«Սինջար եզդիների ազգային միավորում»-ը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին ուղղված նամակում կոչ է անում դատապարտել Իրաքի եզդիների դեմ ուղղված ատելության խոսքի տարածումը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Սինջար եզդիների ազգային միավորում» հասարակական կազմակերպությունն, անհանգստություն և խորը մտահոգություն հայտնելով Իրաքի տարածքում ապրող եզդիների կյանքի և անվտանգության համար, նամակ է հղել Միավորված ազգերի կազմակերպության (ՄԱԿ) գլխավոր քարտուղարին՝ կոչ անելով դատապարտել եզդի ժողովրդի դեմ ուղղված ատելության հռետորաբանությունը և ռազմավարական միջոցներ մշակել այն դադարեցնելու ու Իրաքում եզդի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության պաշտպանությունն ուժեղացնելու ուղղությամբ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՄԱԿ-ի երևանյան գրասենյակի մոտ կազմակերպված ասուլիսի ընթացքում այս մասին հայտարարեց «Սինջար եզդիների ազգային միավորում» հասարակական կազմակերպության անդամ Համլետ Սմոյանը՝ շեշտելով, որ վերջին մի քանի օրերի ընթացքում Իրաքում եզդիների նկատմամբ ատելության մեծ խոսք է գեներացվում, և եզդիական փախստականների ճամբարում այդ առիթով խուճապային տրամադրություններ են, քանի որ վերջիններս մտավախություն ունեն, որ իսլամիստները նորից հարձակում կգործեն իրենց վրա։
Սմոյանը նշեց, որ դեպքերի զարգացումը ցույց է տվել, որ շիա և սուննի մահմեդական հոգևորականներն իրենց քարոզչության ընթացքում կոչ են անում ոչնչացնել եզդի ժողովրդին, վերջինիս կրոնը, քանի որ եզդիականությունը դեմ է մահմեդականությանը։
«Դրանից հետո այս ամենը մեծ ալիք ստացավ, և սոցիալական ցանցերում տարբեր հեղինակավոր մարդիկ կոչ էին անում, որպեսզի եզդիները ոչնչացվեն։ Անգամ Իրաքի Մոսուլ քաղաքում եզդիների դեմ բողոքի ակցիա էր կազմակերպվել, ինչի հետևանքով եզդի փախստականների ճամբարում խուճապային տրամադրություն էր տիրում․ մարդիկ փորձում էին փախուստի դիմել ճամբարից՝ կարծելով, որ կենթարկվեն հարձակման։
Համլետ Սմոյանը տեղեկացրեց, որ մինչև վերջերս այդ իրադարձություններին պատշաճ արձագանք չի տրվել և միայն նախօրեին է, որ շիա և սուննի մահմեդականության հոգևոր ներկայացուցիչները հանդիպել են եզդի հոգևորականների հետ՝ փորձելով հանդարտեցնել իրավիճակը։
«Այս ատելության խոսքի գեներացման պատճառն այն է, որ իրաքյան իշխանությունները ցանկանում են փակել եզդի փախստականների ճամբարը, որի մասին նույնիսկ որոշում կա։ Այդուհանդերձ, մինչ այժմ որևէ գործողություն չի արվել, ու մարդիկ կան, որոնք ցանկանում են վերադառնալ Սինջարի իրենց տներ, սակայն չեն կարողանում, քանի որ այնտեղ չկան համապատասխան ենթակառուցվածքներ», - հայտնեց Սմոյանն՝ ընդգծելով, որ այդ կապակցությամբ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին նամակ է բերել, որպեսզի ստեղծվեն մեխանիզմներ՝ զսպելու այդ ատելության խոսքի տարածումը։
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին ուղղված նամակում, մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվում Իրաքում եզդիների դեմ ատելության խոսքի աճող դեպքերին։
«Եզդիները, որոնք կրել են նորագույն պատմության վատթարագույն ցեղասպանություններից մեկը, կրկին բախվում են խտրականության և բռնության սպառնալիքի, որը կարող է հանգեցնել անցյալի ողբերգական իրադարձությունների կրկնությանը», - նշված է կազմակերպության գլխավոր քարտուղարին ուղղված նամակում, որտեղ նաև շեշտվում է, որ հատկապես տագնապալի է Սինջարի եզդիների ինքնապաշտպանության ջոկատի հրամանատար Հեյդար Շաշոյից ստացված տեղեկությունն առ այն, որ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման անդամները, որոնք պատասխանատու են եզդիների ցեղասպանության համար, կարող են ազատ արձակվել Մոսուլի և Սիրիայի բանտերից։
Նամակում նշվում է, որ այս իրադարձությունը հսկայական վտանգ է ներկայացնում տարածաշրջանի եզդի բնակչության և այլ էթնիկ ու կրոնական փոքրամասնությունների անվտանգության համար։
«Բացի այդ, եզդիների դեմ ուղղված ատելության խոսքն արագորեն տարածվում է տարբեր լրատվամիջոցների, սոցիալական ցանցերի և նույնիսկ որոշ ազդեցիկ անձանց հրապարակային ելույթների միջոցով», - ասվում է նամակում և շեշտվում, որ այս ամենը վախի և անկայունության մթնոլորտ է ստեղծում եզդի բնակչության շրջանում։
Նամակի միջոցով ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին կոչ է արվում հրատապ միջոցներ ձեռնարկել՝ ատելության խոսքի տարածումը կանխելու և եզդիներին հնարավոր նոր ցեղասպանությունից պաշտպանելու ուղղությամբ։
«Կոչ եմ անում ՄԱԿ-ին դատապարտել այս հռետորաբանությունը և ռազմավարական միջոցներ մշակել այն դադարեցնելու և Իրաքում եզդի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության պաշտպանությունն ուժեղացնելու համար», - նշված է նամակում։

“Национальная ассоциация езидов Синджара” призывает ООН осудить риторику ненависти в отношении езидов Ирака
НПО “Национальный союз езидов Синджара”, выразив обеспокоенность и глубокую озабоченность жизнью и безопасностью езидов, проживающих в Ираке, направило письмо Генеральному секретарю Организации Объединенных Наций (ООН), призывая осудить риторику  ненависти, направленную против езидов, разработать стратегические меры для прекращения этого явления и усиления защиты прав и безопасности езидов в Ираке.
Как сообщает Арменпресс, об этом на пресс-конференции, организованной возле офиса ООН в Ереване, заявил член общественной организации “Национальный союз езидов Синджара” Гамлет Смоян, подчеркнув, что в последние несколько дней появилось много разжигающих ненависть высказываний в адрес езидов в Ираке, и в связи с этим в лагере езидских беженцев царит паника, поскольку они боятся, что исламисты снова нападут на них.
Смоян отметил, что развитие событий показало, что мусульманские священнослужители-шииты и сунниты в ходе своей пропаганды призывают к уничтожению езидов, их религии, поскольку езидизм противоречит исламу.
“После этого все это получило большую волну, и различные влиятельные люди в социальных сетях призывали к уничтожению езидов. Даже в иракском городе Мосул была организована акция протеста против езидов, из-за чего в лагере езидских беженцев воцарились панические настроения, люди пытались сбежать из лагеря, думая, что на них нападут.
Гамлет Смоян сообщил, что до недавнего времени не было должной реакции на эти события и только вчера духовные представители мусульман-шиитов и суннитов встретились с езидским духовенством, пытаясь умиротворить ситуацию.
“Причина генерации риторики ненависти в том, что иракские власти хотят закрыть лагерь езидских беженцев, о чем даже есть решение. Однако никаких действий пока не предпринято, и есть люди, которые хотят вернуться в свои дома в Синджаре, но не могут, потому что там нет соответствующей инфраструктуры", - сказал Смоян, подчеркнув, что принес письмо для генсекретаря ООН с призывом создать механизмы по сдерживанию распространения языка ненависти.
В частности, в письме, адресованном Генеральному секретарю ООН, говорится об участившихся случаях разжигания ненависти в отношении езидов в Ираке.
"Езиды, пережившие один из самых жестоких геноцидов в новейшей истории, вновь столкнулись с угрозой дискриминации и насилия, которые могут привести к повторению трагических событий прошлого", - говорится в письме генеральному секретарю ООН. В нем также отмечается, что езиды Синджара особенно встревожены полученной от командующего силами самообороны Гейдара Шашо информацией о том, что члены террористической группировки "Исламское государство", ответственной за геноцид езидов, могут быть освобождены из тюрем в Мосула и Сирии.
В письме говорится, что это событие представляет собой огромную угрозу безопасности езидов и других этнических и религиозных меньшинств в регионе.
"Кроме того, язык вражды, направленный против езидов, быстро распространяется через различные СМИ, социальные сети и даже публичные выступления некоторых влиятельных лиц", - говорится в письме. Подчеркивается, что все это создает атмосферу страха и нестабильности среди езидского населения.
В письме к Генеральному секретарю ООН содержится призыв принять срочные меры по предотвращению распространения языка ненависти и защите езидов от возможного нового геноцида.
“Я призываю Организацию Объединенных Наций осудить эту риторику и разработать стратегические меры, чтобы остановить ее и усилить защиту прав и безопасности езидов в Ираке”, - говорится в письме.