ՀՀ ԿԲ-ն շրջանառության մեջ է դրել Շառլ Ազնավուրին և Երվանդ Քոչարին նվիրված արծաթե հուշադրամներ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ կենտրոնական բանկը 2024 թվականի օգոստոսի 15-ին շրջանառության մեջ է դնում «Շառլ Ազնավուրի ծննդյան 100-ամյակ» և «Երվանդ Քոչարի ծննդյան 125-ամյակ» արծաթե հուշադրամները: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԿԲ հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից։
Շառլ Ազնավուրի ծննդյան 100-ամյակին նվիրված հուշադրամ
ՇԱՌԼ ԱԶՆԱՎՈՒՐ (1924–2018 թթ.)՝ ֆրանսահայ նշանավոր երգիչ, երգահան, կինոդերասան, գրող և հասարակական գործիչ:
Ծնվել է Փարիզում, Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած հայ գաղթականների ընտանիքում:
Մանկուց մեծ հետաքրքրություն է ունեցել արվեստի հանդեպ: Պրոֆեսիոնալ ստեղծագործական ուղին սկսել է 1940-ական թվականներին: Համընդհանուր ճանաչման է արժանացել 1956 թ.՝ Փարիզի «Օլիմպիա» համերգասրահում ելույթից հետո:
Երաժշտական կարիերայի ընթացքում հեղինակել և համահեղինակել է ավելի քան 1000 ստեղծագործություն՝ «Մամա», «Բոհեմ», «Դեռ երեկ», «Երիտասարդություն», «Նա», «Երկու կիթառ», «Հավերժական սեր», «Ավե Մարիա» և այլն, ձայնագրել է մոտ 1400 երգ տարբեր լեզուներով: Հայաստանին նվիրված երգերի շարքում են «Քեզ համար, Հայաստան», «Նրանք ընկան», «Քնքուշ Հայաստան» երգերը:
Ազնավուրը նկարահանվել է 90-ից ավելի ֆիլմերում, հեղինակ է մի շարք գրքերի:
1988 թ. Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժից հետո հիմնել է «Ազնավուրը Հայաստանին» ասոցիացիան, 2016 թ. որդու՝ Նիկոլա Ազնավուրի հետ ստեղծել է «Ազնավուր» հիմնադրամը՝ կրթական, սոցիալական, մշակութային ծրագրեր իրականացնելու նպատակով։
Արժանացել է բազմաթիվ պետական բարձրագույն պարգևների և կոչումների, որոնց շարքում են Ֆրանսիայի Պատվո լեգեոնի շքանշանը (ասպետի, սպայի և կոմանդորի աստիճաններ), Հայաստանի ազգային հերոսի կոչումն ու Հայրենիքի շքանշանը: 2009 թ-ից եղել է Շվեյցարիայում ՀՀ դեսպանը և Ժնևի ՄԱԿ-ի գրասենյակում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչը:
Ազնավուրի ստեղծագործությունը բանաստեղծության, երաժշտության և դերասանական արվեստի ինքնատիպ միահյուսում է: Ցայսօր վաճառվել է Ազնավուրի շուրջ 200 միլիոն ձայնասկավառակ։
Ազնավուրի անունով է կոչվում Երևանի հրապարակներից մեկը, Գյումրիում կանգնեցված է նրա հուշարձանը (քանդակագործ՝ Ս. Պետրոսյան, ճարտարապետ՝ Ա. Թարխանյան, 2002 թ.):
Դիմերես՝ Շառլ Ազնավուրին շնորհված Հայրենիքի շքանշանը՝ հավերժության նշանի ֆոնին:
Դարձերես՝ Շառլ Ազնավուրի դիմապատկերը` հավերժության նշանի ֆոնին, Հայաստանի Հանրապետության և Ֆրանսիայի Հանրապետության դրոշների միաձուլվող պատկեր:
Էսքիզների հեղինակ՝ Հարություն Սամուելյան:
Հուշադրամը հատվել է Լեհաստանի դրամահատարանում:
Անվանական արժեքը                1000 դրամ
Քաշը                                        33,6 գ
Տրամագիծը                              40,0 մմ
Թողարկման քանակը               1000 հատ
Թողարկման տարեթիվը            2024
Երվանդ Քոչարի ծննդյան 125-ամյակին նվիրված հուշադրամ
ԵՐՎԱՆԴ ՔՈՉԱՐ (Քոչարյան, 1899–1979 թթ.)՝ հայ մեծ նկարիչ-արձանագործ, տարածական (քառաչափ, կինետիկ) նկարչության հիմնադիր, ՀԽՍՀ (1965 թ.) և ԽՍՀՄ (1976 թ.) ժողովրդական նկարիչ:
1909–1919 թթ. սովորել է Թիֆլիսի Ներսիսյան դպրոցում, հաճախել նկարչության և քանդակի դպրոց, ուսանել Մոսկվայի Ազատ գեղարվեստական արվեստանոցներում:
Քոչարի վաղ շրջանի ստեղծագործություններն աչքի են ընկնում յուրօրինակությամբ և գույների նուրբ զգացողությամբ. «De Profundis » (1919 թ.), «Դեռահասը» (1919 թ.), «Իտալացի պոետը» (1922 թ.):
1922 թ. մեկնում է Կ. Պոլիս, Վենետիկ, այնուհետև՝ Փարիզ: 1923–1936 թթ. մասնակցում է բազմաթիվ ցուցադրությունների, ունենում չորս անհատական ցուցահանդես։ Փարիզում Քոչարը ստեղծում է տարածական նկարչությունը, ինչն Ավանգարդ արվեստի մեծագույն նվաճումներից է:
Քոչարը համարվում է ժամանակակից արվեստի այն ռահվիրաներից, որոնք վերափոխեցին արդի գեղանկարչության մասին պատկերացումները: Նա հայ արվեստ է բերում բարձրագույն պրոֆեսիոնալիզմ, նպաստում կարծրատիպերի, միօրինակության հաղթահարմանը՝ մեծ ներգործություն ունենալով հայ կերպարվեստի և գեղագիտական մտքի զարգացման վրա. ստեղծվում են «Պատերազմի արհավիրքը» գեղանկարը (1962 թ.), «Զվարթնոցի արծիվ» հուշակոթողը (1955 թ., ճարտարապետ՝ Ռ. Իսրայելյան), «Կիբեռնետիկայի մուսան» (1972 թ., ճարտարապետ՝ Հ. Քոչար),  «Վարդան Մամիկոնյան» (1975 թ., ճարտարապետ՝ Ս. Քյուրքչյան) արձանները և համայն հայության խորհրդանիշ դարձած «Սասունցի Դավիթը» (1959 թ., ճարտարապետ՝ Մ. Մազմանյան):
Երևանում գործում է Երվանդ Քոչարի թանգարանը (1984 թ.), նրա անունով անվանակոչվել են փողոց Երևանում և Հրազդան քաղաքի արվեստի կենտրոնը:
Արվեստագետի գործերը ներկայացված են աշխարհի բազմաթիվ թանգարաններում, սակայն «Տարածական նկարչությունը» կարելի է տեսնել միայն Երվանդ Քոչարի թանգարանում և Փարիզի ժամանակակից արվեստի ազգային թանգարանում՝ Պոմպիդու կենտրոնում։
Դիմերես՝ Երվանդ Քոչարի «Մելինեի դիմանկարը» գեղանկարը (1930 թ.) և «Էրեբունի-Երևան» տարածանկարը (1968 թ.):
Դարձերես՝ Երվանդ Քոչարի դիմապատկերը, դրվագ «Պատերազմի արհավիրքը» կտավից (1962 թ.) և «Մելամաղձություն» քանդակը (1959 թ.):

YEREVAN, AUGUST 14, ARMENPRESS. On August 15, 2024, the Central Bank of Armenia puts into circulation “100th birth anniversary of Charles Aznavour” and “125th birth anniversary of Ervand Kochar” silver collector coins.
Collector coin dedicated to the 100th birth anniversary of Charles Aznavour
CHARLES AZNAVOUR (1924–2018), prominent French-Armenian singer, songwriter, film actor, writer, and public figure.
Aznavour was born in Paris to an Armenian immigrant family that escaped the Armenian Genocide.
From a young age he had a strong interest in art. He began his professional career in the 1940s. In 1956 he gained universal recognition after performing at the Olympia concert hall in Paris.
During his musical career, Aznavour wrote and co-wrote more than 1000 songs, including “La mamma”, “La Bohème”, “Hier encore” (“Yesterday, When I Was Young”), “Sa jeunesse” (“The Wine оf Youth”), “She”, “Les Deux Guitares” (“Two guitars”), “Une vie d’amour”, “Ave Maria,” and others, and recorded close to 1400 songs in various languages. Among the songs dedicated to Armenia are “Pour toi Arménie” (“For You, Armenia”), “Ils sont tombés” (“They Fell”), “Tendre Arménie” (Tender Armenia).
Aznavour appeared in more than 90 films and has authored a number of books.
After the devastating Spitak earthquake of 1988, Aznavour founded the Aznavour for Armenia association, and, in 2016, together with his son Nicolas Aznavour, created the Aznavour Foundation with the goal of implementing educational, social, and cultural programs.
He has received numerous state awards and titles, including the French Legion of Honor (knight, officer, and commander ranks), a designation of National Hero of Armenia and the Order of Motherland. Beginning in 2009, Aznavour served as Armenia’s Ambassador to Switzerland and as Armenia’s Permanent Representative to the UN Office at Geneva.
Aznavour’s work is a unique interweaving of poetry, music, and acting. Around 200 million Aznavour CDs have been sold to date.
One of Yerevan’s squares is named after Aznavour, and a monument to him has been erected in Gyumri (sculptor: S. Petrosyan, architect: A. Tarkhanyan, 2002).
Obverse: Order of Motherland awarded to Charles Aznavour, against the background of the eternity sign.
Reverse: portrait of Charles Aznavour against the background of the eternity sign, image of merged flags of the Republic of Armenia and the French Republic.
Designer: Haroutiun Samuelian.
The coin is minted at the Mint of Poland.
Technical spesification
Face value              1000 dram
Weight                   33,6 g
Diameter                40,0 mm
Quantity of issue      1000 pcs
Year of issue           2024
Collector coin dedicated to the 125th birth anniversary of Ervand Kochar
ERVAND KOCHAR (Kocharyan, 1899–1979), great Armenian artist, sculptor, founder of the Painting in Space (four-dimensional, kinetic painting), People’s Artist of Armenian SSR (1965) and People’s Artist of the Soviet Union (1976).
From 1909 to 1919, Kochar studied at the Nersisian School in Tbilisi, attended a school for painting and sculpture, and studied at the Free Arts Studios in Moscow.
Kochar’s early works, such as “De Profundis” (1919), “The Adolescent” (1919), and “The Italian Poet” (1922) are notable for their originality and subtle sense of colors.
In 1922, Kochar moved to Constantinople, then to Venice, and then to Paris. From 1923 through 1936, he participated in many exhibitions and held four solo exhibitions. In Paris, Kochar invented Painting in Space, one of the greatest achievements of avant-garde art.
Kochar is known as one of the pioneers of modern art who transformed previously held ideas about modern painting. He brought the highest professionalism to Armenian art, contributed to the overcoming of stereotypes and uniformity, and had a great influence on the development of Armenian visual and aesthetic thought. His works include the painting “The Disaster of War” (1962), “The Eagle of Zvartnots” memorial sculpture (1955, architect: R. Israyelyan), the statues “Muse of Cybernetics” (1972, architect: H. Kochar), “Vardan Mamikonyan” (1975, architect: S. Kurkchyan), and the “David of Sassoun” statue (1959, architect: M. Mazmanyan) which has become a symbol for all Armenians.
The Ervand Kochar Museum (established in 1984) operates in Yerevan. A street in Yerevan and the art center of the city of Hrazdan are named after Kochar.
Kochar’s art is displayed in many museums around the world, but his Painting in Space works can only be seen at the Ervand Kochar Museum and at the National Museum of Modern Art – Centre Pompidou in Paris.
Obverse: Ervand Kochar’s “Portrait of Melineh” (1930) and “Erebuni-Yerevan” (1968).
Reverse: portrait of Ervand Kochar, excerpt from “The Disaster of War” (1962), and “Melancholy” (1959).