Մեքսիկայի նախագահը հրաժարվել է Մեխիկոյում ընդունել Արգենտինայի ղեկավարին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեքսիկայի ղեկավար Անդրես Մանուել Լոպես Օբրադորը հրաժարվել է ընդունել Արգենտինայի նախագահ Խավիեր Միլեյին, որը Մեխիկոյում է գտնվելու ձեռնարկատերերի հետ հանդիպելու և Պահպանողական քաղաքական գործողությունների խորհրդաժողովին մասնակցելու համար։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից:
«Ո՛չ, որովհետև ես համաձայն չեմ նրա մտածելակերպի ու կենսակերպի հետ», - ամենօրյա մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Լոպես Օբրադորը՝ պատասխանելով լրագրողների այն հարցին՝ արդյոք նա մտադիր է ընդունել Միլեյին:
«Սակայն նա (Միլեյը) ազատ է (իր գործողություններում): Եվ Մեքսիկայի կառավարությունը մի բան է, իսկ Մեքսիկայի ժողովուրդը` մեկ այլ բան: Մեր ժողովուրդը միշտ շատ հյուրընկալ է եղել», - հավելել է նախագահը:
Ինչպես հայտնել է Արգենտինայի նախագահի աշխատակազմի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մանուել Ադոռնին, Միլեյը Մեքսիկայում կգտնվի օգոստոսի 23-ից մինչև 24-ը։
Արգենտինայի ղեկավարը քանիցս քննադատության է ենթարկվել ընդդիմության կողմից արտասահման կատարած իր հաճախակի ուղևորությունների համար, որոնց մեծ մասը պետական ​​այցեր չեն եղել։ Ընդհանուր առմամբ, Միլեյն աշխատանքի ութ ամսվա ընթացքում կատարել է տասներեք արտասահմանյան ուղևորություն։ Նախագահը, որն իրեն ներկայացնում է որպես ազատատենչ և անարխո-կապիտալիստ, բազմիցս Արգենտինայի առաջնահերթ գործընկերներ է համարել Արևմուտքի երկրներին, հատկապես՝ ԱՄՆ-ին և Իսրայելին:

Президент Мексики отказался принять лидера Аргентины
Лидер Мексики Андрес Мануэль Лопес Обрадор отказался принять президента Аргентины Хавьера Милея, который приедет в Мехико для встречи с бизнесменами и участия в конференции консервативных политических действий. Арменпресс передает об этом, со ссылкой на ТАСС.
“Нет, потому что я не согласен с его образом мышления и его образом жизни”, - заявил Лопес Обрадор на ежедневной пресс-конференции, отвечая на вопрос журналистов, намерен ли он принять Милея.
“Однако он (Милей) свободен (в своих действиях). И правительство Мексики - это одно, а народ Мексики - это другое. Наш народ всегда был очень гостеприимным”, - добавил президент.
По словам официального представителя администрации президента Аргентины Мануэля Адорни, Милей будет в Мексике с 23 по 24 августа.
Оппозиция неоднократно критиковала главу Аргентины за его частые поездки за границу, большинство из которых не были государственными визитами. Всего за восемь месяцев работы Милей совершил тринадцать зарубежных поездок. Президент, позиционирующий себя либертарианцем и анархо-капиталистом, неоднократно называл приоритетными партнерами Аргентины страны Запада, особенно США и Израиль.