Հիմնանորոգվում է Գեղարքունիք և Լանջաղբյուր բնակավայրերի խմելու ջրագիծը
ԳԱՎԱՌ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արդեն մի քանի օր է, ինչ Գեղարքունիքի մարզի Գավառ համայնքում ՀՀ կառավարության կողմից 2024 թվականին իրականացվող սուբվենցիոն ծրագրերի շրջանակներում մեկնարկել են Գեղարքունիք և Լանջաղբյուր գյուղերի խմելու ջրագծի հիմնանորոգման աշխատանքները։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ Գավառի համայնքապետարանի աշխատակազմից, Գեղարքունիք և Լանջաղբյուր գյուղերի խմելու ջրատարի հիմնանորոգման ծրագրի պայմանագրային արժեքը կազմում է 71 միլիոն 736 հազար դրամ, որի 75 տոկոսը հատկացնում է ՀՀ կառավարությունը, 25 տոկոսը՝ Գավառի համայնքապետարանը ։
Ծրագրով նախատեսվում է նշյալ գյուղերից 17 կիլոմետր հեռավորությամբ գտնվող Սպիտակասարի ջրաղբյուրի մոտ ջրընդունիչ աղբյուրակապի կառուցում և ցանկապատում, նոր ջրատարի անցկացում պոլիէթիլենային խողովակներով՝ 13 կիլոմետր երկարությամբ։ Ծրագրի իրականացման արդյունքում կբարելավվի Գեղարքունիք և Լանջաղբյուր գյուղերի շուրջ 700 տնտեսությունների խմելու ջրի մատակարարումը։
Այժմ ընթանում են ջրընդունիչ աղբյուրակապի  կառուցման և Սպիտակասարից դեպի բնակավայրեր  խրամուղիների փորման աշխատանքները։

Осуществляется капитальный ремонт водопровода питьевой воды поселков Гегаркуник и Ланджахпюр
В общине Гавар Гегаркуникской области начались работы по капитальному ремонту водопровода питьевой воды сел Гегаркуник и Ланджахпюр - в рамках реализуемой правительством РА в 2024 году программы субсидирования.
Как сообщили Арменпресс в аппарате мэрии Гавара, контрактная стоимость проекта капитального ремонта водопровода питьевого водоснабжения сел Гегаркуник и Ланджахпюр составляет 71 миллион 736 тысяч драмов, 75 процентов из которых выделяет правительство РА, 25 процентов – муниципалитет Гавара.
Проектом предусмотрено строительство и ограждение водозаборного источника в районе родника Спитакасар - в 17 километрах от упомянутых сел, а также прокладка нового водопровода из полиэтиленовых труб длиной 13 километров. В результате реализации проекта будет улучшено снабжение питьевой водой около 700 домохозяйств в селах Гегаркуник и Ланджахпюр.
В настоящее время ведется строительство водоприемной (родниковой) сети и траншей от Спитакасара до населенных пунктов.