Կոմիտասի 155-ամյակին ընդառաջ անցկացվելու է «Կոմիտասյան Հայաստան»  խորագրով ֆլեշմոբ
ԳՅՈՒՄՐԻ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Կոմիտասի 155-ամյակին ընդառաջ «Յու. Հովհաննիսյանի անվան Արվեստի և գրականության ժողովրդական համալսարան»-ը նախաձեռնել է «Կոմիտասյան Հայաստան»  խորագրով ֆլեշմոբ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ֆլեշմոբն անցկացվելու է սոցիալական ցանցերով: Մեկնարկելու է օգոստոսի 11-ին և ավարտվելու է Կոմիտասի ծննդյան օրը՝  սեպտեմբերի 26-ին:
Ներկայացնելով ֆլեշմոբի կանոնները՝ համալսարանի ռեկտոր Անահիտ Օհանյանը տեղեկացրեց, որ յուրաքանչյուր անհատ, ընկերություն կամ հաստատություն կարող է դառնալ այդ ֆլեշմոբի մասնակիցը: «Յուրաքանչյուր մասնակից «Ֆեյսբուք»-ի իր հարթակի ուղիղ եթերում կամ նախօրոք պատրաստված տեսահոլովակի ձևաչափով տեղադրում է Կոմիտասին վերաբերող նյութ՝ նկար, քանդակ, կամ հանդես է գալու երգով, բանաստեղծությամբ, ասույթով, հուշով: Անհրաժեշտ է տեղադրել նաև միջոցառման  հեշթեգերը՝ #ԿոմիտասյանՀայաստան, #Կոմիտաս155»,- նշեց Անահիտ Օհանյանը՝ կարևորելով կոմիտասյան ֆլեշմոբի մասսայականացումը, կոչ անելով միանալ նախաձեռնությանը:
«Կոչ ենք անում հայությանը ակտիվ մասնակցել ֆլեշմոբին: Մեկ ակնթարթ միավորվենք մեծն Կոմիտասի շուրջ, մեր խոնարհումը բերենք ու դառնանք Վարդապետի ժառանգության իրավատերը»,- հավելեց Անահիտ Օհանյանը։

К 155-летию Комитаса пройдет флешмоб — «Комитасовская Армения».
В канун 155-летия Комитаса «Народный университет искусств и литературы имени Ю. Ованесяна» инициировал флешмоб под названием «Комитасовская Армения».
Как передает Арменпресс, флешмоб пройдет в социальных сетях. Он начнется 11 августа и завершится в день рождения Комитаса, 26 сентября.
Представляя правила флешмоба, ректор университета Анаит Оганян сообщила, что участником флешмоба может стать любое лицо, компания или учреждение.
"Каждый участник может разместить на своей платформе в Facebook в прямом эфире или в формате заранее подготовленного видеоролика материал, связанный с Комитасом: картину, скульптуру или исполнить песню, прочитать стихи, поговорки, и т.д. Также необходимо разместить хэштеги мероприятия: #Комитасян Айастан, #Комитас-155", - сказала Анаит Оганян, подчеркнув важность популяризации флешмоба Комитаса и призвав присоединиться к инициативе.
"Мы призываем армянство активно участвовать во флешмобе. Давайте на мгновение объединимся вокруг Великого Комитаса, отдадим дань уважения и станем полноправными обладателями наследия Мастера", - добавила Анаит Оганян.