Քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել են 100-ից ավելի ընտրակաշառք տալու և ստանալու դեպքեր
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության ընդհանուր բնույթի և ընտրական հանցագործությունների քննության վարչությունում բազմաթիվ անձանց նյութապես շահագրգռելու և առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում կատարված մեծածավալ քննչական գործողությունների, այդ թվում՝ իրականացված խուզարկությունների արդյունքում բացահայտվել են մի խումբ անձանց կողմից ընտրակաշառք տալու և ստանալու բազմաթիվ դեպքեր, որոնց առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 218-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (ընտրակաշառք ստանալը) և 219-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (ընտրակաշառք տալը):
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ քննչական կոմիտեից, նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ «Ուժեղ Հայաստան»-ի պատգամավորի թեկնածու Ա.Ե.-ն մի խումբ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայանալիք ՀՀ ԱԺ հերթական ընտրություններին «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի օգտին քվեարկելու պայմանով՝ Արտաշատ համայնքի 100-ից ավելի ընտրողի 100.000-500.000 ՀՀ դրամի չափով ընտրակաշառք է տվել, իսկ նշված ընտրողները որոշ դեպքերում գործելով այլ ընտրողների հետ խմբի կազմում, նախնական համաձայնությամբ ստացել են տարբեր դրամական միջոցների չափով ընտրակաշառքներ:
Քննիչի հանձնարարությամբ՝ ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության աշխատակիցների կողմից ձերբակալվել և ընտրակաշառք ստանալու կասկածանքով վարույթն իրականացնող մարմին է ներկայացվել 40-ից ավելի անձ:
Ձեռնարկվում են քննչական և այլ վարութային գործողություններ ընտրակաշառք ստացած մյուս անձանց հայտնաբերելու և նրանց նկատմամբ քրեաիրավական ներգործության համարժեք միջոցներ կիրառելու ուղղությամբ:

В результате следственных действий было выявлено более 100 случаев дачи и получения избирательных взяток
В результате масштабных следственных действий - включая обыски, проведенных в ходе предварительного расследования уголовного дела о материальной заинтересованности многочисленных лиц и отмывании денег в особо крупном размере, Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета Республики Армения и Отделом по расследованию преступлений на выборах, были выявлены многочисленные случаи дачи и получения избирательных взяток группой лиц, в связи с которыми были возбуждены уголовные дела по части 2 статьи 218 (получение избирательных взяток) и части 2 статьи 219 (дача избирательных взяток) Уголовного кодекса РА.
Как передает Арменпресс, Следственный комитет Республики Армения сообщил, что в ходе предварительного расследования выяснилось, что А.Е., кандидат в депутаты от партии «Сильная Армения», по договоренности с группой лиц, выплатил избирательные взятки в размере 100 000–500 000 драмов более чем 100 избирателям общины Арташат - при условии, что они проголосуют за блок «Сильная Армения» на очередных выборах в Национальное собрание Республики Армения, которые состоятся 7 июня 2026 года, а в некоторых случаях указанные избиратели, действуя в составе группы с другими избирателями, по договоренности получали избирательные взятки в различных денежных суммах.
По указанию следователя, сотрудники полиции Министерства внутренних дел РА арестовали более 40 человек и доставили их в орган, ведущий расследование, по подозрению в получении предвыборных взяток.
Предпринимаются следственные и иные административные действия с целью установления иных лиц, получивших избирательные взятки, и применения к ним соответствующих мер уголовно-правового воздействия.
Предварительное расследование уголовного дела продолжается.
Примечание: лицо, подозреваемое или обвиняемое в предполагаемом преступлении, считается невиновным, пока его вина не доказана в порядке, предусмотренном Уголовно-процессуальным кодексом Республики Армения и решением суда, вступившим в силу.