Գազայի հատվածում գրեթե 500 դպրոց ենթարկվել է գնդակոծության. ՄԱԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գազայի հատվածում 564 դպրոցներից առնվազն 477-ը ենթարկվել է գնդակոծությունների և ավերածությունների Իսրայելի և պաղեստինյան ​​ՀԱՄԱՍ արմատական խմբավորման միջև հակամարտության ընթացքում։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին հաղորդել է Պաղեստինի օկուպացված տարածքներում ՄԱԿ-ի Հումանիտար հարցերի համակարգման վարչության ներկայացուցչությունը:
Ըստ ներկայացուցչության տվյալների՝ այդ ուսումնական հաստատություններից 344-ը ենթարկվել է ուղիղ հարվածի, 133-ը լրջորեն վնասվել է դրանց շրջակայքում մարտական գործողությունների հետևանքով: Դրանց թվում 264-ը պետական դպրոցներ են, 57-ը՝ մասնավոր և 156-ը՝ ՄԱԿ-ի Պաղեստինցի փախստականների օգնության և աշխատանքների կազմակերպման մերձավորարևելյան գործակալության դպրոցներ:
Զեկույցում ընդգծվում է, որ Գազայի հատվածի քաղաքացիական պաշտպանության մարմինները հայտնել են, որ 2023 թ. հոկտեմբերից հարվածներ են հասցվել նաև 180 դպրոցների, որոնք փախստականների ժամանակավոր տեղավորման վայրեր են:
Օգոստոսի 10-ին Իսրայելի պաշտպանության բանակի մամուլի ծառայությունը հայտնել է «Էթ Թաբիին» դպրոցական համալիրի մզկիթի ներսում գտնվող «ՀԱՄԱՍ»-ի կառավարման օպերատիվ կենտրոնին կետային ավիահարված հասցնելու մասին: ԻՊԲ-ի տվյալներով՝ դրա վրա է արձակվել բարձր ճշգրտության երեք արկ, որոնցով ոչնչացվել է պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ  և «Իսլամական ջիհադ» կազմակերպությունների զինված կազմավորումների 31 զինյալ:
Պաղեստինյան անկլավի քաղաքացիական պաշտպանության ծառայության տվյալներով՝ գնդակոծության զոհ է դարձել առնվազն 93 մարդ, այդ թվում՝ 11 երեխա և 6 կին:

YEREVAN, AUGUST 13, ARMENPRESS. At least 477 out of the 564 schools in Gaza have come under fire in the conflict between Israel and Hamas, TASS reported citing the United Nations Relief and Works Agency for Palestine Refugees in the Near East (UNRWA).
According to the agency, 344 school buildings were directly hit and another 133 suffered damage. These include 264 public schools, 156 UNRWA schools and 57 private schools.
"Some 180 schools serving as shelters of displaced people have been directly hit since October 2023," the agency added, citing reports from Palestinian Civil Defense (PCD).
On August 10, the Israeli army said that the air force "precisely struck Hamas terrorists operating within a Hamas command and control center embedded in the Al-Taba’een school and located adjacent to a mosque." According to the Israel Defense Forces, three high-precision missiles were fired at the building, killing 31 members of Hamas and Islamic Jihad.
According to Gaza’s civil defense service, the attack killed at least 93 people, including 11 children and six women.