Եգիպտոսը պնդում է իսրայելական ուժերի ամբողջական դուրսբերումը Ֆիլադելֆիայի միջանցքից
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կահիրեն մերժել է Իսրայելի պահանջը՝ պահպանելու հսկողությունը Եգիպտոսի և Գազայի հատվածի միջև գտնվող Ֆիլադելֆիայի միջանցքի և «Ռաֆահ» հսկիչ անցակետի նկատմամբ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հաղորդում է Al-Qahera News հեռուստաալիքը։
Աղբյուրի տվյալներով` իսրայելական ԶԼՄ-ներում հայտնված հաղորդագրությունները, որոնք ենթադրում են, որ Եգիպտոսը համաձայնել է սահմանամերձ գոտում իսրայելական զորքերի հետագա ներկայությանը, «անհիմն են իրենց ձևով և բովանդակությամբ»:
Հեռուստաալիքի զրուցակիցը նշել է, որ Կահիրեն պնդում է այդ շրջանից իսրայելական զորքերի ամբողջական դուրսբերումը։
Իր հերթին Axios լրատվական հարթակը հաղորդել է, որ Իսրայելի, Եգիպտոսի և ԱՄՆ-ի պաշտոնյաներն օգոստոսի 18-ին և 19-ին հանդիպել են Կահիրեում՝ քննարկելու Ֆիլադելֆիայի միջանցքի հարցը:
Ինչպես հայտարարել են պաշտոնյաները, վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի կարգադրությամբ իսրայելական կողմը ներկայացրել է քարտեզ, որտեղ երևում է, որ Իսրայելը կրճատում է իր ուժերի մի մասը, բայց առաջվա պես դրանք տեղակայում է ողջ միջանցքի երկայնքով:

Египет настаивает на полном выводе израильских войск из Филадельфийского коридора
Каир отклонил требование Израиля сохранить контроль над Филадельфийским коридором между Египтом и сектором Газа и контрольно-пропускным пунктом Рафах. Как передает Арменпресс, об этом сообщает телеканал Al-Qahera News.
По данным источника, сообщения в израильских СМИ о том, что Египет согласился на дальнейшее присутствие израильских войск в приграничной зоне, "необоснованны по своей форме и содержанию".
Собеседник телеканала отметил, что Каир настаивает на полном выводе израильских войск из этого района.
В свою очередь портал Axios сообщил, что чиновники Израиля, Египта и США встретились в воскресенье и понедельник в Каире, чтобы обсудить вопрос "Филадельфийского коридора".
Как заявили чиновники, по приказу премьер-министра Биньямина Нетаньяху израильская сторона представила карту, на которой показано, что Израиль сокращает часть своих сил, но по-прежнему размещает их вдоль всего коридора.