Հնդկաստանը հայտարարել է, որ մինչև 2036 թվականն իր բնակչության թիվը կգերազանցի 1,5 միլիարդը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանի բնակչության թիվը 2036 թվականին կհասնի 1,522 միլիարդի։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին ասվում է երկրի Վիճակագրության և ծրագրերի կատարման նախարարության զեկույցում։
60 և ավելի բարձր տարիքի բնակիչների բաժինն, ըստ կանխատեսումների, կաճի։ Միևնույն ժամանակ, ծնելիության տարիքային գործակցի նվազման պատճառով կկրճատվի մինչև 15 տարեկան բնակիչների թիվը:
Կանանց թիվը մինչև 2036 թվականը կաճի մինչև 48,8 %, ինչը կնպաստի երկրում գենդերային հավասարության բարելավմանը, երբ Հնդկաստանում հազար տղամարդուն բաժին կընկնի 952 կին՝ 2011 թվականի 943-ի համեմատությամբ։ Ըստ նախարարության՝ դա կապահովի կողմնորոշիչներ հնդկական հասարակությունում սոցիալ-տնտեսական առաջընթացի և կանանց ավելի լավ կարգավիճակի ապահովման համար:
ՄԱԿ-ի Ազգաբնակչության հիմնադրամի (UNFPA) տվյալներով՝ Հնդկաստանը կլինի աշխարհի ամենախիտ բնակեցված երկիրն ամբողջ հարյուրամյակի ընթացքում և մինչև 2100 թվականն այդ ցուցանիշով առաջ կանցնի Չինաստանից:
Ներկայում Հնդկաստանը բնակչության թվով առաջատարն է աշխարհում. երկրի բնակչությունը գնահատվում է 1,442 միլիարդ մարդ: Երկրորդ տեղում Չինաստանն է՝ 1,425 մլրդ բնակչով։ Հնդկաստանի բնակչության աճը UNFPA-ն կապել է երկրում սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի բարելավման և մայրական մահացության մակարդակի նվազման հետ: Հիմնադրամի տվյալներով՝ Հնդկաստանի բնակչության 26 %-ն այժմ 10-24 տարեկան է, ընդ որում, 2023 թվականին ծնված տղամարդկանց կյանքի տևողությունը գնահատվում է 71, իսկ կանանցը՝ 74 տարի:

Индия объявила, что к 2036 году ее население превысит 1,5 миллиарда человек
В 2036 году население Индии достигнет 1,522 миллиарда человек. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом говорится в отчете Министерства статистики и реализации программ страны.
По прогнозам, доля жителей в возрасте 60 лет и старше увеличится. При этом количество жителей в возрасте до 15 лет уменьшится за счет снижения возрастной рождаемости.
Число женщин увеличится до 48,8% к 2036 году, что будет способствовать улучшению гендерного равенства в стране, когда в Индии на каждые 1000 мужчин будет приходится 952 женщины по сравнению с 943 в 2011 году. По мнению министерства, это обеспечит ориентиры для социально-экономического прогресса и обеспечения лучшего положения женщин в индийском обществе.
По данным Фонда ООН в области народонаселения (UNFPA), Индия будет самой густонаселенной страной в мире на протяжении всего столетия, и она будет опережать по этому показателю Китай до 2100 года.
В настоящее время Индия лидирует в мире по численности населения, которое оценивается в 1,442 млрд человек. На втором месте Китай с 1,425 млрд жителей. Рост индийского населения UNFPA связывал с улучшением социально-экономической ситуации в стране и снижением уровня материнской смертности. По данным фонда, 26% населения Индии сейчас составляет молодежь в возрасте 10-24 лет, при этом ожидаемая продолжительность жизни для мужчин, родившихся в 2023 году, оценивается в 71 год, а для женщин - 74 года.