Իրանը հայտարարել է, որ Իսրայելը կպատժվի Հանիյեի սպանության համար
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թեհրանում ՀԱՄԱՍ-ի ղեկավար Իսմայիլ Հանիյեի սպանությունից հետո «անվիճելի իրավունք» ունի պատասխան քայլեր ձեռնարկել Իսրայելի նկատմամբ՝ համաձայն միջազգային օրենքի, հայտարարել է Իրանի արտգործնախարարության խոսնակ Նասեր Քանաանին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Mehr գործակալությունը։
«Իրանը հստակ և վճռական կերպով լուրջ և կանխարգելիչ միջոցներ կձեռնարկի.... Իրանը հավատացած է, որ կայունություն ձեռք կբերվի ագրեսորին պատժելու միջոցով», - ասել է Քանաանին:
Իր հերթին Իրանի նորընտիր նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը Հորդանանի արտգործնախարար Այման Սաֆադիի հետ օգոստոսի 4-ին Թեհրանում կայացած հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ Իսրայելը «մեծ սխալ է գործել»՝ սպանելով Հանիյեին, և դա անպատասխան չի մնա։
Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման քաղբյուրոյի ղեկավար Իսմայիլ Հանիյեն սպանվել էր հուլիսի 31-ին՝ Թեհրանում նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի երդմնակալության արարողությանը մասնակցելուց հետո։ Իսրայելը ո՛չ հերքել է, ո՛չ հաստատել իր առնչությունը Հանիյեի սպանությանը։

Иран заявил, что Израиль будет наказан за убийство Исмаила Хании
После убийства в Тегеране лидера ХАМАС Исмаила Хании Иран заявил, что имеет “право действовать таким образом, чтобы наказать агрессора”. Как передает Арменпресс, слова официального представителя МИД Ирана Насера Канани, сказанные на пресс-конференции приводит агентство “Mehr”.
Недавно избранный президент Ирана Масуд Пезешкиан на встрече с министром иностранных дел Иордании Айманом Сафади 4 августа в Тегеране заявил, что Израиль совершил большую ошибку, убив Исмаила Хания, и это не останется без ответа.
Исмаил Хания, глава политбюро радикального палестинского движения ХАМАС, был убит 31 июля после участия в церемонии инаугурации президента Масуда Пезешкиана в Тегеране. Израиль не опроверг и не подтвердил свою причастность к убийству Хании.