պետական ​​աջակցության ծրագրերի իրականացումը։
Իր հերթին, «Ռուսպրոդսոյուզ» միավորման վարչության փոխնախագահ Դմիտրի Լեոնովը ՏԱՍՍ-ին հայտնել է, հայկական խաղողի մատակարարումները կարող են փոխարինվել Թուրքիայից, Ուզբեկստանից, Եգիպտոսից, Հնդկաստանից և Չինաստանից, բալինը՝ Սերբիայից և Մոլդովայից, նեկտարինինը՝ Թուրքիայից, Ուզբեկստանից, Եգիպտոսից, Հնդկաստանից և Չինաստանից, դեղձինը՝ Թուրքիայից, Ադրբեջանից, Ուզբեկստանից և Վրաստանից մատակարարումներով։

Россия со 2 июня вводит ограничения на импорт черешни, абрикосов, персиков и других фруктов из Армении
Федеральная служба ветеринарно-фитосанитарного надзора России «Россельхознадзор» со 2 июня 2026 года вводит временные ограничения на импорт черешни, абрикосов, слив, персиков, нектаринов и винограда из Армении. Как передает Арменпресс, об этом сообщает пресс-служба «Россельхознадзора».
По мнению «Россельхознадзора», участились нарушения при поставках армянских фруктов в Россию.
«Россельхознадзор неоднократно направлял армянской стороне информацию о нарушениях при поставках карантинных товаров, связанных с идентификацией карантинных товаров для стран-членов ЕАЭС», — говорится в сообщении.
«Увеличение числа выявленных нарушений свидетельствует о последствиях ликвидации Министерства сельского хозяйства Республики Армения, полномочия которого в результате структурных реформ были переданы Министерству экономики. Учитывая, что в последнее время импортируемая из Армении продукция не соответствует фитосанитарным требованиям ЕАЭС и России, можно предположить, что Министерство экономики Республики Армения имеет структурные проблемы и не в состоянии выполнять возложенные на него обязанности после ликвидации Министерства сельского хозяйства», — добавил Россельхознадзор.
«Учитывая вышеизложенное, начиная со 2 июня с 2026 года будут введены временные ограничения на импорт косточковых фруктов (вишня, черешня, абрикосы, сливы, персики и нектарины по коду 0809 Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности ЕАЭС) и свежего винограда (по коду 0806 Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности ЕАЭС), происходящих из Республики Армения и экспортируемых из нее, а также на транзит этих продуктов в государства-члены ЕАЭС до разработки соответствующего алгоритма обеспечения безопасности перевозимых товаров», — говорится в заявлении.
Россельхознадзор добавил, что сложившаяся ситуация угрожает фитосанитарному благополучию России и ЕАЭС, а также реализации государственных программ поддержки промышленного садоводства, плодоводства и виноградарства в России.
В свою очередь, заместитель председателя правления Ассоциации «Руспродсоюз» Дмитрий Леонов сообщил ТАСС сообщил, что поставки армянского винограда могут быть заменены поставками из Турции, Узбекистана, Египта, Индии и Китая, персиков из Сербии и Молдовы, нектаринов из Турции, Узбекистана, Египта, Индии и Китая, а также персиков из Турции, Азербайджана, Узбекистана и Грузии.